Pred vstopom v prostor, kjer je parket, je dobro imeti velik predpražnik, ki bo zadržal vlago in preprečil vnos peska. Če te možnosti nimamo, potem se lahko odločimo za nakup preproge. Vedeti moramo, da bo čez čas parket pod preprogo svetlejši od tistega, ki ni pokrit. Vsak parket namreč sčasoma zaradi vpliva svetlobe spremeni barvo. Bambus postane svetlejši, hrast, jesen jatoba, merbau, masaranduba pa temnejši.
Da bi preprečili praske, ki jih za seboj pušča pohištvo, ki ga veliko premikamo, na noge mize in stolov nalepimo zaščitni filc ali klobučevinaste ščitnike. Pri predmetih, ki imajo kolesca, pa preglejmo, da so ta mehka iz gume. Sprehajanje po parketu v visokih petah je odsvetovano, saj za seboj puščajo vdolbinice. Če obiskov, ki nosijo visoke pete, ne moremo prositi, da bi obuli copate, potem parket prej zaščitimo s preprogo.
Lesena tla, parket in ladijski pod, ne smejo biti izpostavljena visoki vlagi, ker ta škoduje lesu. Vlago, ki jo v prostor zanesemo s čevlji, redno brišemo, pod rože pa postavimo lončke, ki ne prepuščajo vlage.
Nega
Parket čistimo z mehkim omelom, sesalnikom za prah z mehko krtačo in obrišemo s krpo maslenko. Ko tla čistimo z vodo, je vanjo treba dodati ustrezno čistilo za oljen oziroma lakiran parket, in ga očistiti z mehko in dobro ožeto krpo. S čistilom bomo negovali in podaljšali življenjsko dobo lesenemu podu. Parketa ne čistimo s parnimi čistilci, agresivnimi čistili, premokrimi krpami ali grobimi krtačami.
Kar ustreza ljudem, ustreza tudi parketu, pravijo strokovnjaki za lesena tla. Najboljša je temperatura okoli 20 stopinj Celzija in zračna vlaga med 50 in 65 odstotki. Če imate zrak v prostorih bolj suh, pa strokovnjaki priporočajo uporabo vlažilcev zraka.