1. 5. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA
Koliko dimnikarskih pregledov in kakšna bo cena
1. 5. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA
Ministrstvo za okolje in prostor je v sredo na svoji spletni strani objavilo osnutka podzakonskih predpisov, ki bosta skladno z novim zakonom o dimnikarskih storitvah podrobneje opredelila pregledovanje malih kurilnih naprav in določila tudi cene. Pripombe in predloge zbirajo do 26. maja, so sporočili z ministrstva.
Potem ko se je s 1. januarjem v celoti začel uporabljati zakon o dimnikarskih storitvah, ki je uveljavil licenčni sistem na področju izvajanja dimnikarskih storitev, je ministrstvo sedaj pripravilo osnutka uredbe o pregledih, čiščenju in meritvah na malih kurilnih napravah ter pravilnika o časovnih normativih za posamezne storitve in sklope dimnikarskih storitev in podrobnejši vsebini cenika ter višini potnih stroškov.
Uredba med drugim opredeljuje dimnikarske storitve, kot so pregledi in čiščenje malih kurilnih naprav ter dimovodnih in prezračevalnih naprav, meritve emisij dimnih plinov in pregledovanje pomožnih naprav.
Ministrstvo bo priloge k uredbi, ki bodo med drugim določile minimalne frekvence za male in srednje kurilne naprave, objavilo najkasneje do 8. maja, je napovedalo.
Pravilnik določa časovne normative za posamezne dimnikarske storitve in ceno za izvedbo teh storitev na časovno enoto. Osnovna določena cena po predlogu že vključuje tudi potne stroške dimnikarja za primere, ko je uporabnik od sedeža dimnikarske družbe oddaljen manj kot 25 kilometrov. Strankam, ki so od sedeža oddaljene več kot 25 kilometrov, bodo lahko dimnikarji zaračunali dodatne stroške (po osnutku do 0,25 evra za vsak kilometer nad 25 kilometrov).
V civilnih iniciativah Malečnik in Dimnik so minuli teden opozorili, da jih ministrstvo kljub zagotovilom ni povabilo k sodelovanju pri pripravi podzakonskih predpisov.
Novi zakon je sistem koncesij po območjih zamenjal z licenčnim sistemom, po katerem si lahko imetniki kurilnih naprav dimnikarja izberejo sami. Zakon predvideva, da si ga izberejo do konca junija letos, in sicer za prihodnjih 12 mesecev. Če dimnikarja ne bodo izbrali, se bo štelo, da so z izvajalcem zadovoljni in bo to delo opravljal tisti, ki ga je doslej.
Izvajalci dimnikarskih storitev morajo pridobiti licenco, ki jo podeljujejo uprave enote. Licence veljajo za območje celotne države in niso časovno omejene. Seznam izvajalcev teh storitev z licenco je objavljen na spletni strani ministrstva.
PREBERITE ŠE:
Opravila po končani kurilni sezoni