Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

3 preprosti nasveti, s katerimi boste prihranili denar

Ste vedeli, da lahko z nekaj preprostimi triki v kuhinji prihranimo kar nekaj denarja? Vsakodnevne navade ali celo napake, ki jih redno ponavljamo, se konec dneva, tedna in meseca seštejejo v zapravljenem denarju, ki bi ga lahko prihranili.
Foto: V75/Shutterstock
Foto: V75/Shutterstock
A. B.
27. 8. 2022 | 15:52
22. 10. 2024 | 17:50
3:15

Preveč testenin

Redko kdo se med kuhanjem testenin ne sprašuje, ali jih je odmeril dovolj, jih bo premalo ali preveč. In na koncu doda v vrelo vodo še malo testenin, da jih bo resnično dovolj. Običajno se konča tako, da je kuhanih testenin preveč, zato jih nekaj konča v košu za smeti. Prebivalec Slovenije je v letu 2020 zavrgel povprečno 68 kg hrane, kar je celo kilogram več kot v letu prej. Da bi se izognili zavrženi hrani ali vsaj testeninam, si pomagajmo s kuhinjskim pripomočkom, s katerim odmerimo ravno pravšnjo količino testenin glede na število jedcev. Tako bo količina hrane primerna, hkrati pa bomo prihranili nekaj evrov, ker odvečne testenine ne bodo romale v koš.

Ste vedeli, da je odprtina v zajemalki za testenine hkrati tudi merica za eno ali dve porciji špagetov? FOTO: Marietjie/Shutterstock
Foto:
Ste vedeli, da je odprtina v zajemalki za testenine hkrati tudi merica za eno ali dve porciji špagetov? FOTO: Marietjie/Shutterstock Foto:
PREBERITE ŠE: TAKO BOSTE ZMANJŠALI KOLIČINO KUHINJSKIH ODPADKOV IN PRIVARČEVALI DENAR

Nalepke z rokom uporabe

Rok uporabe na živilih lahko hitro spregledamo oziroma pozabimo na živila, ki jih je treba prej porabiti kot tista z daljšim rokom uporabe. Kljub temu da živila, ki bi jih želeli porabiti prej, zložimo na police na vidno mesto, se nam vseeno kdaj zgodi, da se hrana pokvari in konča v košu za smeti. Da bi se temu izognili, si omislimo nalepke, ki jih najdemo v vsaki knjigarni, jih nalepimo na živila, na njih pa s flomastrom napišemo rok uporabe, da bo hitro in dobro viden. Na večje embalaže lahko nalepimo dve nalepki, da ju vidimo, ne glede na to, kako je embalaža obrnjena. Omenjene nalepke so praktične tudi za ostanke jedi - tako si nam ni treba zapomniti, ali so ostanki rižote v posodi za shranjevanje hrane v hladilniku od ponedeljka ali srede.

PREBERITE ŠE: ŽIVILA ČEZ ROK UPORABE: ZAVREČI ALI NE?

Če na teden porabite samo eno rolo papirnatih brisačk, zanje na leto odštejete krepko čez 100 evrov. FOTO: Africa Studio/Shutterstock
Foto:
Če na teden porabite samo eno rolo papirnatih brisačk, zanje na leto odštejete krepko čez 100 evrov. FOTO: Africa Studio/Shutterstock Foto:

Brisače za ponovno uporabo

Papirnate brisače so zelo priročen, pogost in uporaben pripomoček v kuhinji. Z njimi pobrišemo delovno površino, si obrišemo roke ali oprano zelenjavo. Toda ali ste kdaj preračunali, koliko rolic papirnatih brisač porabite na leto? Če porabite eno na teden, pomeni to 48 rolic na leto, kar znaša krepko čez 100 evrov. Ne le da kupujemo rolice, ki jih nato vržemo v smeti, istočasno ustvarjamo odvečne smeti in obremenjujemo okolje. Zato jih je smotrno zamenjati za brisačke za ponovno uporabo, izdelane iz organskega bombaža, ki so dobro vpojne, po uporabi pa jih operemo. Tako ne le prihranimo nekaj denarja, temveč naredimo nekaj dobrega tudi za okolje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine