6. 9. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij in A. Z.
dizajn za otroke, gugalni konjiček, platični ptič, otroški stol
Dizajn za otroke: Svet igrivih oblik in pisanih barv
6. 9. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij in A. Z.
dizajn za otroke, gugalni konjiček, platični ptič, otroški stol
Gugalni konjiček iz prosojne plastike, ki ga je oblikoval znani japonski oblikovalec Nendo, pomanjšana izvedba kultnega stola Ghost slovitega Starcka, na katerem bo sedel vaš štiriletnik, družbo mu lahko dela rumen plastični ptič finskega oblikovalca Eera Aarnia – vse to so kosi, pod katere so se podpisali priznani oblikovalci, ki sicer snujejo za odrasle. Oblikovanje za najmlajše je, kot kaže, nova tržna niša.
Nekateri pa so to tržno nišo odkrili že pred leti. Pri italijanskem podjetju Magis so namreč že leta 2004 začeli izdelovati dizajnerske kose, namenjene otrokom od dveh do šestih let, ki jih za kolekciji Me Too snujejo priznani oblikovalci. Ime je kolekcija dobila po priljubljenih sivih plišastih medvedkih Me to you. Zamisel, da bi oblikovali pohištvo in igrače ter dodatke za najmlajše, se je porodila ustanovitelju podjetja Eugeniu Perazzi, ki je želel svoji vnukinji podariti mizico, na kateri bo lahko risala. Med listanjem po pohištvenih katalogih je ugotovil, da dizajnerskih kosov za otroke, ki bi bili prilagojeni starosti njegove vnukinje ali za malo starejše, skoraj ni. Tako se je rodila nova linija, ki jo vsako leto dopolnijo z novimi izdelki priznanih oblikovalcev. Kakor pravijo v podjetju, gre za precej več kot le dizajnerske kose. Takšno oblikovanje oblikovalce in proizvajalca spodbuja k temu, da na svet pogledajo skozi otroške oči. Magis pri tem sodeluje s priznanim pedagogom Edwardom Melhuishem iz Londona.
Do zdaj je skozi otroške oči zanj največkrat pogledal vsestranski španski oblikovalec Javier Mariscal. Otroški svet je recimo popestril z majhnim plastičnim stolom Julian, ki spominja na mačka, rumeno žuželko za skrivanje Nido, kartonasto hiško za igranje Villa Julia.
Tudi finski oblikovalec Oiva Toikka, ki ga najbolj poznamo po steklenih ptičih, ki jih ustvarja za podjetje Ittala, se je pridružil snovanju za najmlajše. Njegovo delo so gugalnik, ki posnema obliko izumrlega ptiča dodoja, drevo obešalnik in knjižna polica.
Prikupne živalske junake je ustvaril tudi finski oblikovalec Eero Aarnio. Njegov plastični pes brez ušes Puppy je postal kultni kos, ki si ga želijo tudi odrasli. Zato so ga izdelali v večji različici, kot je bila prvotna, namenjena najmlajšim. Navdušujejo pa tudi njegovi plastični abstraktni ptiči Happy Bird v beli, rumeni ali rdeči barvi in z lesenimi nogami. Ti so nastali lani, še nekoliko prej si je zamislil pingvina, ki po barvi in obliki spominja na pravega. Aarnio je prav tako avtor stolčka Trioli, ki ponuja dve višini sedala in se ga da preprosto obrniti ter spremeniti v gugalo. V Magisovi ponudbi pa najdemo tudi gugalnega konjička Rocky, kot si ga je zamislil Marc Newson.
Za najmlajše tudi sloviti Starck
V otroški svet se je zanje podal tudi Philippe Starck, oblikoval je stol in mizico v enem, in sicer v obliki kužka. A to ni bil edini Francozov izlet v oblikovanje za najmlajše. Podjetje Kartell je namreč letos v Milanu na sejmu pohištva prvič predstavilo kolekcijo, ki je namenjena otrokom, starim od tri do osem let. Seveda so pri njeni zasnovi sodelovali največji zvezdniki oblikovanja, kot so Nendo, Ferruccio Laviani, Piero Lissoni in Starck, ki tudi sicer snujejo za omenjeno podjetje. Kakor so povedali v Kartellu, je bil njihov prvi stol (oblikovala sta ga Marco Zanuso in Richard Sapper), ki so ga v celoti izdelali iz plastike leta 1964, pravzaprav za otroke. Več kot petdeset let pozneje so prepoznali novo tržno nišo. Za najmlajše so priredili oziroma pomanjšali kultni Starckov stol Louis Ghost, ki ima lahko osebno noto. To pomeni, da lahko starši najslavnejši Starckov stol naročijo z vgraviranim imenom otroka na naslonjalu, risbo ali napisom. Najmlajši ali malo starejši se bodo lahko gugali na polikarbonatni gugalnici Airway, ki jo je prav tako zasnoval Starck, igrali z avtomobilčki in traktorjem, ki si jih je zamislil Piero Lissoni, ali se pozibavali na gugalnem konjičku, ki ga je japonski oblikovalec Nendo poimenoval H-Horse. Oblikovalec je rešitev za izvedbo gugalnega konjička iz plastike našel v gradbeništvu, kjer se pri gradnji velikih objektov uporabljajo jekleni nosilci, ki imajo v prerezu obliko črke H. Ti so zelo trdni in učinkoviti. Nendo si je izposodil ta koncept in ga uporabil pri zasnovi konjička, ki deluje čvrsto in uporabno kljub minimalni količini materiala. Oblikoval je tudi prikupne pisane klopce in stolčke z imenom Smile, ki imajo na površini smeške. Poleg tega so iz svojih kolekcij izbrali nekaj kosov in jih priredili za otroško uporabo.
Kolekcija za starše
V svet oblikovanja za otroke se je podal tudi Nizozemec Marcel Wanders in za proizvajalca otroške opreme Cybex ustvaril nekaj kosov s svojim značilnim podpisom. Pravzaprav gre za kolekcijo za starše, pravi Wanders, ki jo sestavljajo sofisticirani, a hkrati igrivi dizajnerski kosi. Navdih zanje je bil njegov stol Monster, oblikoval pa je visok stol za otroke, gugalni sedež, ročne lutke in škatlo za shranjevanje igrač v obliki pujsa. Pri vseh izdelkih je kombiniral črno in belo barvo, vsak pa je dobil poseben pečat z vtisnjeno pisano vezenino. Po mnenju oblikovalca bi moralo biti pohištvo za otroke lepo, sodobno in preprosto, hkrati zabavno in varno. Zato se je odločil ustvariti kolekcijo dizajnerskih kosov, ki se podajo v urbani življenjski slog staršev. Ob tem oblikovalec, ki ima tudi sam hčer, dodaja, da je očetovstvo spremenilo njegovo življenje, ne pa tudi pristopa k oblikovanju. Kakor pravi, še vedno ostaneš ista oseba kot pred rojstvom otroka, gre le za drugo vrsto odgovornosti. Prav zato je po njegovih besedah ta kolekcija pomembna, saj nas opomni, da kljub starševstvu lahko ohranimo svoje interese in slog.