Oprema in dodatki: Poletje ob domačem bazenu

16. 8. 2012 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

bazen, dodatki, vrtno pohištvo, ležalniki, senčniki

Omislili ste si bazen na domačem vrtu. V njem lahko plavate, a za prijetne urice in poležavanje ob njem potrebujete nekaj več – lepo urejeno okolico, naravno in umetno senco, udobne ležalnike, pa še kakšen dodatek, ki bo popestril užitke v toplih poletnih mesecih.

Misel na plavanje v bazenu na domačem vrtu je zelo privlačna. Da bi nam bil zlasti v užitek, pa moramo dobro premisliti, kakšnega si želimo, koliko ga bomo uporabljali, koliko dela bomo imeli z vzdrževanjem. Prav tako mora biti bazen pravilno umeščen na vrt, da na njem ne deluje kot tujek. Njegova lega vpliva na ogrevanje in vzdrževanje bazenske vode ter uporabo. Bazen naj bi bil postavljen v zavetrje, sicer pa je priporočljiva zaščita pred vetrom, prav tako naj bi bil na osončenem mestu, da bo lahko sonce grelo vodo. V bližini naj ne bi bilo listnatih dreves, saj bo odpadajoče listje padalo v vodo, zato bomo imeli več dela s čiščenjem. Dobro je tudi, da je okolica tlakovana, zaradi česar bosta vzdrževanje lažje in voda čistejša.

Ob bazenu je običajno tudi terasa, pogosto obložena z leseno talno oblogo, ki se najlepše poda v naravo. Za to se večinoma uporabljajo tropske vrste lesa, kot so tik, bangkirai in merbau, od domačih pa macesen, globinsko impregnirana smreka in akacija. Kakšno vrtno pohištvo in dodatke bomo izbrali, je odvisno od celostne ureditve vrta in od tega, kaj vse si želimo tam početi.

Udobno ležalno pohištvo

Zagotovo ne sme manjkati udobno ležalno pohištvo. Na voljo so ležalniki, dnevne postelje, zofe in sedežne garniture, primerne za zunanjo uporabo. Že več let je v oblikovanju namreč opazno prepletanje opreme za notranje in zunanje prostorov. Meja med njimi je precej zabrisana, zaradi česar je pohištvo uporabno na prostem ali kot notranja oprema. Zelo trendovsko je vrtno pohištvo s kovinskim ogrodjem v kombinaciji z umetnimi materiali, tikom ali oblazinjenim delom, hkrati je vzdržljivo, ne pretežko, edina pomanjkljivost je navadno visoka cena. Na splošno velja trend, ki bi ga lahko opisali kot sproščenost. Zanj so značilne zaobljene in mehke linije, pogosta uporaba čim bolj naravnih neobdelanih materialov in detajlov. V to smernico zagotovo sodi dejstvo, da se na vrtovih poleg miz in stolov vedno pogosteje pojavljajo sedežni sestavi, kakršnih smo vajeni v dnevnih sobah. Priljubljeni so vrtni paviljoni z vključeno zofo, sicer bolj podobno postelji, na kateri se udobno počiva. Kar koli od naštetega se lahko znajde ob domačem bazenu. Če se odločimo za posteljo ali zofo z integriranim senčilom, ne bo treba skrbeti še za dodatno senco. Seveda pa so ob bazenu uporabni tudi čisto navadni platneni senčniki, ki jih lahko poljubno prestavljamo in jim nastavljamo naklon.

Ob vrtnem pohištvu, na katerem se bo poležavalo ali posedalo, potrebujemo tudi kakšno odlagalno mizico. Največkrat so te iz umetnih materialov, odpornih proti soncu in dežju. Če so na koleščkih, jih bomo lažje premikali po terasi. Prav pridejo tudi malo večji servirni vozički, na katerih lahko pripravimo in ponudimo hrano in pijačo. Istega uporabljamo v hiši in zunaj. Seveda lahko na teraso ob bazenu umestimo tudi večjo vrtno mizo s stoli. Čeprav je ta pogosto v senčnem delu, da lahko na njej postrežemo kosilo tudi v vročih dneh.

Za piko na i na terasi, vrtu in v drugih kotičkih na prostem poskrbijo dodatki, kot so udobne pisane blazine na stolih in zofah, pogrinjki na mizah, svečke in vrtni lampijoni, okrasni lonci z rastlinjem in podobno.

Osvetlitev za romantične večere

Pomemben del opreme vrta z bazenom je tudi osvetlitev. Svetila so lahko vgrajena že v sam bazen, tako je plavanje ob večerih prijetnejše. V tem primeru imajo prednost svetila z ambientalnim učinkom. Ne smejo se pretirano segrevati, imeti morajo visoko zaščito proti vlagi, oddajajo pa naj razpršeno in pridušeno svetlobo.

Za dodatno osvetlitev ob bazenu in na terasi lahko poskrbimo s solarnimi lučkami, ki se čez dan polnijo, ponoči pa oddajajo prijetno svetlobo. Na teraso lahko postavimo stoječo luč, ki jo uporabljamo za branje v dnevni sobi, le pred dežjem jo bomo morali pospraviti. Zanimivi so tudi različni kubusi in okrasni lonci, ki imajo že vgrajeno svetilo. Možnosti je res veliko, veliko pa nam ponujajo tudi kreativne zamisli oblikovalcev luči. Na primer senčnik z vgrajeno lučjo, ki ga je oblikoval Jordi Vilardell za špansko podjetje Vibia. Podnevi ga uporabljamo kot senčnik, ponoči kot svetilo.

Na splošno velja, da osvetlitev ne sme biti premočna, zato je najprimernejša ambientalna, ki ustvari prijetno svetlobo. To omogočajo talna ali stenska difuzna svetila, ki jih je dobro namestiti na bolj odmaknjena mesta, tudi zaradi mrčesa, ki ga svetloba privablja. Za dodatno razpoloženjsko osvetlitev lahko prižgemo še sveče ali si omislimo lampijončke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE