Glamping hiške – naravi in zdravju prijazne

Glamping ali luksuzno kampiranje označuje preživljanje prostega časa v mobilnih ali lesenih hiškah sredi narave. Glamperji uživajo v lepotah narave, ki jih obdaja, le da za svoje bivanje ne potrebujejo šotora in vseh drugih pripomočkov, ki jih s seboj jemljejo običajni obiskovalci kampov. Ponudniki glampinga pa vse bolj tekmujejo v čim bolj luksuznih, arhitekturno zanimivih, ekoloških in trajnostnih gradnjah.

Izbrali smo šest arhitekturno zanimiv glampingov.

Apartmaji v naravi

Ime šestih apartmajev Ortenia v Podčetrtku izvira iz vrta raznobarvnih hortenzij, ki je nekdaj krasil pobočje pod podčetrtškim gradom. Ekološki apartmaji so grajeni po načelih inovativne trajnostne gradnje in se ponašajo z mednarodnim trajnostnim certifikatom Green Globe. Arhitektki Petra Ostanek in Tinka Beltram Perkovič sta bili za svoje delo nagrajeni z nagrado za inovativno trajnostno gradnjo Zeleni svičnik 2014, ki jo podeljuje Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, je pojasnila vodja apartmajev Danijela Dervarič Ivanc.

Foto: arhiv Ortenie

Pri gradnji so uporabili naravne materiale, ki ustvarjajo zdrave bivalne razmere. Vidni deli stavbe so zgrajeni iz lesa, izolacijski material v notranjosti sten pa je iz celuloznih vlaken in opremljen z naravnimi tesnilnimi materiali. Fasada, obložena z lesom, je zgrajena po metodi difuzijske odprte gradnje, kar omogoča, da stavba diha. Vlago v notranjosti uravnava glineni omet. Tudi pohištvo je narejeno iz masivnega neobdelanega, oljenega hrastovega in bukovega lesa.

Spanje v vinskih sodih

Glamping Vinska vas na Ptuju je del ponudbe Terme Ptuj in je sestavljena iz vinskih sodov, ki so preurejeni v prenočišče za dve osebi. Osem sodov, ki so pokriti s streho, je opremljenih z električnim priključkom in brezžičnim internetom. Sodi so narejeni iz hrastovega lesa, saj je ta najbolj trden in ima največjo nosilnost.

Foto: Sava Turizem

“Glamping Vinska vas obratuje od aprila do septembra, odprtje in zaključek sezone sta odvisna od temperatur. Tako je tudi zasedenost odvisna od temperature (vinski sodi namreč niso ogrevani), je pa še posebej veliko povpraševanja po tej vrsti doživetja v poletnih mesecih, ko so kapacitete večinoma popolnoma zasedene,« je pojasnila vodja odnosov z javnostmi pri Sava Turizmu, mag. Zala Praprotnik.

En vinski sod je predelan tudi v savno. "Glamping Vinska vas je obdan z nasadom avtohtonih vinskih trt, in sicer so to jurka, izabela in kvinton. Vinska trta je stara pet let," je še dodala Praprotnikova.

Družinski glamping z razgledom

Foto: arhiv Sava Hotels & Resorts

V bližini obale blejskega jezera stojijo mobilne hišice z velikim panoramskim oknom, ki obiskovalcem ponujajo čudovit razgled. Hišice so narejene iz lesa, nudijo pa vso opremo in storitve za glamurozno družinsko kampiranje.

Hiška v krošnjah

»Ideja, da zgradimo hišico v krošnjah se je porodila iz želje, da ponudimo nekaj novega, drugačnega, predvsem pa da bivanje na našem posestvu popestrimo z avanturo med krošnjami,« je pojasnila Valerija Hrastelj s posestva Na Škaluc v Trobnem Dolu pri Šentrupertu.

Foto: Facebook profil Posestvo Na Škaluc

V hiški v krošnjah je bivanje omogočeno skozi celo leto. Zgrajena je iz naravnih materialov, avtohtonih vrst lesa, oprema v notranjosti pa je v celoti izdelana iz cemprina (visokogorskega bora), ki oddaja prijeten vonj. Stene so obdane z glino, ki zagotavlja idealno klimo prostora. Streha je narejena iz lesenih skodel, po mostičku pa se gostje spustijo do zasebnega podeželskega wellnessa.

»Naša hišica je v zelo kratkem času postala pravi hit, kajti zasedene imamo praktično vikende za dva meseca naprej, med tednom pa se še najde kakšen dan,« je še dodala Valerija Krastelj.

Sodobne modularne hišice

Foto: Glamping Malerič

Belokranjsko podetje KMS Malerič je obogatilo turistično ponudbo na obronkih krajinskega parka Lahinja s sodobnimi mobilnimi enotami. Glamping hišice so kombinacija modernega dizajna in tradicionalne kulturne dediščine.

Lesene hiške iz domačega lesa

Foto: arhiv podjetja Izlesa.si

Hiške za spanje, ki jih nudijo v glampingu Pr' Bizjak, so narejene iz lesa. Pokrite so s skodlami, dopolnjuje jih lesena terasa, opremljene so tudi z velikim panoramskim oknom in so ogrevane. Pred vsako hišo je še lesena kad z vročo vodo.

Hiške, kot jih lahko vidite v glampingu Pr' Bizjak, so izdelali v podjetju Izlesa.si, ki je opremilo že nekaj glampingov po Sloveniji (trenutno končujejo delo v Moutain view glampingu na Dovjem).

Andrej Tominc, ki soustvarja lesene hiške prek podjetja Izlesa.si, je pojasnil, da se pri izdelavi lesenih glamping hišic poskuša postaviti v kožo uporabnika. »Moj proces dela vključuje zamisel, skiciranje, načrtovanje in končno izdelavo. Ker so želje in pričakovanja kupcev naša temeljna usmeritev, vedno skrbimo za nove oblike glamping hišic. Te so uporabnikom vedno bolj prijazne, omogočajo več udobja, še vedno pa ohranjajo prijaznost do okolja. S strankami komuniciramo tako, da se skupaj pogovorimo o željah, nato preučimo krajino, ter se šele nato odločimo, kako in kam bi hišice postavili,« je proces dela opisal Tomnic.

Hiše so narejene iz ekoloških materialov. Uporabljajo les iz slovenskih gozdov, najraje pa posežejo po slovenskem ekološko neobdelanem macesnu. »Pomembno je, da so vsi elementi oziroma gradbeni material slovenski ter pridobljeni na naravi prijazen način,« je še poudaril.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE