Prezračevanje prostorov je ključno za izganjanje virusov

Kakovost zraka v zaprtih prostorih je že od nekdaj pomembna za naše zdravje, zato je treba prostore nenehno ustrezno prezračevati, pa naj bo to z odpiranjem oken ali z ustreznimi ventilacijskimi sistemi. Plesen, vlaga, virusi, prašni delci, vonjave namreč pripomorejo k slabi kakovosti zraka, ki škoduje zdravju. Na to nas še dodatno opozarja epidemija koronavirusa, saj se okužba dokazano širi kapljično po zraku.

Iz ugotovitve, ki jo je potrdila Svetovna zdravstvena organizacija, izhaja tudi, da so zato bolj izpostavljeni prostori, v katerih je dlje časa več oseb in se jih ne zrači dovolj pogosto ali imajo slab oziroma neustrezen prezračevalni sistem. Virus se lahko nekaj časa zadrži tudi v zraku, zato je prezračevanje nujno, zato je prezračevanje nujno, da ga iz prostora izločimo. Skupaj s strokovnjaki Zveze evropskih asociacij na področju ogrevanja prezračevanja in hlajenja stavb REHVA so zato pripravili preprosta navodila za pravilno uporabo prezračevalnega sistema, s pomočjo katerih je v prostorih mogoče zagotoviti varnost pred okužbo.

Kaj priporoča stroka

WHO svetuje, da prezračevalni sistem uporabljate dlje časa oz. najraje ves čas. V mnogih primerih se izkaže, da so za to najbolj primerni mehanski prezračevalni sistemi. Onesnažen zrak v prostoru se bo namreč izmenjal z zunanjim in ne bo prehajal v druge prostore, obenem pa bo poskrbel, da bodo toplotne izgube pozimi in toplotni pribitki poleti minimalni oz. v primerjavi z odpiranjem oken zanemarljivi.

Za učinkovito izmenjavo zraka in preprečevanje širjenja koronavirusa je tako dovolj že kakovosten prezračevalni sistem, ki bo poskrbel za energijsko učinkovito izmenjavo zraka. Pogosto odpiranje oken je v zimskih dneh lahko potratno za porabo energije, saj je prostor po odpiranju oken treba še ohlajati. Prezračevalni sistem pa bo zadrževal temperaturo, tudi če bo deloval nenehno. Mogoče ga je vgraditi tudi v starejše objekte, kjer bo poskrbel za ustrezno prezračevanje prostorov, ne da bi imeli zato večje stroške, ki so še pogostejši v starejših objektih in zato zahtevajo premišljeno prezračevanje.

Težava niso le virusi

Virusi pa niso edina nadloga, ki pripomore k slabši kakovosti zraka v prostoru. Med njimi so tudi prašni delci, ki ovirajo dihalne poti, in vlaga, ki nastaja ob povsem vsakdanjih opravilih, kot so kuhanje, tuširanje in podobno. Če njene stopnje ne uravnavamo, se lahko razvije plesen, z njo pa pridejo tudi zdravstvene težave, kot so alergije in astma. Plesni pogosto tudi ne opazimo, saj nastaja v vseh možnih kotičkih prostorov. Da stopnje vlage ne bi uravnavali s prepihom, ki povzroči izgubo toplote, je zato dobra odločitev lokalni prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote, ki zrak filtrira in stopnjo vlage avtomatično uravnava.

Izkoristite subvencijo Eko sklada

Čeprav je naložba v učinkovit prezračevalni sistem za mnoge prevelik strošek, Eko sklad socialno šibkim gospodinjstvom omogoča pridobitev nepovratnih sredstev v višini 100 % financiranja lokalne prezračevalne enote z rekuperacijo, kakršni so SIKU prezračevalni sistemi, ki vračajo toploto odpadnega zraka v stanovanje in so primerni tako za novogradnje kot za starejše objekte. Subvencija prispeva k zmanjševanju energijske revščine in vsem zagotavlja dostop do kakovostnega zraka in zdravih pljuč.

Več informacij o primerni rešitvi za svoj dom dobite pri podjetju Airabela, pooblaščenem distributerju klimatskih, ogrevalnih in prezračevalnih sistemov za stanovanjske in poslovne objekte. Obiščite jih v salonu, kjer si lahko izdelek tudi ogledate in poiščete najustreznejšo rešitev. Podjetje Airabela ima tudi razvejeno mrežo monterjev, zato vam bodo z veseljem priporočili najustreznejšega.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE