Stanovanje za mlado, dinamično družino, ki živi med Slovenijo in tujino, bo v uporabi nekaj mesecev na leto in temu sta arhitektki prilagodili zasnovo interierja. V osnovi je preprosto za vzdrževanje, ima veliko zaprtih površin, hkrati pa je prilagojeno življenju z malčkom. Naročnika sta imela oblikovana izhodišča, kaj jima je všeč in kaj si želita v svojem domu, hkrati pa sta se prepustila arhitektkama in njunemu občutku za prostor. Kot pravi direktorica in vodilna arhitektka biroja Petra Zakrajšek, k snovanju interierjev pristopajo s konceptualnim razmišljanjem, ki se ne osredotoča zgolj na prostor, temveč ob tem razmišljajo tudi o čustvih in percepciji človeka oz. naročnika.
Vhod v stanovanje, ki meri 178 kvadratnih metrov, zaznamuje zelo dolg hodnik, ki sta ga arhitekti poudarili z dolgo večnamensko klopjo na eni strani. Zamisel se jima je porodila že ob prvem ogledu. Ta stran hodnika je razdeljena na več delov: prvi je namenjen obešanju oblačil, drugi in tretji sta dekorativno oblikovana s tapeto, četrti pa je poudarjen z ogledalom. Klop se konča s poličko za odlaganje in ogledalom na eni strani ter vgradno omaro na drugi. Na nasprotni strani hodnika so prehodi v sobe.
Če se sprehodimo naprej po hodniku, se pred nami odpre osrednji bivalni prostor, kjer so kuhinja, jedilnica in dnevna soba z izhodom na teraso oziroma zimski vrt. Prvotna vrata, ki so ločevala hodnik in glavni bivalni prostor, so zamenjali s steklenimi z zlatim okvirjem, ki dajejo učinek, da segajo vse do stropa. Vrata delujejo kot portal v glavni del stanovanja, kot je bilo nekoč v meščanskih stanovanjih. Celoten del okrog njih, s stropom vred, sta arhitekti zasnovali v temnejši antracitni barvi, s čimer sta vhod poudarili oz. mu dali pečat.
V središču pozornosti je funkcionalna in prostorna kuhinja, ki so jo opremili z najsodobnejšimi aparati. Osnovno postavitev kuhinjskih elementov so z obliko in barvo povezali s prej omenjenim vhodom/portalom v bivalni del. »S tem oblikovalskim prepletom smo dosegli koherenco med sicer ločenima in funkcionalno neodvisnima deloma prostora,« sta pojasnili sogovornici. Delovni otok je kot nasprotje temnim kuhinjskim omaricam oblikovan v svetlem odtenku naravnega kamna in rebraste strukture.
PREBERITE ŠE: DELOINDOM PODKAST: KLJUČNA STVAR, KI BI JO MORALI UPOŠTEVATI PRI PRENOVI STARE HIŠE
Osrednji bivalni prostor je oblikovan sproščeno, mehko, zaobljeno. Nobenega ostrega roba ni ne na kuhinjskem otoku ne na jedilni mizi ali sedežni garnituri. Prostor zaznamuje tudi parket, ki je položen v vzorcu ribje kosti. Pri barvah sta arhitektki želeli ohraniti svežino, zato je temna le prej omenjena antracitna barva v kuhinji in pri vhodu, preostali nabor sega od odtenka smetane in naravnih barv lesa do barve egipčanskega zlata, v kateri so detajli. Podobo zaokrožijo zavese, ki delujejo kot vizualni in zvočni zaključek prostora.
Do glavne spalnice se dostopa skozi garderobni del, ki so ga optično povečali z ogledali. Steno za vzglavjem postelje so oblekli v tapeto, na obeh straneh postelje jo dopolnjujeta viseči svetilki, posteljo pa obdajajo tudi po naročilu izdelane zavese, ki ustvarjajo in poudarjajo intimnost prostora.
V glavni kopalnici so stene približali že obstoječim nevtralnim bež odtenkom keramike, za kontrast pa dodali omarice iz malo temnejšega lesa. Glavna poteza oziroma sprememba je spuščen strop nad kadjo z LED-osvetlitvijo, s čimer dobi kopalnica dobi ambientalno osvetlitev in postane domači spa.
Otroška soba je oblikovana z mislijo, da raste in se prilagaja otroku vse do najstniških dni. Glavni oblikovalski poudarek je stenska tapeta z nežnim vzorcem gozda in živali, ki jo dopolnjuje pastelno modro pohištvo. Postelja je ograjena s snemljivim okvirjem, pod njo pa je v izvlečnem predalu skrito dodatno ležišče. Premišljen izbor tapete in pohištva po besedah arhitektk omogoča, da soba ostaja zanimiva in privlačna, hkrati pa otroka spodbuja k ustvarjalnosti.
PREBERITE ŠE: Deloindom podkast: Nepredvidljivost je sestavni del adaptacije