Kul soba za najstnico

5. 4. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko

dekliška soba, soba za najstnico, otroške sobe

Najstniška leta so tisto obdobje, ko otrok potrebuje svoj kotiček, kjer imata njegova domišljija in ustvarjalnost prosto pot. Soba za najstnico, ki so jo zasnovali v biroju Arhimodul, je umirjena tako po barvah kot tudi materialih. Arhitekti so oblikovali več ločenih funkcionalnih sklopov, a hkrati obdržali odprtost in prostornost sobe.

»Sobo smo zasnovali tako, da smo v njej oblikovali različne funkcionalne sklope. To so spalni del s kotičkom za ličenje, delovni kotiček za učenje in delo, del za sprostitev in garderoba. Ker je uporabnica najstnica, smo vse funkcionalne sklope nekoliko ločili, in tako omogočili namensko ločevanje različnih dejavnosti. Hkrati pa sobe kljub njeni velikosti nismo preveč zaprli, s tem pa ohranili transparentnost in odprtost prostora,« pojasnjuje koncept zasnove arhitektka Nina Grm iz biroja Arhimodul.

V sobi za najstnico so uredili tudi kotiček za ličenje.Pastelno rožnati poudarki

Pohištvo različnih sklopov je enotno, tako da soba slogovno in funkcionalno deluje kot celota. Prevladujejo umirjene barve in materiali: les v kombinaciji z belo barvo in s sivimi odtenki ter manjšimi pastelno rožnati poudarki. »Kot protiutež pestro zasnovani opremi na eni strani, se na drugi pojavi tapeta z nežnim vzorcem marmorja in napisom čez celo steno, kjer je vhod v garderobni del,« še pojasnjuje arhitektka.

Po željah najstnice

Ob snovanju opreme za najstniško sobo, ki skupaj z garderobo meri približno 37 kvadratnih metrov, so upoštevali želje najstnice, tako v funkcionalnem kot tudi slogovnem smislu, pa tudi posamezne želje pri manjših detajlih. V prvi vrsti so morali po besedah arhitektke zagotoviti primerno notranjo opremo za različne dejavnosti: spanje, učenje, počivanje, ličenje in oblačenje. Nato so sledili želji oblikovanja sloga opreme v umirjenih tonih in uporabe določenih detajlov. Da bi dobro izkoristili prostor v mansardi, odmerjen otroški sobi, so pohištvo izdelali po meri v mizarstvu Vobli, leseni interierji.

Izbor barv je v otroških sobah, kot pravi arhitektka, zelo povezan s starostjo otroka. »Dojenčki in majhni otroci zelo dobro vidijo oziroma zaznavajo žive barve. Zato je v teh sobah priporočljivo uporabiti barvaste elemente primarnih barv, ker bodo te otroci z zanimanjem opazovali. Ko otrok raste, pa lahko postanejo žive barve v večjih količinah moteče. Če na primer pobarvamo steno pred delovno mizo rdeče, se bo otrok težje učil, umiril in skoncentriral,« poudarja arhitektka.

Steno, kjer je vhod v garderobo, prekriva tapeta z nežnim vzorcem marmorja in velikim napisom.

Na izbiro barv poleg starosti vplivajo tudi želje otroka in sam prostor (njegova velikost, osvetljenost, namembnost ...). »Če želena barva deluje slabo v prostoru, to naročniku povemo in nato skupaj poiščemo kompromis med otrokovo željo in strokovno usmeritvijo,« še pravi arhitektka Nina Grm.

PREBERITE ŠE: 6 idej za tapete v otroški sobi

Na primer bela barva, ki so jo uporabili tudi v sobi za najstnico, prebuja odprtost, rast in kreativnost, a hkrati daje občutek miru in udobja. Primerna je za vse prostore, le paziti je treba, da jo kombiniramo z drugimi materiali in barvami, da le prostor ne deluje preveč sterilno. »Siva je barva sproščanja, deluje stabilno, zato ustvarja občutek miru in zbranosti,« je povedala arhitektka.

Svetloba pomemben dejavnik zasnove otroške sobe

Pri ureditvi otroške sobe je treba upoštevati starost otroka. Manjši otroci potrebujejo več prostora za igranje, medtem ko večji potrebujejo več prostora za učenje in shranjevanje. Ne glede na starost otroka je treba pri postavitvi opreme v otroški sobi po mnenju arhitekte upoštevati svetlobo (od kod ta prihaja) in pozicije vhodov (vrata). Smiselno, glede na samo velikost sobe, pa je treba uporabiti barve in pohištvo, da sobe vizualno in fizično preveč ne zapolnimo, še pravi sogovornica.

Kako razporediti pohištvo

»Glede razporeditve pohištva v prostoru mladinske sobe obstaja nekaj neformalnih pravil, upoštevanje teh pa se kaže v udobju uporabe sobe. Miza, na primer, naj bo postavljena tako, da iz ene strani prihaja svetloba, iz druge pa naj bo vhod. Prav tako postelja naj ne bo obrnjena tako, da bo »na prepihu« med oknom in vrati, pa tudi, da ne bo s hrbtom obrnjena proti vratom,« še pojasnjuje arhitektka. Ob tem dodaja, da pi urejanju sobic za mlajše otroke veljajo podobna pravila, le da je tam smiselno oblikovati opremo tako, da jo lahko v čim večji meri otroci sami uporabljajo (obesijo oblačila, pospravijo igrače ...). Prav tako sta po njenih besedah dobrodošli takšna postavitev in oprema, da se lahko s tem, ko otrok raste, določeni sklopi pohištva zamenjajo, a soba hkrati ohrani samo funkcionalnost.

PREBERITE ŠE: Otroške sobe: Malo denarja, a velik učinek

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE