Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Odslužene module v reciklažo!

Fotonapetostni moduli, vgrajeni v sončne elektrarne, omogočajo proizvodnjo čiste energije 25 let in več. Nekaterim se je življenjska doba že iztekla, čez deset ali petnajst let pa se bo število odsluženih modulov močno povečalo. Kam z njimi? Na zbirno mesto, kjer bodo poskrbeli za reciklažo, seveda.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:22
21. 10. 2024 | 23:38
2:19

Fotovoltaična industrija se je zavezala, da bo z reciklažo odsluženih modulov zagotovila trajen razvoj panoge in hkrati utrdila vlogo sončnih elektrarn kot vira čiste električne energije. Tako so že leta 2007 ustanovili združenje PV Cycle, ki združuje proizvajalce in uvoznike fotonapetostnih modulov iz Evrope, njegov osnovni namen pa je organizirati mrežo za zbiranje in reciklažo dotrajanih modulov.

V mrežo prevzemnih mest se je vključilo tudi podjetje Plan-net iz Preserja. Pravne in fizične osebe lahko tako pri njih na zbirni točki brezplačno oddajo fotonapetostne module, ki se jim je iztekla življenjska doba. Kakor pravijo, bodo poskrbeli za njihovo reciklažo, reciklirane surovine pa bo mogoče ponovno uporabiti pri izdelovanju novih modulov. Tako bo življenjski krog fotovoltaičnih modulov sklenjen in bomo lahko rekli, da je sončna energija postala resnično trajnostna.

Recikliranje modulov prispeva k varovanju okolja in tudi k manjši porabi električne energije, ki je potrebna v procesu pridobivanja teh surovin. Pri izdelavi fotonapetostnih modulov se sicer uporabljajo gotovi materiali, katerih kemijska zgradba se med proizvodnjo ne spreminja. V celotnem ciklu fotovoltaike se z vsako proizvedeno kilovatno uro energije zmanjšajo izpusti ogljikovega dioksida za 0,6 kilograma. Z drugimi besedami: s postavitvijo sončne elektrarne z močjo 25 kW prihranimo 18 ton izpustov ogljikovega dioksida na leto.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine