7. 9. 2017 | Besedilo: T. S. P. | Fotografije: Jure Rus
Na ogled izvirni in oblikovalsko dovršeni slovenski spominki
7. 9. 2017 | Besedilo: T. S. P. | Fotografije: Jure Rus
V sklopu projekta NewSloSouvenir so študenti fakultete za dizajn, študentka naravoslovnotehniške fakultete ter študent fakultete za management pripravili slovenske spominke in izdelke za dom, ki bodo danes razstavljeni v izložbi The Slovenia Shopa ter Slovenskega etnografskega muzeja.
V Slovenskem etnografskem muzeju so bili 31. avgusta predstavljeni izvirni oblikovalsko dovršeni slovenski spominki in izdelki za dom, ki so nastali v sklopu projekta pod mentorstvom pedagoških mentoric s fakultete za dizajn, doc. dr. Damjane Celcar, doc. Jane Mršnik in doc. Mojce Perše, delovnim mentorjem mag. Nikom Slavnićem iz podjetja IQbator ter delovne mentorice Sonje Kogej Rus iz Slovenskega etnografskega muzeja.
Projekt se je opiral na specifike sodobnega produktivnega oblikovanja in iskal sinergijo med tradicijo čipke ter lokalnimi materiali, ki ponazarjajo različnost slovenske pokrajine (les, kamen, glina, steklo, slama) v kombinaciji s sodobnimi, trajnostnimi materiali in tehnološkimi rešitvami, ki jih zaokrožajo še slovenski običaji, navade, motivi, značilnosti pokrajin, ljudje …
Bea Brufach, študentka fakultete za dizajn, smer Notranja oprema, je oblikovala kolekcijo lesenih pripomočkov za kuhinjo. Linija Trileska združuje tri slovenske znamenitosti: ribniško suho robo, čipko in Triglav. Lea Rovina, prav tako študentka fakultete za dizajn, je predstavila kolekcijo Wooda, ki jo sestavljajo štiri steklenice za vodo z lesenim zamaškom iz masivnega lesa nekaterih slovenskih avtohtonih drevesnih vrst ter vzorcem strukture lesa na trupu steklenice. Študentka naravoslovnotehniške fakultete, Petra Šink, je predstavila kolekcijo izdelkov za dom in prosti čas Kookoo, ki jo sestavljajo predpasniki, majice, pogrinjki, prti, magnetki, broške in torbice za steklenice z vodo s skupnim izhodiščnim vzorcem čipkaste silhuete kokoši. Erika Korošec, študentka fakultete za dizajn, smer Tekstilije in oblačila, je predstavila linijo Carnation, ki jo sestavljajo leseni dekorativni izdelki z lasersko gravuro slovenskega nageljna v sodobni različici. Estera Rezar, študentka fakultete za dizajn, smer Tekstilije in oblačila, je predstavila linijo zelišč Kura/Cure za lajšanje značilnih slovenskih tegob (zavist, stres, depresija). Medicinske brizgalke, v katerih so shranjena zelišča, so opremljene še z zabavnimi ilustracijami kokošk, duhovitim opisom simptomov in navodili za uporabo. Gal Gregorc, študent fakultete za dizajn, smer Vizualne komunikacije, pa je predstavil serijo razglednic S kuro na turo, z zabavnimi ilustracijami kokošk, v katerih se hudomušno zrcali oblika zemljevida Slovenije. Gal Gregorc je oblikoval tudi zloženko The SloveniaNew Souvenirs, v kateri so predstavljeni vsi nastali spominki.
Spominki bodo v The Slovenia Shopu razstavljeni štirinajst dni do enega meseca. »Potem se bodo glede na dogovor lahko prodajali v trgovini. Za odkup se zanima tudi Mladinska knjiga, vendar moramo najprej določiti avtorske pravice. Zanimanje so izkazali tudi organizatorji Meseca oblikovanja, ki prav tako želijo, da jih predstavimo tam. Razstavljeni bodo od 17. oktobra naprej,« je pojasnila Jana Studen.