6. 3. 2013
Kako ravnati z marelico?
Viktor iz Dobrunj po običajni pošti
Prosim za nasvet, kako ravnati z marelico, da se ne bo posušila? Na vrtu sem posadil že tretjo, pa nobena ne zdrži več kot tri leta. Poleti listi kar ovenejo, po vejah se pojavi smola in drevo se posuši. Če kdo ve, kaj delam narobe, bom hvaležen za nasvet.
KOMENTARJI
Marjan iz Podnarta
8. 4. 2013 12:04
Povsem na prostem rastoče marelice ne uspevajo prav dobro, razen na Primorskem. Zato je najbolje, da marelico posadite pod nadstrešek, tako da je vsaj delno pod streho. Če raste ob steni, običajno zelo zgodaj cveti in je nevarnost pozebe zelo velika. Zato je pametno posaditi zelo pozno vrsto. Vsaj dvakrat je priporočljivo škropiti rastlino z bakrenimi ali sorodnimi pripravki; prvič po novem letu, drugič pred odprtjem brstov. Najpomembnejše pa je škropljenje v cvet; prvič, ko se odprejo prvi cvetovi, drugič v času polnega cvetenja. Za to lahko uporabimo le škropivo, ki ne škoduje čebelam, na primer octave ali kakšno podobno, obvezno pa je škropljenje zvečer, ko čebel ni več na drevesu.
Neja
15. 3. 2013 09:01
Marelica je sadno drevo, ki je občutljivo na cvetno monilijo. Danes vemo, da je cvetna monilija bolezen, ki drevo v nekaj letih popolnoma uniči – včasih so mislili, da gre za kap pri marelici. Veliko dežja v spomladanskem času je idealno za razvoj bolezni; to se že vidi na vejah, da kljub dobri oploditvi propadajo in smolijo. Marsikatero drevo se bo spet posušilo, če ga ne bomo zavarovali proti tej bolezni, prav tako je treba izrezati vse posušene veje 10 centimetrov v zdrav les. Škropljenje je treba opraviti v cvet, prvič, ko je odprtih tretjina cvetov, drugič v polno cvetje, tretjič po cvetenju. Škropljenje se lahko opravi z naravnimi sredstvi na osnovi kamene moke in gline.