Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Bisol Group: Slovenija je ravnala nespametno

Slovenija je ravnala nespametno, ko je glasovala proti uvedbi dajatev na uvoz fotovoltaičnih komponent iz Ljudske republike Kitajske, so prepričani v podjetju Bisol Group. Po besedah predsednika skupine Uroša Merca gre za nacionalno sramoto in veleizdajo, ki sama zase govori o tem, kaj si slovenska politika in slovenski predstavniki ljudstva mislijo o slovenskem gospodarstvu in njegovem vsakodnevnem prizadevanju, da bi uspelo na svetovnem trgu.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:16
21. 10. 2024 | 19:20
5:05

Ljudska republika Kitajska že od leta 2010 na nedovoljen in nezakonit način spodbuja izvoz kristalno-silicijevih fotonapetostnih modulov in njihovih ključnih komponent v države članice evropske skupnosti in preostale dele sveta, s tem pa se na nelojalen in protizakonit način kosa s konkurenco in uničuje številna evropska proizvodna podjetja, pravijo v Bisol Group. Še pred kratkim je Evropa predstavljala 80 odstotkov svetovnega trga fotovoltaike, zato se je kitajska fotovoltaična industrija lahko razvijala zgolj na račun evropskih davkoplačevalcev. Potem ko so uvozne dajatve na dampinške cene in nedovoljene državne pomoči v višini do 300 odstotkov uvedle ZDA, je pred skoraj enim letom preiskavo proti Kitajcem uvedla še Evropska komisija, ki zagovarja uvedbo uvoznih dajatev v višini od 37,2 do 67,9 odstotka, odvisno od proizvajalca in uvožene komponente. To bi pomenilo, da bi Evropska skupnost lahko pobrala za 10 milijard evrov dajatev, saj je uvoz fotovoltaičnih komponent enak skoraj 18 odstotkom celotnega izvoza Evropske skupnosti na Kitajsko (od 140 milijard evrov celotnega izvoza na Kitajsko v Evropo uvozimo za 25 milijard evrov samo fotovoltaičnih komponent).

Na posvetovalnem glasovanju 27. maja 2013 v Bruslju, ki za Evropsko komisijo ni zavezujoče, je Slovenija glasovala proti uvedbi dajatev na uvoz fotovoltaičnih komponent iz Kitajske, s čimer je po mnenju Uroša Merca, predsednika skupine Bisol Group, odkrito podlegla interesom tujega kapitala in pritiskom tujine. Kitajska vseskozi grozi s povračilnimi ukrepi v obliki trgovinske vojne, ki pa je zaradi 100-odstotnega presežka kitajskega izvoza vse prej kot verjetna. Države članice, ki so glasovale proti uvedbi dajatev, so podprle nezakonito ravnanje Kitajske v tem primeru in se odločile za bojkot prostega trga. Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht ima sicer možnost vztrajati pri odločitvi, ne glede na mnenje držav članic evropske skupnosti, na kar neposredno že namiguje.

Merc je odločitev Slovenije označil za prvovrstno nacionalno sramoto, ki sama zase govori o tem, kaj si slovenska politika in slovenski predstavniki ljudstva mislijo o slovenskem gospodarstvu in njegovem vsakodnevnem prizadevanju, da bi uspelo na svetovnem trgu. Sprašuje se, kje so sindikati zdaj, ko je treba zaščiti visokotehnološka delovna mesta, in kaj počnejo razne gospodarske zbornice, ko se odloča o visokotehnološkem vlaganju, zeleni ekonomiji in pospeševanju izvoza: »Čemu so namenjene gospodarske delegacije, če vlada z enim zamahom izniči ves trud dolgoletnih prizadevanj? Zdi se, kot da bi se otepali proizvodnih delovnih mest, ki jih v Sloveniji že tako primanjkuje in brez katerih so slovenski kot evropski prihodnosti šteti dnevi.«

Kitajska je fotovoltaično panogo prepoznala kot eno najbolj strateških in je pripravljena storiti vse, da na njenem področju zagotovi gospodarski monopol. Kitajska podjetja zato na nezakonit način uničujejo bolj kakovostno in tehnološko bolj dovršeno evropsko proizvodnjo in ob tem na trg vsiljujejo manj kakovostne proizvode. To počnejo tako, da svoje izdelke ponujajo za ceno, ki je nižja od višine stroškov, potrebnih za njihovo izdelavo, kar je nezakonito zaradi vseh dolgoročno slabih učinkov, ki jih takšno ravnanje ima, opozarjajo v Bisol Group.

Ključno je torej pragmatično in odločno poudariti, da nezakonitih ravnanj nismo pripravljeni dopuščati. Kitajska podjetja so manj konkurenčna in stroškovno manj učinkovita od evropskih, nezakonito ravnanje pa gre prav na škodo slednjih in njihovih potrošnikov. Uvedba uvoznih dajatev je nujna in ključnega pomena za ponovno vzpostavitev prostega trga, kar je poslednja možnost, da tehnologija in njen razvoj ostaneta na domačih tleh, so prepričani v družbi Bisol Group, kjer so danes v znamenje protesta proti odločitvi Slovenije umaknili slovensko zastavo izpred sedeža družbe in drog pustili drog prazen.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine