2. 9. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv proizvajalcev
Kopalnice: Osvetlitev in dodatki za prijeten ambient
2. 9. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv proizvajalcev
Ne glede na to, ali je kopalnici odmerjen velik ali majhen prostor, je za prijeten ambient treba poskrbeti tudi z dobro osvetlitvijo in izbranimi dodatki. S premišljeno zasnovo lahko na majhno površino umestimo vse elemente, ki jih potrebujemo. Pomanjkanje prostora pa prav tako ne sme biti izgovor, da ne uporabimo dodatkov, tistih drobnih predmetov, ki naredijo kopalnico domačno, prijetno in toplo.
A začnimo z osvetlitvijo. Ta mora biti prav tako skrbno načrtovana kot v drugih prostorih, saj pomembno vpliva na videz in ambient kopalnice. Projekt osvetlitve bi morali narediti skupaj z zasnovo in razporeditvijo drugih kopalniških elementov.
»Pri osvetlitvi kopalnice je najprej treba upoštevati dejstvo, da je to prostor, kjer se v določenih delih pojavlja vlaga oziroma voda, zato morajo imeti svetila ustrezno zaščito,« pojasnjuje Aleš Bokalič, prodajni inženir iz Intra Studia. Raven zaščite je označena s črkama IP in dvema številkama, od katerih prva pomeni zaščito pred prašnimi delci, druga pa raven zaščite pred vodo, pojasnjuje sogovornik. »Na primer IP44 pomeni zaščito pred prašnimi delci do velikosti enega milimetra in zaščito pred vodo, ki lahko prši iz vseh smeri,« pojasni. V kopalnici so po njegovih besedah tri območja z različnimi zahtevami glede tesnjenja svetil. V prvem je zaščita svetilke IP45 ali več, v drugem IP44 ali več, v tretjem pa ni nobenih posebnih zahtev. Tako je po njegovih besedah stropna svetilka v tretjem območju in ne potrebuje zaščite, svetilka nad ogledalom ali ob njem pa (če je nameščena v radiju 60 cm od ogledala) potrebuje zaščito IP44. Pri osvetlitvi kabine za prhanje je treba upoštevati dejstvo, da je tukaj mogoč neposreden stik z vodo, zato je smiselna zaščita IP55 in več.
Sicer pa je po Bokaličevih besedah načrtovanje osvetlitve smiselno že na začetku ureditve kopalnice, ko se načrtujejo elektroinštalacije, saj postavitev izpustov elektrike določa možnosti, kam in kako bodo umeščena posamezna svetila.
»Na žalost je še vedno, vsaj v stanovanjih, ki jih kupimo že zgrajena do določene gradbene faze, kopalnica prostor, ki mu je vsaj pri osvetlitvi namenjeno premalo pozornosti,« opaža sogovornik in dodaja, da to pomeni, da sta predvideni dve svetili – stropno in tisto pri ogledalu. Pri samem projektiranju osvetlitve je treba upoštevati tudi mere prostora, saj je po sogovornikovih izkušnjah velikokrat luči celo preveč in potem nekaterih skoraj nikoli ne prižgemo.
Kako pa postaviti posamezne vire svetlobe? V kopalnici potrebujemo enakomerno porazdeljeno osvetlitev. Ponavadi se odločimo za osrednje svetilo ali več vgradnih na stropu ter dodatna pri ogledalu, ki pa morajo osvetliti tistega pred ogledalom, ne njegovega odseva. Ogledalo naj bi bilo osvetljeno s strani, z leve in desne, in sicer z razpršeno svetlobo, ki na obrazu ne bo ustvarjala senc. Usmerjena reflektorska osvetlitev z vrha ni najboljša rešitev. V majhnih kopalnicah lahko dobro osvetljeno ogledalo nadomesti osrednjo stropno luč. Prav tako je dobrodošla ambientalna osvetlitev. Vgradi se lahko v police ali niše kot indirektna osvetlitev. Posebej lahko osvetlimo kabino za prhanje in kad, seveda s svetilkami, ki imajo prej omenjeno ustrezno zaščito.
Drobni dodatki ali kar počivalnik za branje
Kopalnica je sicer v zadnjih letih zlasti v novogradnjah pridobila več prostora in kot takšna razkošnejšo opremo. A tudi majhna in intimna je lahko prijetna. Za to poskrbimo z drobnimi dodatki, ki jo polepšajo in ji dajo osebno noto. Možnosti je kar veliko, le malo iznajdljivosti in brskanja po trgovinah potrebnega. Lepih lončkov za zobne ščetke, posodic za milo, stojal za toaletni papir, ročajev in obešalnikov za brisače na trgu ne manjka. Lahko pa običajno opremo nadomestijo kakšni izvirnejši kosi. Poiščemo lahko kaj unikatnega ali umetniškega izpod rok domačih oblikovalcev, morda skodelico, ki je sicer namenjena za pitje čaja, a bo z zobnimi ščetkami lepo popestrila pult v kopalnici. Klasične obešalnike za brisače lahko nadomestimo z manjšo leseno lestvijo. Na brisače so očitno mislili tudi oblikovalci dizajnerskih radiatorjev, nekateri so namreč oblikovani tako, da nanje obesimo brisače. V kopalnici ne sme manjkati odlagalnih površin. Dodatne lahko ustvarimo z različnimi lično oblikovanimi poličkami, če pa o tem razmišljamo že pri zasnovi, so to lahko niše z vgrajeno osvetlitvijo, ki bo poskrbela še za intimno vzdušje. Če je kopalnica dovolj velika, lahko v njej stoji tudi kak lep stol, tabure ali celo počivalnik po vzoru videnega na sejmu v Milanu. Tam so ob počivalnik postavili še stoječo luč za branje, na police pa knjige in revije. Prostor za kakšno knjigo in revijo se gotovo najde tudi v majhni kopalnici, prav tako za umetniško sliko ali okrasni predmet.