Takšna je recimo kombinacija mizne ploskve iz kompozitnega materiala (v beli barvi) in masivnih lesenih nog. Te so lahko iz tikovega ali hrastovega lesa. Drugačna je tudi okrogla miza, ki jo je oživil oblikovalec Mario Bellini. Gre namreč za znano jedilno mizo La Rotonda iz leta 1976. Oblikovalec je izbral leseno mizno ploskev, ki jo je v sredini dopolnil z vrtljivim krogom iz stekla. Zanimive so noge, ki delujejo kot nekakšna nerazdružljiva lesena skulptura.
Jedilne mize so lahko tudi v celoti iz masivnega lesa. Ob njih so si oblikovalci zamislili prav tako masivne klopi, vendar ne v rustikalnem slogu, kot bi pričakovali, ampak povsem sodobnem, zlasti zaradi ostrih odsekanih linij in nobene dekoracije.
Pogosta rešitev za jedilne mize v odprtem bivalno-kuhinjskem prostoru je jedilna miza, ki se nadaljuje iz delovnega otoka. V tem primeru je material isti kot za delovni pult na otoku, največkrat je to masivni les, pravi ali umetni kamen. Ob take mize so proizvajalci postavili tako barske kot stole običajnih mer.
Pri jedilnih mizah prevladujejo naravne barve lesa, bela in antracitno siva ali črna. Med te odtenke pa se je prikradel še sivomoder, ki je letos »in« v vseh prostorih in pri vseh kosih pohištva. Odgovor na vprašanje, kakšne stole izbrati k takšni mizi, ni zahteven. Podajo se vse barve in skoraj vsi materiali. »Barve imajo pomen in funkcijo. Tisti, ki se bolje počutijo na rdečem stolu, bi morali izbrati prav to barvo,« je rekel znani oblikovalec Vernen Panton, ko je leta 1960 predstavil revolucionarni, prvi plastični stol Panton, ulit v enem kosu. Zdaj so stoli iz barvne plastike povsem običajni, uporabni pa znotraj ali zunaj. Pri jedilniških je vedno na voljo veliko različnih barv. Poleg lesenih, črnih in belih različic najdemo tako rdeče, rumene, modre kot oranžne, zelene, rožnate, vijoličaste.
Podobno kot pri mizah so se nekateri oblikovalci tudi pri stolih odločili za kombinacijo dveh materialov. Preverjena kombinacija so kovinske noge in sedalo iz lesa ali transparentne plastike, manjkrat videna je kovinsko sedalo (recimo v obliki mreže) in lesene noge. Za udobnejše sedenje je že oblikovalec poskrbel za ustrezno blazino, ki se po barvi ujema z mrežo.
Lepa kombinacija so tudi lesene noge in oblazinjena lupina, sedalo in naslonjalo. Možnosti izbire barv so neskončne. Pri podjetju Casamania so v tkanino ali usnje oblekli celo noge stola. A tu se kljub lepi izvedbi vsaki redoljubni gospodinji zastavi vprašanje, kako po nekaj letih uporabe očistiti v tkanino oblečene noge. Ne glede na material je pri stolu pomembno vprašanje ergonomije, ali povedano drugače, kako udobno bomo na njem sedeli. Po nekaj preizkusih v Milanu lahko rečem, da ni pravil, na nekatere sedeš in bi lahko sedel ure dolgo, na drugih, kljub še tako lepi in izvirni obliki, pač ne.