Tende in senčniki: Na prostem kot doma

16. 6. 2014 | Besedilo: Sebastijan Ozmec | Fotografije: arhiv podjetij

terasa, tenda, na prostem, vrt, zaščita, sonce, jadra, balkon

Kolikor je različnih vrtov, teras in balkonov, toliko je različnih izvedb senčil, ki se prilagajajo prav vsakemu objektu in prostoru. Za vrtove in terase so primerni samostoječe tende in jadra, na balkonih pa se večinoma uporabljajo tende, ki se namestijo na steno.

Tisti, ki nimajo sreče, da okolico njihovega doma krasi naravna senca, lahko izbirajo med raznovrstno ponudbo senčil. Že dolgo tega so navadne senčnike na vrtovih gostinskih lokalov in piknikih zamenjala dizajnerska senčila, narejena iz kakovostnih materialov, ki jim do živega ne prideta niti sonce niti dež. Tudi njihovo upravljanje je vse lažje, saj je ročno odpiranje in zapiranje marsikje že izpodrinilo avtomatizirano upravljanje.

Senca na vrtu

Proizvajalci in prodajalci senčil zagotavljajo, da so za zunanji odprti prostor primerne tende v vseh oblikah, saj omogočajo najbolj prilagodljivo senco in zaščito pred dežjem. »Za večje površine so najboljša rešitev tende s stebri (pergotende), ki zaradi zasnove konstrukcije bolje prenašajo veter (senčilo se lahko uporablja do hitrosti vetra do 102 km/h), hkrati pa je z izdelanimi odtočnimi kanali poskrbljeno za nadzorovano odvajanje vode s površine. Posebnost pergotend je možnost nadgradnje z zložljivimi stranskimi zaprtji, ki dodatno varujejo pred soncem, dežjem in vetrom,« najboljšo izbiro opiše Matej Filipič iz Raluxa.

Na vrtu, ki je odmaknjen od objekta, so najbolj primerna prostostoječa senčila, svetuje tudi Anastazija Medle iz podjetja Senčila Medle: »To so pergole, sončna jadra, baldahini, senčniki ...« Naloga senčil, kot so jadra ali senčniki, je pretežno zaščita pred soncem. Če pa želimo zavetje in ugodje tudi v slabšem vremenu, se lahko odločimo za samostojen zaprt sistem. Na izbiro so prav tako različni dodatki: »Senčila omogočajo vgradnjo dekorativnih svetil, grelnikov, avdioopreme ...«

Sandra Bogataj iz podjetja Senčila Bled dodaja, da lahko vrt ali teraso, ki se držita hiše, opremimo s kasetno ali brezkasetno tendo večjih mer. Če potrebujemo prostostoječe senčilo, pa svetuje uporabo zasenčitvenega jadra, ki se najpogosteje pritrdi na štiri stebre in lahko stoji kjerkoli. Njegova prednost je predvsem v tem, da z njim pokrijemo velike površine, tudi do 70 kvadratnih metrov. »Z novo, visoko kakovostno tehniko so jadra postala skoraj obvezen element v sodobni grad­nji in ponujajo izjemno veliko, kot zaščita pred soncem in dežjem. Raznolike možnosti oblikovanja, materiali, barve in velikost dajejo vsakemu jadru posebej edinstven videz.« Za senčenje večjih površin, kot so denimo terase restavracij, je primerno še vrtno gubano senčilo, ki je lahko enostavno in se upravlja ročno ali pa zelo kompleksno in z električnim pogonom. Ponavadi imajo popolnoma vodotesno tkanino s samodejnim sistemom za odtok meteorne vode, v nasprotju z jadri, za katera se lahko uporabljajo tudi bolj prepustni materiali oziroma luknjičaste tkanine.

Klasične dežnikaste senčnike je večina proizvajalcev umaknila iz prodaje, tisti, ki jih še imajo, pa ponujajo takšne, ki so stabilni in zato varni. To se najlažje doseže s težkim podstavkom, ki je lahko tudi fiksen, zato je ponavadi iz betona. Kljub obtežitvi pa se lahko platno v močnem vetru strga, zato ga je treba takrat zapreti.

Udobno na balkonu in terasi

Tudi za senčenje manjših teras in balkonov so najbolj pogosta izbira tende, zlasti takšne, ki so pritrjene na objekt. Z njimi lahko najbolj preprosto reguliramo svetlobo in zračnost, ki je prav tako pomembna, da se pod umetno senco ne pregrevamo. Enotnega pravila, kakšno senco naj si postavimo, ni, saj je vedno treba upoštevati dane razmere, lego objekta, arhitekturo in ne nazadnje želje uporabnika. Ker senčila na balkonih namestimo na objekt, so najbolj v uporabi klasične tende in manjša jadra, ponekod pa pridejo v poštev tudi tako imenovana screen senčila (oziroma roloji) in markizolete z izpahom (oziroma roloji, ki se ne spuščajo zgolj navpično, ampak se lahko dvignejo tudi postrani), ki se namestijo vertikalno.

Najbolj pomembno je, da je tenda prilagojena dolžini in širini balkona. Če je na takšnem mestu, da po njej ne dežuje, ko je zložena, lahko uporabimo brezkasetno različico. Če pa je vedno izpostavljena vremenskim vplivom, izberemo izvedbo s kaseto, v kateri je zaščitena, zato ostane suha. Dlje časa zložena tkanina ne bo splesnela, če se bo prej dobro posušila.

