Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

V tokratni številki Delaindom

V tokratni številki priloge Deloindom, 5. julija 2017, preberite:
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 10:48
3:18

Haloze večina Slovencev najprej poveže z vinom in odmaknjenostjo, tisti, ki jih zares poznajo, pa z izjemnimi pogledi na razgibano deželo s strmimi zelenimi pobočji. Zaradi enkratne lokacije na vrhu enega od brezovških gričev je lesena hiša, ki sta jo ustvarila lastnik, slikar in oblikovalec Aleksander Brezlan, in arhitekt Matevž Granda, povezana s pokrajino z velikimi steklenimi površinami. Njeno srce je velika stara preša, na kateri se poseda, je, pije in uživa v pogledu čez vinorodne griče. Sodobno montažno grajeno hišo, ki stoji na gabaritih nekdanje viničarske hišice, predstavljamo v rubriki Odprta vrata.

Pripravili smo tudi nekaj nasvetov za poletno osvežitev kopalnice. V poletni vročini nas vleče k vodi, morju, jezerom, rekam, kamorkoli, kjer se lahko osvežimo in ohladimo. Z vodo je povezan tudi nekoč najmanjši prostor v stanovanju, kopalnica. Njena podoba se je v zadnjih desetletjih precej spremenila, tako po prostorski zasnovi kot opremi. Iz skromnega kotička za opravljanje osnovnih higienskih potreb se je razvila v razkošno okolje za sprostitev telesa in duha. Prenova kopalnice zahteva temeljit načrt in precejšen finančni vložek, a tokrat smo se vprašali, kako jo osvežiti s preprostimi in majhnimi posegi.

V teh vročih dneh je najprijetneje v naravni senci. Te imamo lahko v izobilju, če živimo v hiši, obdani z vrtom, na njem pa veliko dreves in drugega rastlinja. A takšno razkošje ni samoumevno, zlasti ne v mestih. Vendar tudi na balkonu ali terasi ob stanovanju lahko nastanejo kotički za poletno uživanje na prostem. Predstavljamo nekaj zamisli, kako jih opremiti in popestriti.

Pod drobnogled smo vzeli tudi montažne bazene. V poletni vročini se je prijetno ohladiti v domačem bazenu, malce nerodno je le, da so običajni bazeni dragi in je zanje potrebno gradbeno dovoljenje, če so večji od 30 kvadratnih metrov in globlji od 1,35 metra, pa mora bodoči lastnik poskrbeti še za ustrezne projekte. Za postavitev montažnega ne potrebuje nič od tega in še najcenejši je.

V zadnjem delu priloge pa tokrat o vremenskih spremembah in vrtu ter zakaj zalivamo tako,
da namočimo tla 
vsaj 15 centimetrov
 globoko. Zanimalo nas je, ali se lahko pri vrtnarjenju prilagodimo drugačnim vremenskim vzorcem, kako zalivati in zaščititi rastline in kako si pri tem pomagati s podatki o vremenskih spremenljivkah, ki jih pripravljajo meteorologi.

P. S.

Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 19. julija 2017.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine