Izdelovalka slamic Alenka Leber Vračko je pojasnila, da je idejo dobila pri podobnem izdelku v Nemčiji, kjer za izdelavo slamic uporabljajo stebla rži, sama pa v ta namen uporablja žito tritikala, ki je križanec med pšenico in ržjo. Pridelujejo ga na domači njivi v Kungoti in tudi celoten postopek izdelave naravne slamice poteka na njihovi kmetiji.
"Pridelava je odvisna od vremenskih pogojev v času od setve dalje. Lani smo imeli malo smole zaradi toče in obilice dežja, a smo imeli tudi srečo, da smo leto prej pridelali kakovostno in količinsko veliko slame, ki smo jo lahko uporabili za lanska naročila," je povedala.
Naravna slamica, ki jo ponujajo v dveh velikostih, je v celoti ročno narejena. Ker je iz naravne in trajnostne surovine, brez umetnih dodatkov, njena uporaba ne škoduje okolju, primerna je tudi za bolnike. Lani so se domislili tudi naravno pridelane embalaže.
V procesu izdelave slamic ne zavržejo nobenega dela žita, saj stebla uporabijo za slamice, klasje pa za krmo živali. Ostanke rastline uporabljajo za zaščito za zelenjavo na vrtu.
Slamice so neprepustne in se v tekočinah ne razgradijo ali uničijo. Po uporabi se jih lahko odvrže v biološke odpadke ali na kompost. Če se jih dobro posuši, pa se jih lahko ponovno uporabi.
Izdelek nosi certifikat Naše najboljše, ki ga podeljuje Zavod za turizem Maribor kakovostnim rokodelskim in živilskim izdelkom, pridelkom ter doživetjem, ki jih ustvarjajo ponudniki na območju Maribora, Dravske doline in Dravskega polja, Pohorja in Kozjaka ter Slovenskih goric.