27. 11. 2020 | Besedilo: T. S. P.
kupola, obok, vreče, prst, calearth, superadobe, zemljanke, hiša iz zemlje
Hiša iz zemlje, ki si jo lahko zgradite sami
27. 11. 2020 | Besedilo: T. S. P.
kupola, obok, vreče, prst, calearth, superadobe, zemljanke, hiša iz zemlje
Neprofitna organizacija CalEarth ponuja znanje in preprosta orodja, s katerimi lahko kdorkoli, iz materiala, ki ga obkroža, zgradi dom.
CalEarth, kalifornijski inštitut umetnosti in arhitekture iz zemlje, je neprofitna organizacija, katere cilj je človeštvu zagotoviti in predstaviti, kako se gradi s prstjo. Ustanovitelj organizacije si je zamislil svet, v katerem je vsak človek oborožen z znanjem o gradnji varnega in trajnostnega doma s svojimi rokami in z uporabo materialov, ki so v njegovi bližini.
Trenutno brez strehe nad glavo živi od 20 do 40 milijonov ljudi – predvsem beguncev, še več sto tisoč do več milijonov pa jih živi v zelo revnih in človeku nedostojnih bivalnih razmerah. S podnebnimi spremembami in naravnimi nesrečami, ki bodo v prihodnjih letih vse hujše, se bo število samo še povečevalo. Na CalEarth ponujajo ideje, znanje in preprosta orodja, s katerimi lahko z materialom iz lokalnega okolja vsakdo zgradi varno, lepo, udobno in energijsko učinkovito bivališče.
Dizajni izpod rok CalEarth so bili deležni pozornosti Nase, spodbude s strani Združenih narodov in celo nagrajeni z nagrado Aga Khan na področju arhitekture.
Arhitekt in ustanovitelj CalEarth Nader Khalili je razvil podolgovate vreče poimenovane SuperAdobe. Te napolnijo z mokro prstjo in nato zlagajo eno na drugo, med njimi pa polagajo še bodečo žico, ki služi kot nekakšen vezni člen in samo strukturo dodatno ojača. Objekti so zgrajeni v obliki kupol, saj lok ali obok velja za eno najmočnejših oblik v arhitekturi, v gradnji pa so ga uporabljali več tisoč let. Eko kupole (ali Eco Domes) so prestale vse protipotresne teste, izvedene v Kaliforniji. Vrečam – daljšim in krajšim – za stabilizacijo lahko dodajo še cement, apno in bitumensko emulzijo. Gradnja spominja na delo lončarja, ki iz glinenih kačic sestavlja lonec.
Gradnje se lahko loti vsak. Sam proces ni zahteven ali fizično prenaporen. Prav tako je cenovno ugoden, pomagajo pa lahko vsi družinski člani. Vreče se polni na mestu gradnje, vlažno prst pa je v njih možno polniti z lončki, skodelicami in drugimi kuhinjskimi pripomočki.
Ko so vreče postavljene, je nujno, da jih zakrijemo z ometom, saj na takšen način preprečimo erozijo zaradi vremenskih razmer in vlage oziroma vode. Z ometom zakrijemo tudi vreče in v notranjosti poskrbimo za ravne stene, ki jih nato lahko tudi pleskamo. Nader Khalil priporoča omet, narejen iz 85 odstotkov prsti in 15 odstotkov cementa.