Z novim zakonom bi proizvajalcem različnih gospodinjskih aparatov preprečili, da na trgu ponujajo stroje, ki se jih ne da razstaviti, ker je ohišje zalepljeno, kupcem ne ponudijo možnosti nakupa rezervnih delov ali pa ne razložijo, kako bi se dalo napravo popraviti.
Odločitvi o novi zakonodaji so botrovali zaskrbljujoči podatki:
Proizvajalci zaskrbljeni
Predlogi evropskih okoljskih ministrov se nanašajo predvsem na osvetlitev, televizije in večje gospodinjske aparate. Z ukrepi bi tako zmanjšali število odpadkov in vire uporabljali bolj smotrno. Proizvajalci bele tehnike nad odločitvami niso zadovoljni, saj so prepričani, da bo nova zakonodaja prestroga in bo slabo vplivala na razvoj. Od Evropske komisije zato zahtevajo, da med pravila vključi tudi možnost, da je v nekaterih primerih napravo mogoče popraviti zgolj s pomočjo mojstrov, ki jih ponujajo proizvajalci.
Težave, ki spremljajo novo zakonodajo
Uvesti nova pravila pa ni tako preprosto. Mnogi se sprašujejo, ali je stare in energijsko potratne modele bolje zamenjati za nove ali ne? Če je aparat res potraten, potem ga je bolje zamenjati kljub temu, da še deluje, sicer pa je, glede na emisije CO2 med proizvodnjo novih gospodinjskih aparatov, bolje vztrajati pri starem.
Trend "naredi sam"
Tudi pri pravici do popravila se zatika. Gibanje za pravico do popravila vztraja, da bi morali proizvajalci vse naprave narediti tako, da se jih da v celoti razstaviti. Na voljo pa bi morali biti rezervni deli in navodila za popravilo. Proizvajalci se bojijo, da bo zaradi trenda »naredi sam« več potrošnikov med popravilom naredilo napako, njihov produkt pa bo neupravičeno označen za nevarnega.