Sejem Flora v Celju: Seme, eksotične okrasne rastline in čebele

21. 3. 2014 | Besedilo: Petra Mauer

sejem flora

Tridnevno dogajanje na Celjskem sejmu je minuli konec tedna privabilo 427 razstavljavcev iz 15 držav in veliko obiskovalcev. Spomladanskemu sejemskemu trojčku Flora, Poroka in Altermed se je v soboto pridružila še čebelarska razstava ApiSlovenija. Obiskovalci so lahko občudovali tekmovalne izdelke mladih aranžerjev, cvetličarjev in vrtnarjev, vzorčne nasade, lahko so dobili marsikateri koristen nasvet, si ogledali praktične prikaze strokovnjakov, se udeležili različnih predavanj in kuharskih predstavitev, najmlajši pa so se spoznavali z lesenimi igračami in ustvarjali na otroških delavnicah Rajarija.

Prvi sejemski dan je minil v znamenju tekmovanj mladih in Štafete semen. »Vrtci, šole in posamezniki sejejo in si prizadevajo doseči, da v prihodnosti ne bomo lačni,« je poudarila pobudnica štafete iz nevladne in neprofitne organizacije Eco civilna iniciativa Slovenije (Ekoci) Irena Rotar. Sodelujoči v Štafeti semen morajo namreč enajst semen posejati, enajst zamenjati, enajst pa poslati na Ekoci, ki jih potem posreduje v gensko banko Kmetijskega inštituta Slovenije. »Kar nekaj semen je bilo doslej že takšnih, ki jih bodo uvrstili v nadaljnje žlahtnjenje, in tega smo prav posebej veseli.« Štafeto semen so letos razširili na cepiče, saj želijo ohraniti stare sadne vrste. Eden takih je paplerjev bobovec, kjer so z zadnjih treh jablan pridobili cepiče, ki jih je bilo mogoče dobiti brezplačno.

Sejemsko dogajanje so popestrila tudi tekmovanja aranžerjev in cvetličarjev, in sicer v različnih kategorijah. Pod spretnimi rokami so nastajale kreacije v počastitev vseh mater, pomerili so se v kategorijah Presenečenje, Najlepši poročni šopek ... V kategoriji Presenečenje so na primer morali narediti šopek s tehniko vzporedne vezave stebel, ki se po besedah vodje komisije Marjana Planinška redko uporablja, a so se tekmovalci po njegovem mnenju odrezali zelo dobro. Opazil je, da so z leti razlike med sodelujočimi vedno manjše, zato imajo člani komisije kar veliko dela, da te razlike opazijo in temu primerno ocenijo izdelke.

Čebele v dobri kondiciji

V soboto je sejemsko dogajanje dopolnila še tradicionalna mednarodna prodajna razstava, ki jo obišče več tisoč čebelarjev iz Slovenije in tujine. Čebelarji so se v okviru 37. ApiSlovenija posvetili pregledu razmer in ciljem čebelarstva v tretjem tisočletju ter predstavitvi dobrih čebelarskih praks. »Lansko poletje je bilo za čebele odlično in so se zelo dobro pripravile na zimo. Že zadnjih deset let niso bile v takšni kondiciji,« je zadovoljno povedal Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, v katero je vključenih približno 9800 registriranih čebelarjev in 210 društev. Noč je še dodal, da si želi, da bi država prisluhnila predlogom za set prve pomoči ob pikih čebel.

Izvirne zamisli

Nekateri razstavljavci so bili v svojih predstavitvah zelo izvirni. Našo pozornost je med drugim pritegnil prostor Simbio Vrtnarstva, ki je pričaral sproščeno, težko pričakovano poletno vzdušje. Ob pogledu na čudovit obalni svet, mivko, školjke in različne rast­line so verjetno vse mimoidoče preplavila prijetna občutja, saj jih je v mislih še odneslo na zaslužene počitnice. »Naš razstavni prostor, v sodelovanju z Mestno občino Celje in Zavodom Celeia Celje, simbolizira poletno dogajanje v Celju in se metaforično povezuje z Mestno plažo Celje in dogodkom Poletje v Celju,« je razložil Miloš Milovanovič, vodja sektorja za urejanje okolja pri podjetju Simbio. Zanimiva je bila tudi razstavna oziroma oglasna tabla Vrtnarije Adamič, sestavljena iz množice svetlo zelenih, temno zelenih in rumenih mahov ter netreskov. V luknjice so posadili sadike, ki so se dobro razraščale v preprogo, poleg tega so izbirali takšne, ki ne potrebujejo veliko vlage in brez večjih težav zdržijo tri dni sejemske dni.

Pisane kitajske rastline

Eno izmed sobotnih predavanj na glavnem odru je bilo posvečeno kitajskim rastlinam, ki so v Evropi že dolgo uveljavljene. »Vsak vrtnar pozna marelice in limone, zelo pogoste kitajske rastline na naših vrtovih so na primer okrasne sorte češenj in breskev, ki navdušujejo s cvetenjem, a ne naredijo plodov. Nemalokrat navdušujejo tudi okrasni jetrniki (Hepatica); nekatere sorte dosegajo astronomske cene, tudi več kot 1500 evrov za sadiko, odvisno od redkosti in težav pri razmnoževanju. Prav tako so zanimive kitajske rastline, ki cvetijo jeseni. Okrasni grm Heptacodium myconoides, denimo, cveti v začetku poletja in jeseni navdušuje z množico okrasnih plodov in ostankov cvetov, s čudovitimi barvami listja in zimskim luščen­jem lubja. Priljubljene so še okrasne čebulnice Roscoa, ki spadajo med ingverjevke in jih pogosto zamenjujejo za orhideje, ali trajnici Dysosma in majsko jabolko (Podophyllum). Majsko jabolko je dobilo ime po obliki rdečih visečih cvetov, ki spominjajo na cvet jablane,« je razložil Gorazd Mauer iz Slovenskega društva za kulturo vrtov in narodne zbirke rastlin.

Nagibanje k futurizmu

Na oder je stopil tudi Modest Motaln iz podjetja Moji Pogledi, ki je predstavil modne smernice pri urejanju zunanjega bivalnega prostora. Povedal je, da so zdaj moderne zasaditve, ki posnemajo naravo, se pravi, da je naš vrt videti divji, na trenutke celo neurejen (a pravzaprav ni!), v njem ni ravnih linij. Po drugi strani so letos prav tako v ospredju gladke, jasne linije in lomljene oblike. Pri modernih zasnovah vrta ne potrebujemo množice cvetočih rastlin, temveč le nekaj izbranih, ki jih pametno vključimo v vrtni prostor. Med materiali prevladujeta beton in les kot kombinacija hladnega in toplega. Pogosti so rjasti železovi ostružki, ki delujejo starinsko, skulpture iz aluminija, litega železa, tudi naravni kamen. »Čas sekancev, lubja in vrtnih palčkov je že zdavnaj mimo. Prihaja obdobje rahlega futurizma, v katerem bomo posnemali naravo, hkrati pa bomo tako inovativni in drzni, da bomo privabljali radovedne poglede.«

Le strokovnost vodi v uspeh

Simon Ogrizek iz Sekcije cvetličarjev in vrt­narjev pri OZS je razložil, da se takšnih dogodkov in razstav običajno udeležujejo obrt­niki, ki vidijo, da je ravno strokovnost tista, ki vodi v uspeh. »Letos jih je veliko, upam pa, da jih bo v prihodnje še več. Zadovoljni smo, saj smo dokazali, kaj pomeni strokovno opravljeno delo vrtnarjev in cvetličarjev.« Opazovali smo deset ekip mladih vrtnarjev s štirih šol, ki so pripravljali stvaritve na temo Oblikovano za oči, prijetno za nos in okusno, ko zaužijemo, s katerimi so prikazali, da je lahko košček vrta všečen in hkrati uporaben. Tudi cvetličarji so se izkazali z izdelki pri temah, kot sta Prosto vezan šopek in Fantazijska konstrukcija. »V svoje delo so vložili vse svoje znanje, spretnost in ustvarjalnost ter našteto povezali v zaokroženo celoto,« je poudaril Ogrizek in dodal, da so cvetličarji in vrtnarji na letošnjem sejmu zagotovo dokazali, kako je mogoče ustvariti prijetno, lepo oblikovano zunanje in notranje okolje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE