Naziv Zelena prestolnica Evrope podeljuje Evropska komisija, z njim pa želi nagraditi predanost mest, ki z različnimi ukrepi izboljšujejo urbano okolje, dosegajo potrebne okoljske spremembe na mestni ravni in osveščajo prebivalce. Essen bo deloval kot vzor za trajnostni urbani razvoj mest, pri čemer bo promoviral in z ostalimi mesti delil dobre ukrepe, ki jih je preizkusil sam, so med drugim še zapisali na komisiji.
Župan Essna Thomas Kufen je dejal, da naziv Zelena prestolnica Evrope Essnu pomeni potrditev njihovih prizadevanj, da bi se uveljavili kot preoblikovano mesto. Kot je pojasnil, je bil namreč Essen v preteklosti izrazito industrijski. Dodal je, da želijo s svojimi dosežki pomagati tudi ostalim evropskim mestom, da najdejo trajnostne rešitve za današnje izzive.
Evropska komisija sicer razvija tudi orodje Zeleno mesto, ki ga bodo lahko mesta uporabljala za merjenje in spremljanje okoljske učinkovitosti. Orodje temelji na 12 kriterijih, ki jih uporabijo tudi pri izboru Zelene prestolnice Evrope in bo evropskim mestom pomagalo izboljšati kvaliteto življenja, so zapisali. V komisiji pričakujejo, da bo orodje pripravljeno junija letos.
Essen sicer naziv Zelena prestolnica Evrope prevzema od Ljubljane, leta 2018 pa ga bo predal nizozemskemu Nijmegnu.