Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

S podelitvijo nagrad začetek Meseca oblikovanja

Nocoj se je s podelitvijo slovenskih in Big SEE oblikovalskih nagrad v Mestu oblikovanja v Ljubljani začel 16. Mesec oblikovanja. Nagrado za oblikovanje leta je prejel Gigodesign za sistem medicinskih naprav za diagnostiko Mesi mTablet ECG, zasebni interier leta je postal projekt interier hiše NB, arhitektov MCA – Miha Čebulj arhitektura, nagrado javni interier leta pa je žirija podelila projektu Kolonada, to je prenovi poslovnih prostorov Ljubljanske borze, pod katero so se podpisali arhitekti biroja Kosi in partnerji. V kategorijo brezčasni so tokrat uvrstili program pohištva E iz leta 1970, ki ga je za podjetje Meblo zasnovala Ljerka Finžgar.
16. 10. 2018 | 20:15
22. 10. 2024 | 04:33
8:08

Osrednjo prireditev Meseca oblikovanja predstavlja slovesno odprtje s podelitvijo nagrad za oblikovanje ter odprtje razstave. Poleg nacionalnih nagrad za oblikovanje, ki jih podeljujejo že od leta 2003, so letos prvič podeljene regionalne nagrade big see za dosežke na področju snovanja interierjev, modnega in produktnega oblikovanja, za odličnost v lesu ter za kreativne in originalne turistične destinacije na področju jugovzhodne Evrope. "Glavni cilj nagrad je kritično vrednotiti relevantne dosežke stroke in opozarjati na oblikovalski in ustvarjalni potencial v celotni regiji jugovzhodne Evrope," so zapisali organizatorji dogodka, to je Zavod Big.

Nagradi za zasebni in javni interier leta

Za nagrado slovenski interier leta je strokovna žirija, ki so jo sestavljali Ana Gruden, Peter Gabrijelčič, Tomaž Krištof in urednica revije Hiše Kristina Dešman (predsednica), izbrala po tri finaliste in po enega zmagovalca v kategorijah zasebni interier in javni interier. V kategoriji zasebni interier je žirija med 10 predlogi za zmagovalca razglasila projekt interier hiše NB v Podgorju pri Slovenj Gradcu, katerega avtorji so MCA – Miha Čebulj arhitektura (arhitekta Miha Čebulj in Špela Štern). "Projekt interierja hiše NB v slovenski prostor vnaša nov, dinamičen in mehkejši organski pristop. Ta je sicer pogosto težje obvladljiv, v izbranem projektu pa je uspešno in dosledno izpeljan," je v obrazložitvi svoje odločitve zapisala strokovna komisija.

Nagrado javni interier leta 2018 pa je žirija podelila projektu Kolonada – prenovi poslovnih prostorov Ljubljanske borze, pod katero so se podpisali v biroju Kosi in partnerji (arhitekti Ana Kosi, Ognen Arsov, Kaja Todorović) in Arhitektura 2211 (arhitekta Peter Cesar in Bine Tekavec). "V kontekstu slovenskega prostora in običajne kulture naročnikov projekt Kolonada, prenova poslovnih prostorov Ljubljanske borze pomeni presežek, saj ponuja dostojanstveno rešitev, ki bo presegla svoj časovni okvir. Interier, ki je obenem sodoben in brezčasen."

Nagrado oblikovanje leta prejela medicinska naprava

Nagrado oblikovanje leta je strokovna žirija v sestavi prof. dr. Stane Bernik, Jelena Pirkmajer, Mateja Panter, Maja Tasič Demšar in Lenka Bajželj (predsednica) podelila medicinski napravi za diagnostiko v primarnem zdravstvu MESI mTablet ECG proizvajalca Mesi in oblikovalcev Gigodesign. "Naprava dokazuje zelo kompleksno sodelovanje med tehnologijo, strokovnimi zahtevami in oblikovanjem, kar je v našem prostoru še vedno redkost," je v svoji obrazložitvi nagrade zapisala strokovna komisija.

Brezčasno oblikovanje

Tokrat so na predlog muzejske svetovalke Lenke Bajželj nagrado za oblikovanje, ki je prestalo preizkus časa in dokazalo trajno vrednost – brezčasno oblikovanje podelili programu pohištva E, ki ga je leta 1970 za podjetje Meblo zasnovala Ljerka Finžgar. "V sedemdesetih in osemdesetih letih je bil Meblo eden najuspešnejših in najbolj prepoznavnih izdelovalcev stanovanjske opreme pri nas. Bil je ikona. Gonilna sila njegovega oblikovanja je bila arhitektka Ljerka Finžgar. Podpisala se je pod najuspešnejše programe in posamezne izdelke. Zanje je prejela številne nagrade in priznanja. Posebej izstopa njen program pohištva E iz leta 1970. Z njim je prekinila dolgo tradicijo za uporabnika dokaj toge proizvodnje pohištvenih garnitur," je svojo odločitev utemeljila Lenka Bajželj in ob tem še zapisala, da "z na videz preprostim modularnim sistemom tipskih stranic, elementov in spojev je omogočila številne variante pohištvenih sklopov, s katerimi si je vsak posameznik svobodneje ustvaril ambient, ustrezen njegovim željam, možnostim in prostorskim danostim. E je nevsiljiv, odlično delujoč sistem, ki z neštetimi možnostmi konfiguracij in sprememb daje preprost, eleganten in nevsiljiv okvir za nadgradnjo, ki stanovanje spreminja v dom."

Perspektivni mladi

Podelili so tudi nagrade za prepoznavne dosežke mladih talentov na področju industrijskega oblikovanja, mode in arhitekture. V kategoriji industrijsko oblikovanje so to nagrado prejeli: Matic Ačko, Jon Schwarzmann in Tino Duralija, Petra Šink, Tanja Barkidjija, Eva Sešek in Mike Kovač.

V kategoriji modno oblikovanje so nagrado podelili Tjaši Zalar, Lovru Ivančiću, Jasni Štampfer in Janu Brovču.

V kategoriji arhitektura in industrijsko oblikovanje so nagrado perspektivni prejeli Tin Lasič, študent Fakultete za arhitekturo UL, in študenti Akademije za likovno umetnost in oblikovanje

Univerze v Ljubljani (oddelek za industrijsko in unikatno oblikovanje): Marko Ježek, Hana Železnik, Ajda Bertok, Sanja Mikac in Mihaela Romanešen – vsi za projekt Sonaravni robotizirani hotel.

V kategoriji arhitektura je nagrado prejela avtorska skupina Elementarna (Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar), poleg omenjenih pa tudi diplomantka Katarina Žniderič za idejno in konceptualno rešitev prenove objekta za kulturno in umetniško namembnost Stara livarna in kulturni zeitgeist.

Poleg omenjenih nagrad so podelili tudi mednarodne big see v kategorijah interier leta, industrijsko oblikovanje, modno oblikovanje, inovativno lesarstvo in kreativni turizem. O teh nagradah bomo pisali v prihodnjih dneh.


Pestro dogajanje v Mestu oblikovanja

V Mestu oblikovanja se bo do 23. novembra 2018 odvila vrsta razstav, dogodkov, konferenc.Že nocoj so odprli razstavo nagrajenih izdelkov in projektov jugovzhodne Evrope, ki predstavlja izbor novih, kakovostnih in dobro oblikovanih projektov s področij produktnega in modnega oblikovanja, arhitekture, lesarstva in turizma. "Namenjena je promociji dobrega in uspešnega oblikovanja in kot taka ponuja poglobljen vpogled v trenutno stanje na področju oblikovanja v regiji," so zapisali organizatorji.

Prvi večji dogodek v sklopu Meseca oblikovanja bo že jutri, in  sicer celodnevna konferenci Lesna ikona, na kateri se bodo posvetili aktualnim tematikam, ki bodo pomagale pri razvoju inovativnega lesarstva v Sloveniji in regiji. Jutri ob 17. uri pa se bo začel Gospodarsko arhitekturni forum: Leseni interierji, ki ga organizira Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo – Direktorat za lesarstvo in Javna agencija SPIRIT Slovenija. Na forumu bodo priznani evropski arhitekti prikazali inovativno uporabo lesa in pokazali, kako pazljivo uravnovesiti obstoječo arhitekturno lupino z notranjim oblikovanjem.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine