Pravica do popravila: Bodo gospodinjski aparati delovali dlje?

Po izteku garancije se prepogosto zgodi, da gospodinjski aparat ne deluje več tako, kot bi moral. Sami ga ne znate popraviti, cena popravila pa se vam zdi previsoka. Vaš aparat zato roma na smetišče, vi pa v trgovino, kjer kupite novega. S tem ste še dodatno prispevali k onesnaževanju našega planeta. V prihodnje bi se ravnanje z gospodinjskimi aparati lahko spremenilo, saj Evropska unija in Združene države Amerike že razmišljajo o »pravici do popravila«, ki bi proizvajalce gospodinjskih aparatov prisilila, da na trgu ponudijo aparate, ki imajo daljšo življenjsko dobo ali pa jih je enostavnejše popraviti.

Z novim zakonom bi proizvajalcem različnih gospodinjskih aparatov preprečili, da na trgu ponujajo stroje, ki se jih ne da razstaviti, ker je ohišje zalepljeno, kupcem ne ponudijo možnosti nakupa rezervnih delov ali pa ne razložijo, kako bi se dalo napravo popraviti.

Odločitvi o novi zakonodaji so botrovali zaskrbljujoči podatki:

  • Ena izmed raziskav je pokazala, da se je od leta 2004 do leta 2012 delež gospodinjskih aparatov, ki so se pokvarili v petih letih delovanja, zvišal s 3,5 na 8,3 odstotka.
  • Analiza pregleda odpadnih gospodinjskih aparatov na zbirnih centrih je pokazala, da je 10 odstotkov aparatov mlajših od petih let.
  • Študija je pokazala, da so emisije toplogrednih plinov pri proizvodnji gospodinjskih aparatov z daljšo življenjsko dobo za 1,1 tone CO2 manjše kot pri modelih, ki imajo kratko življenjsko dobo.
  • Ogromno luči v Evropski uniji prodajo s posebnimi sijalkami, ki jih ni moč zamenjati. Ko sijalka ne deluje več, mora kupec zamenjati celo luč.


Proizvajalci zaskrbljeni

Predlogi evropskih okoljskih ministrov se nanašajo predvsem na osvetlitev, televizije in večje gospodinjske aparate. Z ukrepi bi tako zmanjšali število odpadkov in vire uporabljali bolj smotrno. Proizvajalci bele tehnike nad odločitvami niso zadovoljni, saj so prepričani, da bo nova zakonodaja prestroga in bo slabo vplivala na razvoj. Od Evropske komisije zato zahtevajo, da med pravila vključi tudi možnost, da je v nekaterih primerih napravo mogoče popraviti zgolj s pomočjo mojstrov, ki jih ponujajo proizvajalci.

Težave, ki spremljajo novo zakonodajo

Uvesti nova pravila pa ni tako preprosto. Mnogi se sprašujejo, ali je stare in energijsko potratne modele bolje zamenjati za nove ali ne? Če je aparat res potraten, potem ga je bolje zamenjati kljub temu, da še deluje, sicer pa je, glede na emisije CO2 med proizvodnjo novih gospodinjskih aparatov, bolje vztrajati pri starem.

Trend "naredi sam"

Tudi pri pravici do popravila se zatika. Gibanje za pravico do popravila vztraja, da bi morali proizvajalci vse naprave narediti tako, da se jih da v celoti razstaviti. Na voljo pa bi morali biti rezervni deli in navodila za popravilo. Proizvajalci se bojijo, da bo zaradi trenda »naredi sam« več potrošnikov med popravilom naredilo napako, njihov produkt pa bo neupravičeno označen za nevarnega.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE