26. 5. 2021
prodaja nepremičnine, nepremičnine, svetovalnica, pravno svetovanje, plačilo davka, davčne obveznosti, prodaja vikenda, opravilna nesposobnost
Vprašajte strokovnjaka
Oče je prodal vikend na Hrvaškem - kakšne so davčne obveznosti
Spoštovani,
oče je star že krepko nad 90 let in tako le pogojno opravilno/operativno sposoben.
Prodal je vikend na Hrvaškem, ki ga je imel v lasti več kot 20 let. Kupec je slovenski državljan, kupnino je oče prejel na svoj račun v Sloveniji. Ali iz te transakcije nastopi v Sloveniji kakršnakoli davčna obveznost?
Vnaprej hvala za odgovor.
- Matjaž
Po 20 letih imetništva nepremičnine se davka od dobička ne plača
Pozdravljeni,
v svojem odgovoru se bom osredotočila na davčni vidik vašega vprašanja, saj bi za oceno opravilne sposobnosti oziroma njene omejitve potrebovala več podatkov.
Sama prodaja nepremičnine na Hrvaškem je zelo podobna postopku prodaje nepremičnine v Sloveniji. Potrebno je opraviti vrsto korakov, na podlagi katerih na koncu pride do prenosa lastninske pravice s prodajalca na kupca. Po podpisu kupoprodajne pogodbe je treba podpis prodajalca na kupoprodajni pogodbi overiti pri notarju. V kupoprodajni pogodbi mora biti tudi zemljiškoknjižno dovolilo, možna pa je tudi rešitev, da se zemljiškoknjižno dovolilo izda naknadno, recimo po prejemu celotne kupnine. V tem primeru morate overiti samo zemljiškoknjižno dovolilo. Po plačilu kupnine se prenos lastninske pravice vpiše v zemljiško knjigo. Zavezanec za plačilo davka na promet z nepremičninami je kupec. Na Hrvaškem znaša 5 % pogodbene vrednosti.
Vaše vprašanje se nanaša na davčne obveznosti vašega očeta v Republiki Sloveniji. Kot vsak rezident Republike Slovenije je tudi vaš oče zavezan plačati dohodnino od dobička iz kapitala, saj je kot rezident zavezan za plačilo dohodnine v Sloveniji od vseh dohodkov, ki imajo vir v Sloveniji ali tujini. Po prodaji nepremičnine je treba vložiti napoved za odmero dohodnine, in sicer v roku 15 dni od prodaje.
Davčna osnova za odmero dohodnine od dobička iz kapitala je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi. Stopnja davka, določena v višini 27,5 %, se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva nepremičnine zmanjšuje (po petih letih bo stopnja 20 %, po desetih letih 15 %, po petnajstih letih 10 %), po 20 letih imetništva nepremičnine pa se tega davka ne plača. Davčna osnova se zniža za normirane stroške, za plačan davek na promet nepremičnin ali davek na dediščine in darila ter za dejanske stroške, ki jih je zavezanec imel zaradi vlaganja v obnovo nepremičnine. Slednje zavezanec dokazuje z računi, zato je priporočljivo, da od dobaviteljev oziroma izvajalcev storitev pridobi račune in jih shrani. Davek davčni organ odmeri z odločbo.
Pri vlaganju napovedi je treba v obrazec vključiti tudi podatek o že plačanem davku v tujini, torej na Hrvaškem. Ta davek se namreč prizna kot odbitek od davčne obveznosti v Sloveniji, če za plačilo davka v tujini obstajajo ustrezna dokazila.
Glede na to, da je imel vaš oče nepremičnino v lasti več kot 20 let, se torej tega davka NE plača.
Lep pozdrav!
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.