Na sejmu, ki je do konca tedna na ogled na Gospodarskem razstavišču, več kot 140 podjetij iz enajstih držav predstavlja najsodobnejše trende pri prenovi bivalnih prostorov. Kot vsako leto bodo tudi tokrat za obiskovalce potekala brezplačna arhitekturna in energetska svetovanja. V arhitekturni svetovalnici letos sodeluje sedem birojev oz. arhitektov: arhitekturni biro Interarh, arhitektka Tina Semolič iz biroja Ropot, arhitektka Klavdija Ipavec, arhitektka Vesna Požek iz biroja LEO arhitektura, arhitektka Tina Hočevar, arhitekt Tomaž Ebenšpanger in arhitektka Meta Kutin iz biroja M-Kutin arhitektura. Zainteresirani se morajo vnaprej prijaviti na spletnih straneh sejma, arhitekti pa jim bodo ponudili strokovne nasvete in ideje, kako urediti bivalni prostor.
Arhitekti, statiki, gradbeni fiziki in drugi strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK bodo znova svetovali o gradnji in prenovi hiše po načelih trajnostne gradnje – to pomeni načrtovanje stavbe z mislijo na njen celotni življenjski cikel, od vpliva na okolje, človeka do gospodarnosti naložbe, ki se premika od skoraj ničenergijskih stavb k brezemisijskim.
Z brezplačnimi nasveti in pogovori bodo sodelovali tudi svetovalci mreže Ensvet, ki deluje pod okriljem Eko sklada. Obiskovalcem bodo svetovali na področjih celovite prenove stavb, sanacije toplotnega ovoja stavb, prezračevanja, optimizacije energetskih sistemov, npr. kotlov na lesno biomaso, obnovljivih virov energije, o toplotnih črpalkah …
Podjetje Topdom pa bo na svoji stojnici (Kocka-A2) ponudilo izrise kopalnic. Termin si lahko obiskovalci rezervirajo na tej povezavi.
Top ideje: Posebno pozornost so tudi letos organizatorji sejma namenili slovenskemu mlademu inovativnemu oblikovanju z razstavo in borzo Top ideje, s katerima poskušajo širiti zavedanje o ustvarjalnem kapitalu mladih. Predstavlja se 20 mladih razstavljavcev. »Prispele ideje kažejo kakovost, inovativnost in predanost ustvarjalcev. Vsak izdelek na razstavnih prostorih razkriva poglobljeno znanje, tehnično dovršenost in drznost oblikovalskih odločitev. Letos je v ospredju trajnost. Med izbranimi materiali prevladuje les, ob njem pa najdemo še kovine, steklo, izdelke iz odpadne steklene embalaže, kerrocka ter pohištvo iz karbona,« so pojasnili organizatorji sejma in opomnili tudi na raznolikost ustvarjalnih pristopov. »Nekateri izdelki so zasnovani za široko industrijsko proizvodnjo, pri čemer izstopajo s svojo funkcionalnostjo in tržnim potencialom, drugi pa se osredotočajo na unikatnost in izražajo mojstrstvo ročnih spretnosti. Ta raznolikost še dodatno poudarja bogastvo idej, ki so nastale na presečišču sodobne tehnologije in tradicionalnih veščin.«
Čar lesa: Z namenom promocije lesa in lesnih izdelkov sta Društvo za zaščito lesa Slovenije in Svet za les pripravila razstavo Čar lesa, s katero želijo promovirati in spodbujati predelavo ter rabo lesa.
Nagrade za najboljše
• V okviru razstave in borze oblikovanja Top ideje bo strokovna komisija med vsemi inovativnimi in kreativnimi oblikovalskimi rešitvami mladih, perspektivnih arhitektov in oblikovalcev nagradila tri najbolj drzne in sveže.
• Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS) bo podelilo priznanje pohištvo leta, ki ga izbere strokovna komisija, s čimer bodo nagradili najboljše med najboljšimi. Letošnjo komisijo sestavljajo Mateja Panter, Jani Bavčer in Julijan Krapež.
Razstava ZAPS: Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) je pripravila razstavo dosežkov članov, in sicer letošnjih nagrajencev. ZAPS podeljuje priznanja za vrhunske dosežke v arhitekturi, krajinski arhitekturi in prostorskem načrtovanju. Letos je za priznanje zlati svinčnik za odlično realizacijo na področju arhitekture in krajinske arhitekture kandidiralo 51 projektov, vključno z individualnimi hišami, javnimi zgradbami, interierji in ureditvami odprtih javnih prostorov. Komisija v sestavi Vojko Pavčič, Bart Lootsma, Marko Lavrenčič in Jana Kozamernik je izbrala najboljše projekte, ki izkazujejo kakovostno izvedbo in skrbno umeščenost v kontekst. Podelili so dve priznanji platinasti svinčnik, šest priznanj zlati svinčnik, razglasili častnega člana in podelili patinasti svinčnik. Najvišje priznanje ZAPS, platinasti svinčnik za opus in vrhunske dosežke na področju arhitekture, krajinske arhitekture ali prostorskega načrtovanja, sta prejela arhitektka Metka Sitar in krajinski arhitekt Nikolaj Andrej Stare. Častni član ZAPS je postal Matevž Čelik Vidmar.
Razstava Bivanje z lesom: »Razstava z naslovom Bivanje z lesom slavi les kot izjemen gradbeni in oblikovalski material, ki odpira vrata inovativnim rešitvam, tako za lesene hiše kot estetsko dovršeno pohištvo in opremo, namenjeno bivanju in delu. Z vsemi spremljajočimi aktivnostmi spodbuja pozitiven odnos do lesa, krepi kulturo njegove uporabe ter omogoča kakovostnim proizvajalcem, arhitektom, oblikovalcem in projektantom, da svoje dosežke predstavijo širši javnosti. Osrednji elementi, ki prispevajo k njenemu uspehu, so nazornost, učinkovitost in zlasti neposreden stik z ljudmi.«
Razstava Thonetovih stolov: Jurij Rihar je znan kot mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo, in eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva. Na sejmu znova predstavlja kose, prenovljene v njegovi delavnici, s katerimi pripoveduje zanimive zgodbe o Thonetovem pohištvu in pokaže, kako jim vdahne novo življenje.
Obnovljeno pohištvo: Na sejmu bo na razstavi obnovljenega pohištva, ki ga prenavlja Reunica, na ogled prikaz, kako vsak kos dobi novo priložnost in znova zaživi v polnem sijaju. »Poslanstvo Reunice je ohraniti našo dediščino, ki se skriva v pohištvu. Če je ne bomo ohranili, bomo z njo izginili tudi mi.«
Kraški kamen v arhitekturi Italije in sveta: Razstava za naslovom Od Ljubljane do Trsta – kraški kamen v arhitekturi Italije in sveta osvetljuje uporabo kraškega kamna v arhitekturi in gradnji javnih stavb v Ljubljani in Trstu. Kamen iz kamnolomov Nabrežina, Repentabor in Istra je bil uporabljen v številnih tržaških palačah in javnih stavbah v Ljubljani, kar je močno zaznamovalo videz obeh mest.
Design corner Ljubljana: DCLJ je platforma za promocijo slovenskega oblikovanja, ki je bila ustanovljena aprila 2024 in deluje na treh ravneh – kot prodajna galerija, serija dogodkov Oblikovanje v središču in v obliki strokovnih pobud, namenjenih krepitvi možnosti za razvoj uspešnih oblikovalskih projektov. Na sejmu se predstavlja šest oblikovalcev oz. studiev: blagovna znamka Pikka design, Nika Ferš – znamka Quotelife, društvo Pjorkkala, oblikovalec Rok Oblak, oblikovalka Tanja Pak – Glesia in blagovna znamka Baragaga.
Ustvarjalni festival s prodajno razstavo avtorskih del ARTish združuje umetnike, oblikovalce in ustvarjalce z različnih področij, ki na prodajni razstavi predstavljajo ročno izdelane unikatne izdelke, kot so oblačila, nakit, ilustracije, dodatki za dom in umetnine. »Dogodek podpira lokalno ustvarjalnost ter obiskovalcem omogoča, da osebno spoznajo avtorje in kupijo izvirne izdelke z zgodbo. Od marca do oktobra ga najdete na Gallusovem nabrežju, zdaj pa tudi v Radovljici, Mariboru in prenovljenem Centru Rog v Ljubljani.«
GZS – Združenje lesne in pohištvene industrije in SPIRIT Slovenija bosta v sodelovanju z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport 14. novembra 2024 izvedla 12. razvojni dan gozdno-lesnega sektorja. Glavni namen dogodka je predstaviti strokovni in širši javnosti pestrost in širino razvojnih aktivnosti v slovenski gozdno-lesni verigi, krepiti njeno prepoznavnost, hkrati pa mladim pokazati pestrost razvoja ter tako pri njih spodbuditi zanimanje za delovanje v njem.
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) v petek, 15. novembra 2024, organizira Dan ZAPS: Ali bomo še gradili enodružinske hiše? – strokovna predavanja in program, ki je namenjen splošni javnosti in članom. Tema programa je interier in hiša. »Ali bomo v prihodnosti še gradili enodružinske hiše? – je pomislek, ki izhaja iz prihodnjih prostorskih politik EU, ki niso naklonjene prostorsko potratnim individualnim hišam. Enodružinska hiša ni zgolj arhitekturni objekt, ampak tudi osebni arhetip. Naši domovi so naši gradovi, ne glede na njihovo velikost ali razkošje, so naša svetišča in sveto ozemlje. Meja doma simbolizira mejo med osebnim svetom in zunanjim svetom. Njegove meje so oblikovane tako, da preprečujejo vstop nezaželenim in sprejemajo tiste, ki jih povabimo. V svojem domu se počutimo varne.«