Najprej se s prijatelji in družinskimi člani pogovorite, ali se boste obdarovali ali ne. Če imate majhne otroke, jih ne želite prikrajšati za čarobno izkušnjo obdarovanja. Namesto plastičnih igrač, izdelanih daleč stran, morda celo na drugih celinah, izberite igrače iz lokalnega okolja in naravnih materialov.
Če se odločite za obdarovanje, si vzemite čas in razmislite, kakšno darilo je primerno za obdarovanca. Zagotovo ste tudi vi kdaj prejeli neuporabno darilo, ki si ga niste želeli in se vam je še dolgo valjalo po stanovanju, ker niste vedeli, kaj bi z njim. Obdarujemo lahko tudi nematerialno, namesto predmetov lahko podarimo tečaj ali delavnico: morda jezikovni tečaj, kuharsko ali fotografsko delavnico.
Če ima obdarovanec rad umetnost, mu lahko podarimo vstopnice za obisk gledališča, muzeja, galerije ali opere. Ne le, da bomo na tak način z darilom razveselili obdarovanca, ampak bomo prijazni tudi do okolja, saj ne bomo po nepotrebnem ustvarili dodatnih smeti. Ljubitelji športa bodo veseli vstopnic za športno tekmo, karte za smučanje ali drsanje, na katero greste lahko skupaj in tako ustvarjate skupne spomine.
Ne le pri izbiri darila, trajnostni bodimo tudi pri izbiri ovijalnega papirja. Nebarvan in nepotiskan papir je okolju prijaznejši.
Če imamo zanimiv hobi in izdelujemo mila, kreme ali dezodorante, poklonimo doma narejeno darilo. Darila z osebnim pečatom imajo vedno večjo vrednost kot kupljena darila. Čudovito darilo je fotografija, ki obema, prejemniku in podarjevalcu, veliko pomeni in tako pomagamo ohranjati lep spomin na neki dogodek. Prav tako doma narejena slika, v katero smo vložili svoj čas, trud in energijo.
Če se nam vseeno zgodi, da prejmemo darilo, ki za nas nima uporabne vrednosti, ga podarimo naprej. Morda ga nekdo ne le potrebuje, ampak mu bo veliko pomenilo. Če ne vemo, komu bi podarili darilo, ga lahko odnesemo tudi dobrodelnim organizacijam ali v Center ponovne uporabe.