V pomladnih mesecih je sicer stopnja ogljikovega dioksida v ozračju že nekajkrat posamično presegla mejo 400 delcev na milijon, aprila letos pa je bila nad tem mejnikom prvič tudi povprečna mesečna vrednost. Generalni sekretar organizacije WMO Michel Jarraud je zato v Ženevi znova opozoril, da moramo za ohranitev planeta prihodnjim generacijam nemudoma začeti zniževati emisije toplogrednih plinov. V prihodnjih dveh letih naj bi koncentracije še večkrat presegle omenjeno mejo 400 delcev na milijon.
Tako visoke stopnje tega toplogrednega plina Zemlja ni doživela že od treh do pet milijonov let. Takrat so bile temperature ozračja več stopinj Celzija višje, gladina morja pa je bila za od 20 do 40 metrov višja kot danes.
Pred industrijsko revolucijo, s katero je človeštvo začelo v ozračje izpuščati ogromne količine ogljikovega dioksida, so bile stopnje tega plina v ozračju približno 280 ppm.
Zmanjšanje izpustov je nujno na globalni ravni, opozarjajo strokovnjaki. Razvite države, ki prispevajo največ onesnaževanja, bi morale do leta 2050 izpuste zmanjšati za 80–95 odstotkov, kar pa je mogoče doseči le z varčnejšo in učinkovitejšo rabo energije v stavbah, prometu in v industriji, s postopnim opuščanjem fosilnih goriv in večjim izkoriščanjem obnovljivih virov energije.