Sodobno bivanje zahteva vedno bolj prefinjene rešitve za zagotavljanje udobja, energijske učinkovitosti in estetike. V poletnih mesecih, ko temperature naraščajo, je še posebej pomembno, da najdemo ustrezne načine za preprečevanje pregrevanja bivalnih prostorov. Trendi v zadnjih letih namreč narekujejo čim bolj svetle in odprte prostore, kar posledično pomeni porast steklenih površin namesto zidanega zidu. To seveda pripomore k modernemu videzu, a je v nekaterih pogledih manj praktično z izolacijsko zaščitnega vidika.
Za senčenje moramo tako dodatno poskrbeti, sicer bodo poletni meseci v zastekljeni notranjosti precej vroči. Danes bomo zato raziskali moderne načine zaščite pred sončnimi žarki, vdorom vročine pa tudi nepovabljenimi insekti.
Pravilna izbira in namestitev zunanjih senčil lahko bistveno zmanjša pregrevanje notranjih prostorov, zmanjša porabo energije za hlajenje in poveča udobje bivanja. Nekoč so to vlogo prevzemala lesena polkna, ki še danes lično krasijo nekatero avtentično arhitekturo sploh v obmorskih krajih. Razvoj tehnologije novih materialov pa je omogočil izdelavo tudi mnogih bolj praktičnih oziroma večnamenskih načinov senčenja.
PREBERITE ŠE: TAKO LAHKO OHLADITE STANOVANJE, ČE NIMATE KLIMATSKE NAPRAVE
Najprej je pomembno, kam senčila namestimo. Ta so namreč lahko pritrjena na notranjo stran okna, celo med sloje stekla ali pa na zunanjo stran. V zadnjih letih so zaradi praktičnosti in estetike vse bolj priljubljena zunanja senčila, izbiramo pa lahko med roletami, žaluzijami, tako imenovanimi screen senčili in markizami. Pogledali smo, kakšne so prednosti posameznih možnosti.
Rolete so ena izmed najbolj priljubljenih in precej tradicionalnih vrst zunanjih senčil. Izdelane so iz različnih materialov - aluminija, PVC- ja ali lesa in poleg zaščite pred svetlobo nudijo tudi odlične izolacijske lastnosti. Rolete lahko popolnoma zatemnijo prostor, kar omogoča tudi boljšo kakovost spanca in zaščito pred hrupom.
Pri novogradnjah pri nas v zadnjem času pogosteje od rolet zasledimo zunanje žaluzije. Te so precej prilagodljiva rešitev, ki omogoča uravnavanje količine svetlobe in toplote, ki vstopa v prostor. Lamele so običajno izdelane iz aluminija ali lesa in so nastavljive pod različnimi koti, kar omogoča natančno regulacijo svetlobe. Tako njihovo pozicijo (ročno ali elektronsko) popolnoma prilagajamo željam in poziciji sonca.
V zadnjem času so izjemno modna tudi screen senčila, ki so izdelana iz posebnih tkanin, ki sicer delno prepuščajo svetlobo, hkrati pa občutno zmanjšujejo vdor toplote. So idealna izbira za tiste, ki želijo ohraniti pogled na zunanjost, vendar želijo zmanjšati segrevanje notranjih prostorov. Tovrstna senčila so videti zelo estetsko, so modularno nastavljiva in praktična zlasti na velikih zasteklitvah.
PREBERITE ŠE: TO MORATE VEDETI O ŽALUZIJAH, GLEDE NA NADSTROPJE, V KATEREM ŽIVITE
Za zagotavljanje sence in v bran pred vdorom vročine pa seveda ni nujno, da uporabljamo le vertikalne postavitve različnih materialov. Izjemno učinkovite so tudi zaščite, ki nam hkrati nudijo tudi zunanjo senco ter naš bivanjski prostor razširjajo še v zunanjost.
Najbolj osnovne iz tega nabora so markize, zunanja senčila, ki so običajno nameščena nad okni ali vrati. Izdelane so iz platna ali drugih tkanin, ki so odporne proti vremenskim vplivom. Markize ne ščitijo le pred soncem, ampak lahko tudi preprečujejo vdor dežja in tako dodatno ščitijo notranje prostore. Moderne različice so prevlečene z različnimi premazi, ki skrbijo za vodoodpornost in zaščito pred bledenjem ter podobnimi pojavi, ki bi načeli blago z estetskega ali uporabnega vidika.
Markizo bi lahko označili za nekakšno mlajšo sestro tende. Slednje so zelo priljubljena izbira za terase in balkone, saj so preproste za uporabo in omogočajo hitro zaščito pred soncem. Tende so lahko ročne ali električne, kar povečuje njihovo funkcionalnost, poleg tega pa so na voljo v različnih barvah in vzorcih, kar omogoča prilagoditev estetiki doma. A kljub praktičnosti v zadnjem času opažamo velik porast pergol, ki so trajnejša in estetsko dovršena rešitev za senčenje na prostem. Lahko so izdelane iz lesa, kovine ali kombinacije materialov. Z dodajanjem zaves ali screenov lahko pergole nudijo tudi dodatno zasebnost in zaščito pred vetrom, vsekakor pa ustvarijo zunanje prostore, ki so podaljšek interierja. Njihova modularna postavitev omogoča marsikatere funkcije, ki jih danes večinoma lahko upravljamo kar s pomočjo pametnega telefona.
Popoln mir, ki ga omogoča prijeten poletni počitek v hladni senci, pa seveda pogosto skalijo nadležni komarji. V zadnjih letih smo priča pravim invazijam tega mrčesa, ki se zaradi močnega deževja naselijo tudi v urbanih predelih. Poleg zaščite pred soncem tako potrebujemo tudi komarnike, ki nas ščitijo pred insekti, ne da bi pri tem omejevali pretok zraka.
Izbira ustreznega komarnika je odvisna od prostora in načina uporabe. Prilegati se mora ogrodju oken oziroma vrat, da ob njihovi uporabi ni možnosti prehoda komarjev in drugih žuželk. Za vrata, ki se pogosteje odpirajo, so ustrezna izbira izvedbe s samozapiralnim mehanizmom. Če imamo dovolj prostora, se lahko odločimo za drsni komarnik, če nam prostora primanjkuje, pa plise – a v obeh primerih moramo paziti, da komarnik vedno za seboj zapremo. Rolo različice so lahko opremljene z motornim pogonom, zato jih lahko vključimo tudi v krmilno enoto pametne hiše, na primer.
Zaradi optimalne prilagoditve je o komarnikih pametno razmišljati že ob izbiri stavbnega pohištva. Mnogi ponudniki vrat in oken namreč zaščito pred komarji uvrščajo v svojo osnovno ponudbo, zato nam bo najmanj sivih las prihranjenih, če komarnike izberemo v kompletu.
Poznamo namreč več vrst komarnikov - roloje, drsne, krilne, fiksne in pliseje. Rolo komarniki se podobno kot roleta navijejo v posebno omarico, v kateri ostanejo zaščiteni pred vremenskimi vplivi in pospravljeni, ko jih ne potrebujemo. Drsni so namenjeni zaščiti prehodov na balkon ali teraso, primerni pa so za vrata, pri katerih je dovolj prostora za pomikanje levo ali desno. Če tega ni, se lahko odločimo za krilno izvedbo, ki deluje kot vrata, magnetni sistem pa zagotavlja, da ostane na mestu tudi ob močnejšem vetru ali prepihu. Plise komarniki imajo nagubano mrežico in se zložijo kot harmonika. Za premikanje ne potrebujejo prostora, saj se zložijo v stranski profil. Vse vrste komarnikov seveda lahko namestimo tudi naknadno, bo pa morda iskanje ustreznega izvajalca, ki bo prilagodil izbiro našemu že obstoječemu stavbnemu pohištvu, malenkost težje.