Na letošnjem festivalu Odprte hiše bo na Dunaju na ogled več kot 60 arhitekturnih projektov, ki so jih organizatorji tokrat povezali v tri tematske poti. »Sodelujoče arhitekturne projekte smo glede na področja uporabe smiselno združili v tematske poti. Tako se lahko obiskovalci s tremi osrednjimi temami ukvarjajo še bolj poglobljeno,« je povedala ena od vodij projekta, Barbara Libert.
Na prvi poti so na ogled najznamenitejše kot tudi manj poznane zgradbe iz 50. let prejšnjega stoletja, ki so arhitekturno močno zaznamovane s časom obnove Dunaja po drugi svetovni vojni, kot sta hotel Magdas in kino Gartenbau v središču mesta. Druga pot, ki obravnava tematiko vseživljenjskega učenja, obiskovalce popelje na popotovanje po različnih izobraževalnih ustanovah v mestu, od vrtcev preko knjižnic in raziskovalnih laboratorijev vse do univerzitetnih objektov. Med njimi so knjižnica Univerze na Dunaju, vrtec na trgu Kapaunplatz in hidrotehnični laboratorij Univerze za agronomijo na Dunaju. Tretja tematika pa obravnava prispevek arhitekture k izboljšanju kakovosti življenja v mestu. Zato so na tej poti prikazane tudi stanovanjske zgradbe in pisarniški prostori, ki so zgrajeni oziroma prenovljeni trajnostno ter pri uporabi v središče postavljajo človekovo kakovost bivanja.
Cilj festivala Odprte hiše je, da bi zgradbe, ki so javnosti manj dostopne ali pa sploh ne, vsaj za nekaj dni odprli za vse in da bi urbani razvoj mesta na razumljiv način približali prebivalcem mesta. Organizatorji festivala namreč menijo, da je poistovetenje z mestom, v katerem živimo, ena od ključnih kompetenc modernih družb, saj ljudje zgradbe pogosto jemljemo za samoumevne in sploh ne opazimo, kako njihova prisotnost in namembnost vplivata na naša življenja.
Festival Odprte hiše Dunaja (Open House Wien), ki poteka že od leta 2014 in vsako leto privabi okrog 35.000 obiskovalcev, je del pobude Odprte hiše sveta (Open House Worldwide), ki za širšo javnost odpira vrata manj dostopnih zgradb v več kot 50 glavnih mestih po vsem svetu.