Takšno knjižnico bodo zgradili v Wuhanu

12. 1. 2023 | Besedilo: A. Z.

knjižnica, MVRDV, arhitektura, wuhan

Vsi se še dobro spomnimo kitajskega mesta po imenu Wuhan, kjer se je pred tremi leti začela svetovna epidemija. Zdaj bodo tam zgradili osrednjo knjižnico, ki so jo zasnovali v nizozemskem arhitekturnem biroju MVRDV.

Mednarodno priznani nizozemski arhitekturni biro MVRDV je zmagal na natečaju za novo osrednjo knjižnico v kitajskem mestu Wuhan. Po načrtih bo to ena največjih knjižnic na Kitajskem. Ta bo na 140 kvadratnih metrih površine združevala tradicionalne in ne tradicionalne funkcije z raznolikimi prostori za študij, branje in učenje ter preživljanje prostega časa. Knjižnica se bo z okolico povezovala s treh strani, ki so v celoti v steklu in bodo delovale kot vizualni prikaz življenja znotraj stavbe. »Oblika knjižnice ponazarja položaj 'mesta stotih jezer' na sotočju dveh rek in bo postala nova prepoznavna znamenitost Wuhana,« pravijo v biroju.

Knjižnica Wuhan, ki bo umeščena ob nadvoz Baofeng v osrednjem poslovnem okrožju Wuhana, bo združevala tako literaturo, informacijske storitve kot tudi znanstvene in tehnološke inovacije ter področje raziskav. Nova knjižnica bo, kot so zapisali v biroju MVRDV, izboljšala sistem javnega obveščanja Wuhana in izpolnila funkcionalne potrebe v smislu branja, učenja, komunikacije in inovacij, hkrati pa okrepila gospodarstvo mesta.

Navdih geografija Wuhana

»Koncept stavbe se zgleduje po geografiji Wuhana in v ospredje postavlja reki ne samo v obliki, temveč tudi v notranjosti, prostorskih lastnostih in materialih. V svoji obliki se naslanja na različne višine okoliških zgradb, s tremi steklenimi stenami – okni pa se k mestu odpira na različnih razglednih točkah. Najvišje od treh oken bo obrnjeno proti obzorju CBD, nizko in široko okno bo ponudila panoramski pogled na park nasproti, dolgo, ukrivljeno okno pa bo obkrožalo sosednji trg in ponudilo mimoidočim vpogled v živahno notranjosti,« še pojasnjujejo v arhitekturnem biroju.

Koncept notranjosti je navdihnil položaju Wuhana na sotočju rek, obdanem z mestno pokrajino. »Stopničaste terase s knjigami spominjajo na linije kanjona s širokim javnim prostorom v pritličju, v katerem lahko obiskovalci uživajo ves dan. Paviljonom podobni prostori na terasah vsebujejo drugačen knjižnični program, kanjon pa daje obliko različnim območjem in notranjim izkušnjam, s tihimi prostori za branje, prostori za skupinsko delo in knjižnimi policami kot delom topografije. Bralni kanjon je osrednji prostor in predstavlja sotočje znanja, ki se združuje znotraj stavbe.«

»Ko gremo v notranjost, se združijo nekateri krajinski elementi,« pravi arhitekt Jacob van Rijs, ustanovni partner MVRDV. »Obstaja vrsta platojev, ki se lahko uporabljajo za študij. Največji bo za bolj priljubljena območja. Višje ko greste, tišji bodo prostori za študij in branje, ki bodo služili potrebam obiskovalcev. Topografija Wuhana je bila pomemben vir navdiha: imamo idejo o vodoravnem pogledu proti jezerom, na drugi strani pa bolj navpičen pogled proti mestu z visokimi stolpnicami. To je narava proti mestu, stavba pa se nekako osredotoča na to. Mislim, da bo to zanimivo mesto za zbiranje.«

Poskrbeli za trajnostno vzdrževanje

Poskrbeli pa bodo tudi za zasaditev v okoliškem parku. Ta bo zagotovila dolgoročno trajnostno vzdrževanje. »Visoka drevesa zagotavljajo hlajenje na območjih z intenzivno sončno svetlobo, medtem ko bodo glavne javne površine zasenčene s severozahodnim kotom stavbe. Domača vegetacija zahteva le malo vzdrževanja in ohranja naravno pestrost skozi vse leto, medtem ko filtrira vodo v deževnem obdobju in zmanjša učinek toplotnega otoka v vročih poletnih mesecih,« še pravijo v biroju in dodajajo, da so opravili več meritev za zmanjšanje porabe energije v vročem podnebju Wuhana. »Fasada stavbe vključuje rešetke v vzorcu, podobnem knjižni polici, ki senčijo notranjost. Te rešetke so bolj gosto zapakirane na mestih, ki potrebujejo največ senčenja. Odprti elementi za naravno prezračevanje v kombinaciji z uporabo pametnih naprav in učinkovitega sistema razsvetljave dodatno zmanjšajo energetske potrebe stavbe, medtem ko solarni kolektorji, vgrajeni v streho knjižnice, stavbi zagotavljajo obnovljivo energijo.«

To ni prva knjižnica, ki jo je nizozemski biro MVRDV iz Roterdama zasnoval na Kitajskem. Že leta 2017 so predstavili knjižnico Tianjin Binhai, ki je del večjega kulturnega centra Binhaija z vzdevkom 'Oko' v kitajskem mestu Tianjinu, ki je del kulturnega centra Binhaija. Knjižnico so oblikovali kot sferično dvorano, okoli katere se vijejo knjižne police od tal do stropa. Knjižnica je bila zasnovana in zgrajena v rekordnih treh letih, v njej pa je prostora za 1,2 milijona knjig. Tako kot knjižnica v Wuhanu je tudi ta knjižnica več kot izobraževalno središče: služi kot družabni prostor in povezava med parkom ter mestno kulturno četrtjo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE