Dvignjen pomivalni stroj je odločitev, ki bi jo ponovila miže, katerikoli dan.
Kuhinji smo se pri načrtovanju hiše res posvetili in to se nam je odlično obneslo. Super je to, da imamo neposredno ob kuhinji, pod stopnicami za drsnimi vrati, skrito shrambo. Odlično se obnesejo tudi vrata ven iz kuhinje – predvsem za hitrejše odnašanje smeti, ko bo pa spredaj terasa in letna kuhinja, pa zagotovo za še kaj drugega. Dvignjen pomivalni stroj je odločitev, ki bi jo ponovila miže, katerikoli dan – res olajša tako nalaganje stroja kot pospravljanje posode. Veliko korito z izvlečno pipo se odlično obnese. Kuhalna plošča na otoku se mi je priljubila – predvsem mi je všeč, ker pri kuhanju vedno ohranjam interakcijo z otroki v dnevnem prostoru ali jedilnici – in veste, da otroci potrebujejo res ogromno interakcij. Všeč mi je tudi to, da smo jo načrtovali v zaprtem stilu, brez polic in tako imam jasno idejo, kdaj je res pospravljena – ko na pultih razen rožic in mešalnika ni ničesar več. Nekateri pač potrebujemo tako jasne usmeritve.
Nekateri tega res ne marajo, meni pa je v primerjavi s spodnjo kopalnico, ki ima običajno kabino za prhanje z ravno kadjo res "game-changer". Zagotovo je najbolj uporabljan tuš, hkrati najmanj občutljiv za vodni kamen in najlažji za čiščenje. V kombinaciji z nišo v steni je to res najbolj enostavna možnost za uporabo, brez da se ukvarjaš z zapiranjem vrat, steklena stena v dolžini 120 cm pa je tudi dovolj za to, da ob tuširanju kopalnica ni pošpricana, kljub temu, da otroci notri izvajajo razne vragolije.
Stopnišče pohvali skoraj vsak, ki stopi v hišo in je očitno res nekaj posebnega.
Kljub temu, da je malo bolj občutljiv, kot ploščice in pri nas po njem tacajo tudi pasje tačke, da vsem prostorom občutek topline in domačnosti, ki se ne more primerjati z nobeno drugo talno oblogo. Poleg tega smo tudi v zimskem času zaradi kombinacije s talnim gretjem v resnici ves čas bosi ali v nogavicah, kar pomeni, da smo praktično ves čas v stiku z njegovo teksturo in toplino. Stopnišče pohvali skoraj vsak, ki stopi v hišo in je očitno res nekaj posebnega. Če si tačas, ko nekdo hodi po stopnicah, ravno v shrambi, ga res dobro slišiš – da pa res prav poseben občutek.
Vgradne omare do stropa, načrtovane v skoraj vseh sobah
Tako na hodniku kot v vseh spalnicah smo pri načrtovanju steno za vrati rezervirali za vgradne omare. Sedaj je ta načrt uresničen nekje do polovice in v tistih sobah, kjer omare že stojijo, funkcionirajo super, sploh glede na to, da nimamo kleti. Ne zaprejo prostora, hkrati omogočajo tudi ogromno prostora za shranjevanje – čeprav bi ga še vedno potrebovali nekaj več, še posebej nam ga v tem trenutku manjka za vse športne in vrtne pripomočke, za kar bo poskrbela bodoča lopa/garaža.
Vsi odvodi za WC-je in pralni stroj so na zunanji steni hiše, tako tudi uporaba zvečer/ponoči ni preveč moteča.
Čeprav se možu ob načrtovanju to ni zdelo potrebno, je sploh zdaj, v času nosečnosti, ta odločitev vredna zlata. Dobro je tudi to, da so vsi odvodi za WC-je, pralni stroj, na zunanji steni hiše, tako tudi uporaba zvečer/ponoči ni preveč moteča. Nekoliko bolj se sliši le tuš, ki si deli steno s spalnico – ampak le par korakov do WC-ja to zagotovo odtehta.
Zelo sem vesela, da smo se odločili za kombinacijo osvetlitve – tako ambientalno kot funkcionalno, ki smo jo razdelili glede na njeno namembnost po posameznih delih hiše. Ves čas jo uporabljamo na različne načine, kakor v tistem trenutku bolj služi namenu. Kar pa mi je najbolj pomembno – lahko imamo zelo enakomerno osvetljene vse dele hiše, za katere je to smiselno.
Nedvomno imamo ljudje različne potrebe in želje, ki jih je pri gradnji hiše zagotovo smiselno upoštevati – gre le za projekt, ki se ga večina loti enkrat v življenju. Pri tem je bil nama v veliko pomoč arhitekt, ki je hkrati tudi družinski prijatelj ter tako poznal delovanje in življenjski slog naše družine malo bolje.
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.
V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.