Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Tako lahko uredite otroško sobo po načelih feng šuja

Novo šolsko leto je pred vrati. Če sobica vašega otroka potrebuje osvežitev, si lahko pomagate z načeli feng šuja.
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock
27. 8. 2024 | 11:00
22. 10. 2024 | 22:18
5:35

Feng šuj je starodavna kitajska veda o harmoniji v našem okolju, domovih in našem življenju. Izhaja iz filozofije, ki govori o povezanosti vsega, kar obstaja, in temelji zlasti na teoriji življenjske sile či, teoriji o jinu in jangu, teoriji o petih elementarnih fazah spremembe (petih elementih) in sistemu osmih trigramov (oziroma 64 heksagramov). Vsi sicer ločeno nastali sistemi so povezani v enoten filozofski sistem, ki je osnova vseh tradicionalnih kitajskih ved.

Feng šuj je lahko v pomoč pri opremljanju prostorov. Ker se vseh prostorov večinoma ne da urediti povsem optimalno, je treba poskrbeti zlasti za tiste, v katerih se največ zadržujemo ali se nam zdijo najpomembnejši. S feng šujem si lahko pomagamo tudi pri urejanju otroške sobe. V tem prostoru želimo doseči harmonijo med energijo otroka in energijo v okolici. Izkoristimo dobre vplive, slabe pa poskusimo odstraniti oziroma izboljšati. Otrok se bo v takšnih razmerah bolje počutil in lažje razvijal svoje talente. Otroci na različne vplive iz okolice hitreje reagirajo kot odrasli, tako lahko že majhne spremembe naredijo veliko.

Brez elektronskih naprav

Prvo pravilo feng šuja pri opremljanju otroških sob se nanaša na elektronske naprave. Te veljajo za škodljive za razvoj otroka, vplivajo na kakovost in dolžino njegovega spanja, povzročale pa naj bi tudi energijske blokade. Naprave, kot so televizorji, računalniki, mobilni telefoni, tako naj ne bi imeli svojega mesta v otroški sobi. Obstajajo pa nekatere izjeme, in sicer elektronske varuške, nočne lučke, ki oddajajo nežno, zatemnjeno svetlobo in ne motijo spanja, ter svetilke, ki na strop projicirajo zvezde ali druge vzorce.

Kam postaviti posteljo

Otroška soba je običajno namenjena spanju, učenju in igranju. Za igranje in ukvarjanje s hobiji potrebujejo otroci čim več jang energije, kar pomeni veliko svetlobe, intenzivnejše barve ter razgibane vzorce. Učenje je po načelih feng šuja mešanica jina in janga, zato za ponavljanje in utrjevanje snovi potrebujejo mir, za ustvarjalno delo pa je dobrodošla spodbuda.

Spanje feng šu opredeljuje kot jin dejavnost, zato naj bo v tem delu otroške sobe manj svetlobe, barve in vzorci naj bodo umirjeni, prav tako naj bi bil ta del otroške sobe čim bolj oddaljen od vhoda v sobo. Zelo pomembna je tudi postavitev postelje. V prostor naj bi jo postavili tako, da je vzglavje ob steni oz. zaščiteno in da otrok vidi, kdo vstopi v sobo. Postelje ni priporočljivo postaviti  na os vrata-okno ali tako, da je vznožje obrnjeno proti vratom. Prav tako ni dobro, če je okno nad vzglavjem, saj mora otrok imeti med spanjem trdno zaledje za glavo. Postelja prav tako naj ne bi bila postavljena ob isto steno kot vhodna vrata, v bližino kopalnice ali v bližino ogledala, pravzaprav v otroški sobi naj ne bi bilo ogledal.

Foto: New Africa/Shutterstock
Foto: New Africa/Shutterstock

Pozorni pa bodite tudi v mansardnih prostorih s poševnimi stropi ali vidnimi tramovi, če je karkoli od tega nad posteljo, bi to lahko slabo vplivalo na pretok energije.

Enaka pravila veljajo tudi za postavitev pisalne mize.

Pa še nekaj strokovnjaki za feng šuj ne priporočajo: to so police nad posteljo, čeprav se vam zdi, da bo tako otrok imel vse na dosegu roke. To naj bi ustvarjalo negativno energijo.

Kako izbrati barve

Barve za otroško sobo lahko določimo na več načinov. Za najbolj natančno velja tista, ki nastane s pomočjo kitajskega horoskopa, po kateri določijo, ali je otrok bolj jin (miren, introvertiran, premišljen, zamerljiv, občutljiv) ali jang (aktiven, ekstrovertiran, hitro reagira, je nezamerljiv, neobčutljiv). Lahko pa si pomagate tudi z osnovno razdelitvijo na jin in jang. Na splošno velja, da otroci, ki so bolj jang, v svoji sobi potrebujejo jin opremo in obratno. Pri izboru barv si lahko pomagate tudi glede na lego sobe. Če leži soba na toplih smereh neba, je jang, če na hladnih, je jin.

Na splošno velja, da v otroške sobe ne sodijo zelo temne barve, kot je črna. Temni odtenki naj bi ustvarjali nemir. Priporočljive so nevtralne barve, od bele do bež in pastelnih odtenkov modre, zelene, rožnate. Na primer, za otroško sobo na zahodu lahko izberete belo barvo. Sobi na vzhodu najbolje pristaja zelena, sobo na severu odenite v modro, medtem ko sobo na jugu obarvajte v marelično barvo.

V otroški sobi naj ne bo preveč vzorcev in dekorativnih predmetov, dobrodošle pa so otrokove risbe.

Na splošno so osnovna načela feng šuja za opremljanje otroške sobe zelo preprosta, v ospredju je udobje, zlasti je pomembno, da ustvarite prostor, v katerem se bo otrok spočil in umiril. Njegova sobica naj bo čista, dobro osvetljena in urejena.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine