Problem
Delavnica je v zimskem času tudi delno skladišče za drva (saj je v sosednjem prostoru kurilnica, kjer kurijo na drva). Prostoru bi radi dodali vrata na vzhodni del, ki bi povezovala prostor z zunanjim pokritim delom, kjer poleti veliko posedajo in pripravljajo piknike. Tla iz temnega teraca bi v prostoru radi obdržali, saj jim je všeč robusten videz obrabljenih ploščic. Kar si želijo, sta funkcionalna kuhinja z veliko mizo in dobra osvetlitev, saj je prostor zelo temen. In morda klop za počivanje v poletnih mesecih, ko je v delavnici prijetno hladno.
Rešitev
Obdržali smo surov videz prostora – tla iz temnega teraca, vidne cevi pod stropom in trpežne materiale. Robustne materiale smo kombinirali z modernimi in tehnološko dovršenimi kosi opreme. Sledili smo tudi konceptu delavnice, ki ima otoke (postaje) z določeno namembnostjo. To smo v prostoru za druženje transformirali v otoke z novimi funkcijami. V središče dogajanja smo umestili velik kuhinjski otok, ki s svojo močno barvo kar vabi k skupni kuhi in klepetu. V niši med dvema stenama smo predvideli pomivalno korito in pomivalni stroj, saj je tukaj obstoječi priključek za vodo, hkrati pa je kup umazane posode skrit pred očmi. Okno, ki leži v kuhinjskem delu, smo nadomestili z dvižnim, z barskim pultom pa povezali notranjost z zunanjostjo. Druge okenske odprtine smo povečali in tako v temačen prostor spustili dnevno svetlobo. V najsvetlejši del prostora smo postavili veliko jedilno mizo, primerno za kosilo ali praznovanje z večjo družbo. Pred vrati, ki vodijo v kurilnico, smo predvideli podest v višini stopnice. Pod njim so zložena drva, podest pa pride prav za počitek, otroško igro ali kot klop za najmlajše. Z nižjo mizico lahko hitro postane ustvarjalni kotiček ali jedilnica za otroke.
Rešitve vaših zadreg
V svetovalni rubriki Arhitekturni izziv arhitekti iz biroja Celovito iz Medvod predlagajo rešitev za preureditev izbranega prostora. Enkrat na mesec iščejo rešitve za vaše prostorske zadrege in odgovarjajo na vprašanja o izbiri ter postavitvi pohištva in opreme. Opišite nam svoje želje, priložite tloris z merami prostora, vrisanimi inštalacijami in fotografijo trenutnega stanja, veliko najmanj 3 MB. Ne pozabite pripisati svojega imena, priimka, točnega naslova, telefonske številke in po možnosti elektronskega naslova. Pišite nam na Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po e-pošti na deloindom@delo.si, v obeh primerih pripišite Arhitekturni izziv.