Mlečni izdelki
Nekateri mlečni izdelki (sveže mleko, smetana in mehki siri) imajo krajši rok uporabnosti in se bodo hitro pokvarili, če jih bomo izpostavili višjim temperaturam. Zato jih moramo postaviti na najbolj hladno mesto v hladilniku. Ker se mlečni izdelki navzamejo vonja in okusa druge hrane, jih moramo shranjevati v pokrito posodo in proč od hrane, ki ima močen vonj. Čeprav imajo trdi siri daljši rok uporabnosti, na njih hitro nastane plast plesni, zato pred uživanjem vedno preverimo skorjo.
Jajca
Ne glede na to, kaj nekateri svetujejo, je jajca najbolje shranjevati v hladilniku. Njihov rok uporabnosti se podaljša, v hladilniku pa ostanejo dalj časa sveža. Da bi zmanjšali prehajanje vlage skozi jajčno lupino, je najbolje, da jih hranim v kartonski embalaži, v kateri smo jih prinesli iz trgovine.
Surovo meso, perutnina in ribe
Surovo meso, perutnino in ribe moramo shraniti v najbolj hladen del hladilnika, kjer se temperatura giba od 0 do 3 stopinje Celzija. Presenetljivo, nezavito meso je dalj časa uporabo kot zavito. Pri nezavitem mesu se zgornja plast posuši in upočasni razvoj bakterij, ki povzročijo izgubo barve in okusa. Zavito mesto v hladilniku lahko hranimo do tri dni, nezavito pa do pet. Če ne prenesete misli, da bi v hladilniku imeli nepokrit kos mesa, ga spravite v dobro prezračevano posodo ali pa ga bolj narahlo zavijte, da bo zrak še vedno lahko krožil. Mesa ne shranjujete na krožniku in trdi podlagi.
Mleto meso, perutnino, drobovino in ribe moramo vedno shraniti v najbolj hladen del hladilnika in jih pojesti v treh dneh od nakupa.
Hladilnik
- Hladilnik postavite nekam, kjer bo imel dober pretok zraka. Izogibajte se prostorom, kjer je toplo – recimo zraven pečice.
- Vsake toliko časa preverite, ali vaš hladilnik pravilno deluje. Preglejte tesnila in izmerite temperaturo na različnih delih hladilnika.
- Da bi se izognili razvoju bakterij, hladilnika nikoli ne napolnite do konca, temveč poskrbite, da bo med hrano pretok zraka. Vrata hladilnika hitro zaprite.
- Pokvarjeno hrano zelo hitro zavrzite, saj tudi nizke temperature ne bodo preprečilo njeno razpadanje.
- Hladilnik in zamrzovalnik redno čistite. Čiščenja se je najbolje lotiti, ko imate v hladilniku zelo malo hrane.
Kuhano meso, perutnina in riba
Kuhano meso, perutnino in ribo moramo v hladilnik pospraviti takoj, ko so skuhani ali spečeni, da bi preprečili razvoj bakterij. Če v hladilnik nočemo postaviti tople hrane, potem jo lahko ohladimo na pultu ali štedilniku, a ne več kot eno uro. V hladilnik kuhano ali pečeno meso shranimo proč od surovega.
Zelenjava in sadje
Zelenjavo in sadje moramo shraniti v hladilnik, da bi podaljšali njihovo življenjsko dobo in ohranili svežino. Če v hladilniku nimamo prostora, sodijo v hladen in dobro prezračevan prostor. Sadje, ki je občutljivo na nižje temperature (banane in ananas) ne smemo shraniti v hladilnik, zelenjavo pa pred izsušitvijo lahko shranimo v preluknjano plastično vrečko. Če bomo zelenjavi odstranili zelene liste, ki jih pri kuhanju ne bomo uporabili, bodo zdržale v hladilniku več tednov.
Krompir ne smemo shranjevati v hladilniku, temveč v hladnem, temnem in dobro prezračevanem prostoru. Še ne povsem zreli paradižniki bodo dozoreli na sobni temperaturi, vendar jih moramo umakniti z neposredne sončne svetlobe. Dozorele pa nato shranimo v hladilnik.