Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

To se z oblačili v resnici zgodi, ko uporabljate mehčalec za perilo

Mehčalec za perilo oblačila prevleče z voskastim filmom.
Foto: Nishihama/Shuttertsock
Foto: Nishihama/Shuttertsock
22. 3. 2022 | 13:15
22. 10. 2024 | 16:37
2:15

Uporaba mehčalca na oblačilih obljublja podobne učinke kot uporaba balzama na laseh. Tkanine naj bi bile mehke, dišeče in bolj zdravega videza. Pa je res, da mehčalec oblačila zmehča?

Drži, da so oblačila po uporabi mehčalnega sredstva mehkejša, a v zameno za prijeten vonj in otip tkanine plačamo davek. Mehčalec namreč deluje tako, da tkanine prevleče s tankim voskastim filmom, kar na dolgi rok oblačila obremenjuje in jim krajša življenjsko dobo. Mehčalno sredstvo namreč zmanjšuje vpojnost tkanin za vodo, kar jih pravzaprav izsušuje, hkrati pa pralnim sredstvom otežuje odstranjevanje umazanije in vonjav. 

PREBERITE ŠE: 5 NASVETOV ZA UPORABO MEHČALCA V GOSPODINJSTVU


Naravna sredstva namesto mehčalca

Iz tega razloga je uporaba mehčalca odsvetovana na primer pri pranju brisač, saj na ta način manjšamo njihovo primarno funkcijo, torej absorpcijo vode. Prav tako pa mehčalna sredstva potencirajo gorljivost tkanine v primeru stika z ognjem. Tisti z občutljivo kožo pa boste verjetno znali povedati tudi, da film mehčalca lahko draži kožo

Z uporabo mehčalca dodatno obremenjujemo tudi okolje. In ker veste, da radi iščemo naravne alternative, boste verjetno veseli, če vam povemo, da nadomestek mehčalnih sredstev najdete kar v shrambi. 

Uporabili bomo sodo bikarbono in destilirani beli kis. Žličko obeh dodamo kar v boben pralnega stroja. Kis bo z vlaken odstranil ostanke detergentov, mehčalcev in druge trde delce, pri tem pa jih ne poškodoval. Prav tako se bomo z njegovo pomočjo znebili neprijetnih vonjav. Soda bikarbona pa bo oblačila nekoliko posvetlila ter jim dodala mehkobo. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine