25. 5. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Ovčja volna uporabna tudi v vrtnarstvu in gradbeništvu
25. 5. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Ovčja volna je vsestransko uporaben naravni material. Poleg nogavic, oblačil in posteljnine jo je mogoče zelo koristno uporabiti tudi v vrtnarstvu kot zaščito za grede ter v gradbeništvu kot izolacijo za hiše. Gre za lokalno surovino, ki se lahko uporabi v vsakdanjem življenju v vsaki družini, izpostavljajo v podjetju Soven iz Selnice ob Dravi.
V podjetju Soven, ki letos obeležuje 20 let delovanja, letno predelajo okoli 80 ton slovenske ovčje volne, kar predstavlja 70 odstotkov vse volne, ki jo pridelajo rejci v Sloveniji. Direktorica Marija Srblin ugotavlja, da se rejci vse več odločajo za prodajo volne in jo tudi veliko bolje pripravijo za nadaljnjo predelavo kot nekoč.
"Iztržek oprane in uporabne volne za kakovostne produkte je veliko boljši kot pred leti, a še vedno slabši od svetovnega povprečja. Zahvaljujoč lastnemu razvoju in novim specializiranim produktom za vrtnarstvo lahko porabimo tudi najslabše količine volne," je povedala na nedavni slovesnosti ob obletnici tega družinskega podjetja.
Iz volne letno naredijo okoli 8000 kilogramov preje, 2000 kilogramov mikanke za filcanje, 4000 kilogramov mikanke za posteljnino, 15 ton izolacije za hiše, 10 ton kmetijskega filca in še številne druge volnene izdelke v manjših količinah. Kot je direktorica povedala za STA, je med kupci največ povpraševanja po naravni volneni posteljnini in posteljnih nadvložkih, zadnje leto pa tudi po bio volneni izolaciji za hiše.
Najnovejši izdelek, ki so ga razvili, je bio volneni filc za vrtnarstvo, ki je po navedbah Srblinove velika novost v slovenskem vrtnarstvu. "Tu kupci čakajo na nas, da ga naredimo. Vse do sedaj smo morali vlagati velike napore, da smo našli ekološko osveščene in finančno pripravljene kupce za nakup naših produktov. Tokrat je drugače...," je povedala.
Kupci so po navedbah Srblinove vedno bolj zahtevni, kar zadeva okoljske standarde. "K sreči sta nam osnovni način proizvodnje in osnovni proizvodni material naklonjena - delamo z naravnimi materiali, ne uporabljamo nobenih zdravju in okolju škodljivih snovi, tudi to je naša konkurenčna prednost," je dejala.
Cena surovin na svetovnem trgu raste, nasprotno pa cena gotovih produktov zaradi pritoka cenenih produktov z vzhoda pada. Prav tako se v podjetju soočajo s predolgimi roki plačila na domačem trgu in s tveganjem, da trgovci nepričakovano zaidejo v težave in v stečaj brez možnosti za poravnavo dolgov. Kljub temu v Sovenu poslujejo pozitivno.
"Proizvodno podjetje Soven je v stabilni kondiciji, z lastno razvojno službo, z okoli 160 različnimi volnenimi produkti, z BIO, ART in ETA certifikati, s prodajo v 120 domačih in 45 prodajalnah v tujini. Še veliko je izzivov, še predvsem sedaj, ko prihajajo časi, naklonjeni tovrstni ekološko neoporečni proizvodnji in produktom iz obnovljivih virov, kot je v določenem segmentu tudi naravna ovčja volna, torej produktom, ki so trajnostno naravnani in ne ustvarjajo nobenih odpadkov."
Medtem ko se v Sloveniji veliko govori o krožnem gospodarstvu, v Sovenu po besedah direktorice to že počnejo. "Delamo z lokalno surovino, ki se lahko uporabi v vsakdanjem življenju v vsaki družini. Iz volne na primer naredimo nogavice, ki jih potrebuje vsa družina. Ko bodo obrabljene, jih ne bomo vrgli v odpad, ampak na kompost, kjer se bodo spremenile v gnojilo za vrt. Na vrtu bo zrasla zelenjava brez dodatnega in drugega gnojenja. To je obnovljiv vir in to je najbolj preprosto krožno gospodarjenje," je navedla.