Nasploh so tende primerne za vse vrste teras, saj jih je s podpornimi stebri in naklonom mogoče prilagoditi vsakemu prostoru, z obliko in barvami pa vsakemu okusu. »Tako na primer tende, ki imajo obliko pergole, pričarajo sredozemsko vzdušje,« pravi Sandra Bogataj in dodaja: »Na voljo so tudi tende, ki jih lahko kombiniramo za vertikalno in horizontalno senčenje. Serijsko vgrajen elektromotor zagotavlja preprosto upravljanje, ki ga lahko z različnimi sistemi dodatno nadgradimo in avtomatiziramo. Priporočljiva so tipala za veter in dež, ki poskrbijo, da se tenda v neprimernem vremenu samodejno zloži in ni možnosti poškodb.«

Materiali in upravljanje

Vsak proizvajalec ponuja malce drugačne materiale in mehanizme za tende, čeprav so si v osnovi dokaj podobni. Ponudba je zelo pestra. Prav zato, ker je na voljo toliko različnih materialov, se je pred nakupom dobro posvetovati s strokovnjakom. Anastazija Medle to priporoča tudi zato, ker natančna navodila za optimalno upravljanje lahko podaljšajo življenjsko dobo senčila. »Sistemi tend so zelo raznovrstni: osnovni so lahko v kaseti ali brez nje, upravljanje je ročno ali na elektromotor, dodatne možnosti pa so ločeno upravljanje večjega naklona tende, zaključni profil z integriranim vertikalnim rolojem, dodatni stranski rolo ter vgradnja grelnika za hladnejše dni, osvetlitve … Tudi akrilno platno ima različne lastnosti: poleg osnovnih tipov akrilnega platna so na voljo posebne različice, denimo z refleksnim nanosom, ki zato bolj odbijajo sončne žarke in toploto, ali pa samougasljivo platno …«

Tudi Matej Filipič poudarja pomen kakovost­nega materiala za platno in ogrodje. Izbira je odvisna od namena uporabe in izvedbe tende. V njihovem podjetju za pergotende s stebri uporabljajo tehnično tkanino. Gre za trislojno PVC-membrano z vmesnim termoizolacijskim slojem. »Za tende z raztegljivimi rokami se uporabljajo akril-impregnirane tkanine, pri katerih so vlakna barvana v masi že pred tkanjem. S tem se prepreči bledenje barve, ki se dogaja pri nizkocenovnih poliestrskih tkaninah, kakršne imajo senčila iz nakupovalnih centrov. Posebno pozornost velja nameniti tudi stikom tkanine, ki so neprestano izpostavljeni UV-sevanju. Za daljšo trajnost se uporabljajo namenski polikarbonatni sukanci in nanonanosi za ohranjanje čistoče tkanine.« Da pri vertikalnih tendah ne bi nastal učinek tople grede, so izdelane iz perforirane tkanine, ki omogoča kroženje zraka, propustnost svetlobe in panoramski pogled.

Tkanine so lahko tudi iz mešanice različnih poliestrov, ki prestreže UV-žarke, razloži Sandra Bogataj. Z impregnacijo se doseže, da tkanina ne zbledi, poleg tega se na njej malo manj nabira umazanija. Da barva vsaj deset let ne bo zbledela, pa je potrebno še pravilno vzdrževanje. »Predvsem je pomembno suho shranjevanje, če opazimo kak večji madež, liste dreves ali podobno, je to dobro čim prej odstraniti.«

Pri montaži je potrebna pozornost zlasti pri pritrditvi in postavitvi. »Pravilno je treba premostiti izolacijsko fasado, da se prepreči pojav hladilnega rebra in toplotnih mostov, ki pri sodobni in varčni gradnji niso zaželeni, saj zmanjšujejo energijsko učinkovitost stavbe in lahko privedejo do pojava plesni v prostorih,« pravi Matej Filipič, ki rešitev vidi v tem, da se uporabijo namensko razviti elementi za pritrditev. Prav tako je pomembno čvrsto in trajno ogrodje. Sam priporoča aluminijasto z nerjavnimi vijaki. Deformacije pri prenosu sil preprečijo lamelne verige. Ogrodje, ki ga ponujajo v njegovem podjetju, ima še samomazalni pregibni tečaj, ki ne potrebuje vzdrževanja.

Mehanizem za upravljanje tende je bil včasih pretežno ročni z navijalno ročico, zdaj pa se večinoma uporablja elektromotorni. Sandra Bogataj pravi: »Končni profil pri gubanem senčilu preprosto s posebno komandno palico potisnemo v želeni končni položaj. S tem sistem senči celotno površino, tkanina pa je napeta med prečnimi aluminijastimi profili. Ko je sistem zložen ozirom odstrt, gube tkanine v elegantnih valovih visijo med profili.« Še bolj preprosta je uporaba pri elektromotornem pogonu, saj je dovolj, da pritisnemo na gumb. Tudi tu so na voljo številni dodatki, doda Matej Filipič: »Motorni pogon omogoča nadgradnjo z vremensko postajo, ki tendo samodejno odpre in tako ves dan preprečuje pregrevanje prostorov, prav tako pa jo pravočasno zloži, če se vreme poslabša.«

Da si prav vsakdo lahko zagotovi zaščito pred soncem, so na izbiro še številna druga senčila, kot so rolete in žaluzije, screen roloji in lamelne zavese.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE