11. 10. 2019 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Aleksandra Zorko
Zgodbe kultnih stolov
11. 10. 2019 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Aleksandra Zorko
V prvem preddverju Cankarjevega doma je do 4. novembra 2019 na ogled razstava Oživljene krivine, ki predstavlja restavrirano kultno pohištvo Thonet. Tega že 35 let zbira in obnavlja strastni poznavalec, zbiratelj in restavrator Jurij Rihar skupaj z ženo Ilono.
Tehnologija kuhanja in krivljenja lesa je že stara, izpopolnil jo je Michael Thonet s svojimi sinovi v petdesetih letih 19. stoletja ter ustanovil podjetje na Dunaju, kjer podjetje Thonet deluje še danes. "Krivljeno pohištvo je tehnološko domiselno, pa ne samo to, premore tudi veliko elegance in lepote. Njegova oblika sledi takratni secesijski slogovni naravnanosti v umetnosti. Zato ni presenetljivo, da se s tem pohištvom ukvarjajo številni muzeji, zbiralci in restavratorji po vsem svetu. Zelo velik in lep je muzej teh izdelkov v nemškem Boppartu, kjer je bil Michael Thonet rojen," so zapisali ob razstavi v Cankarjevem domu.
!!galerija!!
Na razstavi so na ogled zanimivi primeri kultnega stola, ob njih pa zgodbe, kje jih je slovenski zbiralec našel, kako jih je prenavljal in predeloval. Razstavljenih je približno šestdeset kosov različno oblikovanih stolov, dvo- in trosedov, mizic ..., iz zbirke Jurija Riharja, ki pa je zanimiva tudi z etnološkega vidika, saj zakonca sama iščeta, zbirata, kupujeta in restavrirata stole. Rihar ročno plete sedežne mreže in polira pohištvo s polituro šelak, kakor so to delali nekoč.
Razstavo bo Jurij Rihar vsako soboto ob 11. uri pospremil s predstavitvijo pletenja v sedmih korakih, značilnega za Thonetove stole.
V sredo, 16. oktobra 2019, bo ob 19. uri v Stekleni dvorani Lili Novy pa bo pogovor z avtorjem razstave Jurijem Riharjem, ki ga bo vodil arhitekt in oblikovalec Janez Suhadolc.