Arhitekturna zapuščina Borisa Johnsona v Londonu

18. 9. 2019 | Besedilo: T. S. P.

london, boris johnson, oblikovanje, arhitektura

Preden je Boris Johnson postal predsednik vlade Združenega kraljestva, je bil zunanji minister, še pred tem pa župan Londona. Čeprav pred izvolitvijo na župansko funkcijo leta 2008 ni sedel na nobenem pomembnem stolčku, kot župan ni izgubljal časa in za seboj pustil vrsto dizajnerskih in arhitekturnih projektov, ki bodo večno vezani na njegovo ime. V osmih letih županovanja je Johnson postavil rdeči jekleni stolp v londonski olimpijski vasi, zgradil najdražjo vzpenjačo na svetu in v prestolnico pripeljal več tisoč koles za izposojo, ki jim Londončani pravijo »Borisova kolesa«.

Po zapisu Douglasa Murphyja je Johnson na županskem stolu oblikoval »znamko Boris«: kombinacijo glasnega humorja in angleške ekscentričnosti. Njegova zapuščina je po Murphyjevem mnenju ena izmed »najbolj zanimivo čudnih javnih spomenikov v zadnjih letih«, poroča CNN.

»Vse od arhitekture, javne umetnosti do transporta jih lahko uvrstim v najbolj neumne in nepremišljene dizajne, ki sem jih kdaj videl,« je zapisal Murphy. Johnson je odgovoren za postavitev stolpa ArcelorMittal Orbit in vzpenjačo Emirates Air Line. Neuresničeni projekti pa so most za pešce Garden bridge čez reko Temzo in koncept letališča na otoku na reki Temzi ter poskus ponovne gradnje viktorijanske kristalne palače.

Garden bridge. FOTO: WikimediaDavkoplačevalci so za Johnsonove projekte odšteli eno milijardo evrov, za propadli projekt mostu za pešce pa skoraj 63 milijonov evrov. Johnson je kasneje dejal, da se sploh ne spomni, zakaj je projektu prižgal zeleno luč, poroča CNN. »Glede na njegove županske odločitve smo prepričani, da je Johnson obseden s svojo javno podobo in nima potrpljenja pri pravilnem vodenju projektov,« je prepričan Peter Murphy, ustanovitelj londonskega arhitekturnega festivala in glavni kurator neodvisne organizacije New London Architecture.

Vse odločitve pa niso bile slabe: shema koles za izposojo je eden izmed boljših Johnsonovih projektov. Kljub temu je Peter Murphy prepričan, da bo Johnson kot prvi minister na področju arhitekture stremel k večni slavi (in ne uporabnosti ali izboljšanju kakovosti življenja Britancev).

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE