Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Dnevne sobe in sedežne garniture: Bivalni prostori postajajo manjši

Mehko zaobljena zofa v nežnem rožnatem odtenku, ki ji družbo delajo kultni počivalnik in razgibano oblikovani tabureji, ob steni pa še manjši odprt knjižni regal. Tako bi lahko opisali sodobno dnevno sobo, ki bi jo opremili z novimi kosi pohištva, razstavljenimi na mednarodnih pohištvenih sejmih, ki so potekali v prvih dveh mesecih letošnjega leta.
Foto: arhiv podjetij
Foto: arhiv podjetij
M. W.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:57
6:38

Naši bivalni prostori postajajo vse manjši, ugotavljajo v raziskavi, ki so jo pripravili v nemškem pohištvenem združenju, predstavili pa ob mednarodnem sejmu pohištva IMM v Kölnu. Po njihovih izsledkih se ljudje pogosteje odločajo za najem manjših stanovanj, kar je posledica vse višjih najemnin v večjih mestih. Ta sprememba vpliva tudi na pohištveno industrijo, saj pohištvo, kakor že ugotavljajo, postaja manjše in večnamensko. Ljudje se poleg tega vse bolj zavedajo vpliva materialov na zdravje, zato povprašujejo po ekološko neoporečnih, pozorni pa so tudi na izvor in sledljivost materialov ter kje je bil posamezen kos izdelan.

Dnevna soba je v sodobnem domu že nekaj let skupaj s kuhinjo in jedilnico del odprtega bivalnega prostora. S tem konceptom sovpada tudi večnamenskost posameznih pohištvenih elementov. Tako ima lahko kuhinjski delovni otok na eni strani predale za shranjevanje kuhinjskih pripomočkov, na drugi pa police, recimo za knjige, ki si jih želimo v dnevni sobi. Tudi kuhinjske omarice z delovnim pultom se lahko nadaljujejo v del, kjer sta umeščena jedilna miza ali dnevna soba. V prvem delu imajo enako vlogo kot nekoč kredenca za shranjevanje porcelana, kristalnih kozarcev ali preprosto lepih predmetov, nato pa preidejo v knjižni regal ali omarico za televizor. Na splošno nove dnevne sobe delujejo elegantno in večno, v njih se ni zgodilo kaj posebej revolucionarnega. Morda je pri nekaterih kosih pohištva še bolj kot v preteklih sezonah opazen retro pridih, ki se spogleduje z oblikovanjem iz prejšnjega stoletja. Priljubljena so tako 40., 50. kot tudi 60. leta. Pohištvo je umirjenih barv, zaobljenih oblik, na nogicah, veliko je lesa, tako svetlejših kot temnejših vrst.

Sedežne garniture

Nove sedežne garniture so že na pogled mehke in udobne. V obliki črke L so namenjene večjim dnevnim sobam. Takšne so običajno v umirjenih svetlih bež odtenkih, kadar so oblečene v tkanino, usnjene pa so v barvah naravnega usnja. Manjše zofe so največkrat na nogicah in tudi barvno pestrejše. Da so pasteli zašli na področje oblazinjenega pohištva, smo videli že v pretekli sezoni, zdaj se ta trend nadaljuje z barvo leta 2016 – rož­nato. Presenetljivo se je zanjo odločilo kar nekaj proizvajalcev, nekateri sicer za umazano rožnat odtenek, ki smo ga v preteklosti že videli. Med trendovskimi so tudi zofe v dveh barvah. Sicer pa pri oblazinjenem pohištvu prevladujejo rumena, oranžna, modra, barva sivke, siva in zemeljski odtenki, pa tudi kombinacije z vzorčastimi tkaninami na isti sedežni garnituri. Svetlo sivo modularno sedežno garnituro na primer popestrijo deli, ki so oblečeni v vzorčasto (črno-sivo) tkanino. Veliko novih kavčev se da dokaj preprosto spremeniti v posteljo, kar se ujema s trditvijo, da je pohištvo večnamensko. Nove zofe in drugi oblazinjeni kosi delujejo lahkotno in jih je mogoče prilagajati prostoru, željam in trenutnim potrebam.

Knjižni regali

Kljub temu da se v marsikaterem domu zdi, da nimajo knjig, proizvajalci ponujajo zelo raznolike knjižne regale. Od takih, ki sodijo v velike dnevne sobe, saj se do knjig na najvišji polici povzpnemo po lestvi, prislonjeni ob regal, do prostostoječih inovativnih oblik, ki so hkrati dekoracija v prostoru. Oboji so v dokaj temnih izvedbah, le tu in tam najdemo kakšnega v beli barvi, a pogosto v kombinaciji z lesenimi in barvnimi popestritvami. Še vedno so priljubljene police na steni, a v razgibani kompoziciji in včasih tudi v kakšnem od trendov­skih odtenkov.

Dodatki za piko na i

Veliko več domišljije je opaziti pri manjših kosih, kot so omarice, predalniki, klubske mizice. Ti so pogosto duhovito oblikovani in poudarijo osebni pristop k opremi doma. Ob sedežni garnituri običajno razporedimo takšne in drugačne odlagalne površine. Ena od nepogrešljivih je klubska mizica. Lahko je povsem običajna lesena in usklajena s preostalim pohištvom opravlja svoj osnovni namen. Izvirnejše imajo še police ali kakšen predal, lahko so oblazinjene in postanejo dodaten sedež. Odlagalna polica je lahko tudi del kavča in jo izvlečemo, ko želimo odložiti kozarec.

Posebno mesto imajo v dnevni sobi svetila – talna in namizna, ki so namenjena zlasti za ambientalno osvetlitev. Ob svoji osnovni funkciji pa so tudi dekorativni element, saj mnogokrat presenetijo z oblikami. Svetloba je sestavni del opreme vsakega prostora, zato je treba osvetlitev načrtovati skupaj s preostalo opremo. Kakor pravijo strokovnjaki, je dnevna soba največji izziv pri svetlobnem opremljanju. Zaradi svoje večnamenskosti in velikosti potrebuje kot središče doma, kjer preživimo največ časa, različne vrste osvetlitve. Med njimi ne smejo manjkati talna in namizna svetila, kakor vidimo tudi na sejmih.

Eden pomembnih dodatkov, ki naredijo dnevno sobo prijetnejšo in domačnejšo, so preproge. Pogosto imajo visoko ceno, saj jih oblikujejo priznani oblikovalci, na njih pa so lahko pisani vzorci ali umetniške poslikave. Tu so še nepogrešljive okrasne blazine, pravzaprav ni sedežne garniture ali zofe brez nekaj okrasnih blazin, ki zaznamujejo slog opreme, vnašajo živahnost in vzorce ali pa zgolj poudarjajo udobje oblazinjenega kosa.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine