Kako poskrbeti, da bo orhideja bujno cvetela

15. 11. 2023 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Metrob

Metrob, cvetenje, orhideje

Orhideje potrebujejo posebno skrb in nego, zlasti v zimskem času jim moramo zagotoviti veliko vlage in svetlobe.

Si tudi vi belite glavo s tem, zakaj vaša orhideja nikakor noče zacveteti, pa naj se z njo še tako trudite? Ko dnevi postanejo krajši in hladnejši, je še toliko bolj pomembno, da jim zagotovimo ustrezno okolje za rast, pri tem pa je treba upoštevati tudi, da se obdobje cvetenja razlikuje od vrste do vrste in da nekatere cvetijo enkrat, druge dvakrat letno.

Poskrbite za vlago

Orhideje je treba zmerno zalivati, toda v zimskem času potrebujejo več vlage, kot jo premorejo naša stanovanja pozimi. Zato jih je vsakih nekaj dni priporočljivo potopiti v vodo. Priporočljivo je tudi, da jih vsake toliko postavite na pladenj z mokro glino ali kamenčki. Pomagali bodo tudi vlažilniki zraka, če jih uporabljate v stanovanju. Sicer pa redno škropite zrak okoli rastline, a ne po listih.

Kot opozarjajo strokovnjaki iz podjetja Metrob, lahko orhidejo ob nizki vlagi napadejo pršice. Če škodljivcev na spodnjih straneh listov ne opazimo dovolj hitro, lahko nemoteno sesajo zadnje zaloge vlage iz rastline. Če je rastlina močno okužena, listi vaše orhideje hitro postanejo rjavo-črni in rastlina odmre. Naselitev pršic lahko preprečimo tudi z rednim pršenjem rastlin, ki morajo dobiti tudi dovolj hranil.

Dovolj svetlobe

Pogosto orhideje ne cvetijo zaradi pomanjkanja svetlobe. V zimskem času jo zato postavite na svetlo okensko polico. Po drugi strani jim je poleti tam hitro prevroče. Zato je treba zanje poiskati primerno mesto: v zimskih mesecih, zgodaj spomladi in pozno jeseni naj stoji blizu južnega okna, od aprila do sredine septembra pa razmislite o primernem senčenju. Odmaknite jo vsaj 40 centimetrov od okna, saj lahko v nasprotnem primeru pride do sončnih opeklin.

Primerna naj bo tudi temperatura

Morda orhideje ne cvetijo, ker jim je prevroče ali premrzlo. Idealna temperatura zanje je od 20 do 25 °C, ob visoki vlažnosti. Pri Metrobu svetujejo, da jih za stimulacijo cvetenja poskusimo začasno postaviti v hladnejši prostor, na primer v spalnico. Novi cvetovi naj bi se praviloma pojavili po dveh mesecih bivanja na temperaturah od 15 do 16 °C.

Kaj pa gnojenje

Pomembno je, da orhidejo gnojite v obdobju rasti, običajno spomladi in poleti. Tako bodo vaše orhideje ohranile zdravje in razvile veliko cvetov. Med počitkom, to je v hladnejšem delu leta, pa gnojite manj pogosto. Pri uporabi različnih pripravkov vedno sledite navodilom na embalaži in uporabite primerne koncentracije. Ob čezmernem gnojenju lahko tudi poškodujete koreninski sistem.

V podjetju Metrob priporočajo COMPO tekoče gnojilo za orhideje. Če orhideje niso dovolj pognojene, rast stagnira in cvetovi se ne pojavijo. 

Če orhideja pozimi odvrže cvetove in popke ter vstopi v fazo mirovanja, je nikar panično ne zalivajte ali gnojite, saj ji lahko povzročite trajno škodo. Presnova rastline se v tej fazi namreč tako upočasni, da zelo slabo vsrkava vodo. Zalivanje na 3–4 tedne je čisto dovolj.

Pomembno: obrezovanje

Za bujno cvetenje moramo orhidejo tudi pravilno obrezovati. Takoj ko zadnji cvet na steblu oveni, jim odrežite poganjke neposredno nad prvim očesom, ki se vidi kot majhna odebelitev. Po približno treh mesecih iz tega mirujočega brsta pogosto požene nov cvetni nastavek. Obrezovanje naj bo minimalno, da ohranite naravno obliko orhideje. Preveč radikalno obrezovanje lahko rastlini povzroči stres.

Redno odstranjujte rumene, posušene ali poškodovane liste, pri tem pa pazite, da ne poškodujete zdravih zelenih, ki oskrbujejo rastlino s hranili. Odrežete lahko tudi suhe ali poškodovane zračne korenine (in znova pazite na zdrave). Pomembno je tudi, da uporabljate sterilne škarje in rezila. Pri tem lahko uporabite denimo Univerzalne vrtne škarje Stocker ali Univerzalne cvetličarske škarje Stocker.


Naročnik oglasne vsebine je Metrob.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE