Osvajanje vrhov nad Slovenijo je polnopravni del življenja na sončni strani Alp. Zato se mora tja preseliti tudi ustrezno ravnanje z odpadki, kot ga že razmeroma dobro poznamo v dolini. Statistike kažejo, da je do finančne krize količina odpadkov naraščala, zdaj pa se zmanjšuje.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije smo v naši državi leta 2010 ustvarili 6,6 milijona ton odpadkov. Do leta 2008 so se njihove količine povečevale, trenutni trendi pa kažejo na začetek njihovega zmanjševanja. To opažajo tudi v gorah. Če pogledamo karto statističnih regij Slovenije, bodeta v oči Osrednjeslovenska in Savinjska z več kot 1200 tonami odpadkov na leto, daleč za njima ni niti Gorenjska regija, kamor najraje zahajajo pohodniki. Spodbudno je, da se je ravnanje z odpadki v zadnjih letih povsem spremenilo. Odnos do njih je drugačen tudi v gorah.
Kako so zbirni centri in zbirano ločenje odpadkov sprejeti v Sloveniji, si preberite v petkovi tiskani izdaji Dela ali na spletni strani www.delo.si.