Delovni kotiček oziroma prostor naj bi bil funkcionalen, svetel, dovolj velik in estetsko urejen. Nepogrešljiva kosa pohištva sta delovna miza in udoben stol, preostale stvari so odvisne od naših želja in načina dela. Ob delovni mizi ne bodo odveč kakšen predalnik ali police, pa tudi kakšni lepi in izvirni dodatki, ki pomagajo organizirati delovno površino in jo ohranjati čim bolj urejeno.
In kje v stanovanju je najbolje urediti delovni kot, če nimamo na voljo ločenega prostora? »Domačo pisarno si lahko uredimo v dnevni sobi, spalnici ali pa uporabimo neizkoriščene kotičke, na primer prostor pod stopnicami ali na galeriji. Začasno lahko delovnemu mestu odstopimo tudi del jedilne mize,« odgovarja arhitektka Nina Štajner.
V prihodnjih tednih bomo še veliko časa preživeli med štirimi stenami doma, zato je dobro poskrbeti, da bo delovni kotiček oz. prostor čim bolj udoben in spodbuden. Ne glede na to, kje si ga uredite, pa tudi sicer v domačo pisarno sodita ergonomsko oblikovan stol in dovolj velika delovna miza.
»V današnjem času delo večinoma opravljamo za računalnikom, zato sta primerna pisalna miza in ergonomski stol najbolj ključnega pomena pri opremi vsake pisarne. Izberimo klasične modele nevtralnih barv, sploh pri nakupu stola bodimo pozorni na udobje in ergonomsko ustreznost. Ko se lotimo izbora prostora za delo, pazimo, da ima dovolj naravne svetlobe, pri tem pa mizo postavimo tako, da sonce ne bo odsevalo na ekran računalnika. Še en pomemben gradnik delovnega prostora so shranjevalne površine. Najbolje bo, da se odločimo za kombinacijo regalov in stenskih polic, ki imajo zaprte in odprte elemente, ter nam omogočajo, da nekatere stvari skrijemo, druge pa razstavimo,« svetuje arhitektka.
PREBERITE ŠE: Koristni nasveti za vse tiste, ki prvič delate od doma
Ob tem dodaja, da je dobro velikost mize prilagoditi našim potrebam in delu. Minimalna globina mize naj bo 60 cm, širino pa prilagodimo prostoru namembnosti. »Razmislimo lahko tudi o višinsko nastavljivi mizi, ki omogoča stoječe delo, saj to pripomore k boljšemu zdravju ter hkrati zmanjša prostorske potrebe, stoječ položaj zavzema manj prostora kot pisarniški stol,« še poudarja Štajnerjeva.
Poskrbeti je treba tudi za naravno in umetno osvetlitev. Delovno površino ponavadi osvetlimo z namensko osvetlitvijo, to je namizno lučko, ki daje razpršeno svetlobo. Pri tem pazimo, da se ne blešči v oči ali zaslon računalnika.
Za bolj spodbudno delovno okolje pa lahko delovni kot popestrimo tudi s stenskim okrasjem, svetuje arhitektka, na primer z okvirjenimi motivi našega dela ali estetsko izpisani motivacijski napisi.
Po njenih besedah so dobrodošle tudi sobne rastline, na katerih si spočijemo oči, hkrati pa proizvajajo kisik. Delovni prostor tako lahko popestrimo s cvetočimi in zelenimi lončnicami. Te niso zgolj za okras in ustvarjanje prijetnega okolja, ampak tudi čistijo zrak in zmanjšujejo negativne vplive sodobne tehnologije.
In katere sobne rastline lahko izberemo v ta namen? Po Nasini raziskavi veljajo za najuspešnejše čistilce zraka spatifil, taščin jezik, gerbera, dracena (D. marginata in D. fragnans), fikus benjamin, areka, pritlikava datljeva palma (Phoenix roebelenii), luskasta praprot, čopasta zelenčica (Chlorophytum comosum), ki ji nekateri pravijo tudi pajkovka. Na newyorški univerzi pa so se najbolj izkazale bromelijevke, čopasta zelenčica, tolstica (krasula) in zmajevka (dracena). Že prej so bili kot uspešni čistilci zraka znani filodendroni, bršljan, rumeni potos in aloja. V delovnem kotičku pa je lahko tudi kakšna cvetoča lončnica, ki bo z bujnimi cvetovi okrasila delovno okolje, in nas razveseljevala s cvetovi.
V domači pisarni si lahko privoščimo tudi barve, saj nekatere delujejo na nas spodbudno. Začnemo lahko pri barvah za stene, lahko pa jih v ta del stanovanja dodajamo na majhnih površinah ali z manjšimi kosi pohištva in dodatki. Katere bomo izbrali, je odvisno od naših želja. Pomembno je, da se obdamo s predmeti in barvami, ki nam vedno vzbujajo prijetne občutke.
Marsikomu se je v domačem delovnem okolju teže skoncentrirati na delo, če nima ločenega prostora. Zato smo arhitektko povprašali, če ima še kakšen nasvet za tiste, ki niso vajini dela doma, da bi jim šlo laže od rok. »Osebno sem mnenja, da se velja tudi za delo od doma primerno urediti. V trenirki in z razmršenimi lasmi se je lažje poistovetiti s poležavanjem na kavču kot pa s produktivnim delom,« odgovarja. Torej, če vam ne gre od rok, kot bi si želeli, poskusite še s tem.
PREBERITE ŠE: Prezračevanje v času virusov: Okna široko odpremo večkrat na dan