Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Le 30 kvadratov, a ima vse, kar imajo velika

Arhitekti iz biroja BAAM arhitekti so se lotili prenove in zasnove interierja le 30 kvadratnih metrov velikega stanovanja v starejšem modernističnem bloku v ljubljanski Šiški. Izhodišče je bilo čim bolje izkoristiti majhno kvadraturo. Nastalo je prijetno, svetlo in funkcionalno stanovanje.
Pri tako majhni kvadraturi ima vsak kos pohištva več funkcij. Foto: Blaž Jamšek
Pri tako majhni kvadraturi ima vsak kos pohištva več funkcij. Foto: Blaž Jamšek
11. 11. 2024 | 07:21
14. 11. 2024 | 09:22
4:15

»Pri zasnovi tlorisa smo za vsako funkcijo izluščili bistvo uporabnosti in jo vključili v opremo. Pri tako majhni kvadraturi ni prostora za nepotrebne kose pohištva. Združili smo uporabnost različnih kosov pohištva v en element. Na ta način smo oblikovali vsak kos opreme, ki je izdelan po meri,« pojasnjuje arhitekt Andrej Zonta iz biroja BAAM arhitekti.

Foto: Blaž Jamšek
Foto: Blaž Jamšek

Lastnik je želel čim bolj funkcionalno in prijetno stanovanje, ne da bi pri tem preveč posegali v udobje. Stanovanje je z osrednjo steno, razdeljeno na dva dela, kar je po besedah arhitekta narekovalo funkcionalno delitev na dnevni in nočni del. V dnevni oziroma javni del stanovanja so umestili vhod, kuhinjo, jedilnico in dnevni prostor, v nočni oziroma zasebni del pa kopalnico, garderobo in spalnico z delovno površino. 

Prostori so majhni in se proti vzhodu odpirajo na park s krošnjami dreves. Vstopna veža povezuje dnevni in spalni prostor.  V dnevnem delu se za lesenimi oblogami skrivajo gospodinjski aparati. Okrogla jedilna miza na sredini tega prostora omogoča lažje prehajanje po stanovanju. Delovni kot so umestili v spalnico, kjer je pisalna miza, ki se razteza po celotni širini prostora. Postelja je umeščena med garderobno in shrambno omaro, ki pregrajuje hodnik in spalnico.

Foto: Blaž Jamšek
Foto: Blaž Jamšek

Majhno stanovanje ima kar nekaj niš v stenah, ki so jih zapolnili z vgradnimi omarami od tal do stropa. Tako so shranjevalne površine skrili v stene, hkrati pa pridobili veliko prostora. Ker pri majhni kvadraturi tudi vrata zaradi odpiranja zavzamejo precej prostora, so hodnik in spalnico ločili z drsnimi vrati.

Več funkcij v enem prostoru

Kaj je bil največji izziv pri oblikovanju interierja? »Ohraniti enostavnost in izčiščenost prostora, kljub temu da smo v enem majhnem prostoru združili več funkcij - kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo, pralnico. S preprostimi potezami opreme smo optično povečali prostor in omogočili, da prostor ’zadiha’,« odgovarja arhitekt in dodaja, da je bilo pri oblikovanju stanovanja vodilo čim bolj optično povečati prostor. S svetlimi in toplimi toni so dosegli občutek topline in svežine, z uporabo ogledal pa dodali globino in odsev svetlobe. Prostor povečata dve ogledali. Prvo ogledalo je pri sedežni niši s panoramskim razgledom. Drugo ogledalo je v kuhinji, ki delno odseva krošnje dreves.

Največ pozornosti in tudi finančnih sredstev so namenili mizarskim delom, saj je celotna oprema izdelana po meri, kar omogoča dober izkoristek prostora. »Več izzivov nam je predstavljala kopalnica, v kateri smo uporabili takrat še neraziskan material mikrotoping, ki je nadomestek za keramiko. Material smo uporabili za stene in tlak, saj smo želeli doseči enoten videz brez stikov,« je še povedal arhitekt.

Pri oblikovanju tako majhnih stanovanj je po mnenju sogovornika pomembno, da majhnost dojemamo kot izziv in ne kot oviro. »Vsak kos opreme smo preučili in iz njega izluščili bistvo. Ves preostali prostor smo zapolnili s shranjevalnimi površinami,« še pojasnjuje arhitekt.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine