Povečan razvoj bolezni in škodljivcev

22. 9. 2014 | Besedilo: K. Ž. | Fotografije: Igor Modic in Leon Vidic/oba dokumentacija Dela

padavine, poletje, bolezni, škodljivci, čebele, krompirjeva plesen

Letošnje poletje v primerjavi z lanskim ni toliko izstopalo po temperaturi zraka, ampak po količini padavin, saj je bilo eno redkih v tem stoletju, ko nas ni pestila suša, ugotavljajo meteorologi.

Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso) je v juniju, juliju in avgustu največ padavin padlo v Julijcih, kjer so količine ponekod presegle 700 mm, najmanj dežja pa je bilo na severovzhodu države, južnem in vzhodnem Štajerskem in Krško-Brežiškem polju, kjer so jih namerili pod 400 mm. Na Obali, Krasu in Goriškem so denimo dolgoletno povprečje padavin presegli za več kot dve petini.

Če po dolgih letih prvič nismo imeli težav s sušo, pa je nekaterim rastlinam preveč moče škodilo, pojasnjujejo na Arsu. Pogoste padavine so tako omogočile hitro širjenje fitoftore na krompirju, plesni na paradižniku in gnilobe na solatnicah, vlažno vreme je škodovalo tudi nekaterim sadnim vrstam, denimo češnjam, marelicam in breskvam, ki jih je napadla plodova vinska mušica. O pojavu tujerodne žuželčje vrste, ki se v Evropi hitro širi in so jo pri nas prvič opazili pred štirimi leti, letos pa se je pojavila v takšnem obsegu, da je povzročila večjo gospodarsko škodo, smo sredi poletja že pisali. Direktor Kmetijske zadruge Vipava Boris Bajc nam je pojasnil, da v tem primeru sadje, namesto da bi zorelo, začenja gniti, v njem pa se razvijejo brezglavi črvički. Ukrepov za zatiranje plodove vinske mušice za zdaj ni, saj so še v fazi raziskav, zato strokovnjaki sadjarjem priporočajo uporabo škropiv – fungicidov zoper sadno gnilobo, ki lahko vsaj delno zmanjšajo gnitje plodov.

Posledice nenavadno mokrega poletja čutijo tudi čebele, saj ni bilo dovolj medičine, poleg tega so neugodne vremenske razmere spodbudile razvoj bolezni in škodljivcev. Veterinarji opažajo bistveno večji obseg z varozo napadenih čebeljih družin, kot je običajno, zato bo vlada približno 2000 čebelarjem za zatiranje te bolezni z oksalno kislino namenila predvidoma pet evrov podpore na čebeljo družino. Tako bodo lahko poskrbeli za boljše zdravstveno stanje čebeljih družin, saj se te pred varozo ne morejo obvarovati same, sistematično zdravljenje pa bo omogočilo boljšo prezimitev družin in s tem manjše izgube. Do zdravila bodo upravičeni čebelarji, ki so dejavni v primarni kmetijski proizvodnji in izpolnjujejo pogoje za mala ali srednje velika podjetja ter so vpisani v centralni register čebelnjakov, in sicer za število čebeljih družin, ki jih imajo na dan izdaje zdravila.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE