Bolj zelena, do okolja prijazna in cenejša obnova cest

24. 7. 2014 | Besedilo: Ba. P.

obnova, hladna reciklaža, gradbeni odpadki, ReBirth, ceste

Na cesti G2-102/1038 Bača–Dolenja Trebuša je minuli teden potekal prikaz obnove ceste po postopku hladne reciklaže. V svetu že dalj časa uveljavljena metoda obnove voziščnih konstrukcij je pri nas še v začetni fazi; do zdaj je bilo tako obnovljenih nekaj avtocestnih odsekov ter regionalnih in turističnih cest, največji potencial pa takšna obnova, ki je do okolja prijazna in hkrati gospodarna, pomeni za občine, investitorje obnove lokalnih cest in javnih poti.  

V okviru projekta Promocije recikliranja industrijskih in gradbenih odpadkov in njihove uporabe v gradbeništvu – ReBirth, ki ga finančno podpirata Evropska unija, program LIFE+ in ministrstvo za kmetijstvo in okolje, si partnerji prizadevajo, da bi pri obnovah cest dajali prednost trajnostnim metodam, kot je postopek hladne reciklaže. »Partnerji projekta ReBirth smo želeli s praktičnim prikazom predstaviti to do okolja prijazno in gospodarno metodo projektantom in izvajalcem gradbenih del, povzročiteljem gradbenih in industrijskih odpadkov, predvsem pa občinam – investitorjem v cestno infrastrukturo, ter seveda lokalni in širši javnosti. Želimo namreč, da bi pri prihodnjih obnovah cest dajali prednost trajnostnim metodam, kakršna je tudi postopek hladne reciklaže,« je dejal vodja projekta ReBirth Jure Leben z Zavoda za gradbeništvo Slovenije.

Vozišča v Sloveniji so v nezavidljivem stanju; zaradi čedalje večjih prometnih obremenitev in neugodnih klimatskih razmer ter vsakoletnega krčenja finančnih sredstev, namenjenih za obnovo in vzdrževanje državnih cest, je so ceste iz leta v leto slabše. »Hladna reciklaža je do okolja prijazna in gospodarna metoda za izdelavo novih kakovostnih nosilnih vozišč. Po tem postopku obstoječo poškodovano cesto zdrobimo, zmeljemo in ji dodamo ustrezno vezivo, tako da nastane nov reciklirani nosilni sloj. Na tako utrjeno nosilno plast pozneje položimo nov asfalt. Pri tem uporabimo ves material iz obstoječe voziščne konstrukcije, s čimer odpade strošek izkopa in odlaganja starega ter strošek priprave in transporta novega materiala. Na ta način lahko izkoristimo star dotrajan material in ga koristno uporabimo v novi voziščni konstrukciji,« je postopek hladne reciklaže pojasnil Zvonko Cotič iz podjetja Spectrum.

Prednosti takšne obnove so ohranjanje naravnih virov, zmanjšan vpliv na okolje in izboljšane lastnosti vozišč. Tovrstna obnova vozišč je tudi cenejša, saj lahko samo pri materialu prihranimo približno 10 evrov na kubični meter materiala. Prihranek je seveda odvisen od primera do primera, predvsem pa od tega, kje obnova poteka.

Eden izmed ciljev partnerjev projekta ReBirth je, da se v sklopu zelenih javnih naročil določi delež alternativnih materialov glede na projektirano prostornino vgrajenega materiala voziščne konstrukcije, ki naj bi bil najmanj 10-odstoten.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE