Pozdravljeni!
Zanima me, kakšni so pogoji za pridobitev gradbenega dovoljenja za nadstrešek za avtomobil v velikosti 6 x 6 m in kdaj nadstrešek v bistvu že predstavlja garažo?
Zaprosili smo namreč za gradbeno dovoljenje za nadstrešek, a naj bi naši načrti predstavljali garažo.
Katere omejitve torej veljajo za postavitev nadstreška - kako mora biti grajen, iz kakšnih materialov, koliko sten ima lahko, kašna je lahko streha ...
Hvala za pomoč in odgovor.
Sara
---
Pozdravljeni,
zanimam se za postavitev nadstreška na parceli, kjer je stala stara hiša.
Vprašanje je sledeče: ali lahko pridobim gradbeno dovoljenje za postavitev nadstreška brez soglasja soseda?
S sosedom mejimo na skupnem zidu, kjer oni že imajo objekt. Višina mojega nadstreška ne bi presegla njihove višine objekta.
Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.
Aleš
Spoštovana Sara in Aleš,
vajini vprašanji naslavljata pogoje za postavitev nadstreškov. Ali nadstrešek lahko predstavlja garažo, kakšni so pogoji za njegovo postavitev, koliko sten lahko ima, iz kakšnih materialov je lahko zgrajen. Ali potrebujemo za postavitev nadstreška soglasje sosedov?
Začnimo lepo po vrsti. Kaj je nadstrešek in kaj je nadstrešnica? Kako kaj poimenujemo, je namreč zelo pomembno. V uredbi o razvrščanju objektov: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED8497, ki se uporablja od sredine prejšnjega leta, je v 3. členu, ki obravnava terminologijo, natančno opredeljen pojem »nadstrešek« in »nadstrešnica«. Nadstrešek je del objekta, ki se uporablja za zaščito pred zunanjimi vplivi in je konstrukcijsko povezan z objektom. To je lahko na primer konzolni nadstrešek ali nadstrešek na ravni strehi. Če je nadstrešek velik do 2 m2, gre za vzdrževalna dela in za tak nadstrešek gradbeno dovoljenje ni potrebno. Nadstrešnico pa predstavlja pomožno stavbo kot funkcionalna dopolnitev osnovni stavbi, ki nima nobene obodne stene. Konstrukcijsko je nadstrešnica samostojna, lahko se dotika glavnega objekta, na primer hiše, ne glede na njeno morebitno fizično povezanost. Nadstrešnica se osnovne stavbe ne sme dotikati s treh ali več strani. Če se nadstrešnica vpne v objekt, postane nadstrešek in je del objekta. Če je nadstrešnica velika do 50 m2 bruto površine, potem je to nezahteven objekt, če je večja, pa predstavlja manj zahtevni objekt.
Uredba o razvrščanju objektov klasificira objekte na več kategorij: enostavne objekte, nezahtevne objekte, manjzahtevne objekte ter zahtevne objekte. Samo za enostavne objekte pridobitev gradbenega dovoljenja ni potrebna. Če gre za stavbo nadstrešnico, kot enostaven objekt, pomeni, da je ta lahko velika do 20 m2 bruto površine, kar pomeni v takem primeru tlorisno projekcijo strehe. Če je eno parkirno mesto veliko 2,5 x 5 m, pomeni, da bo taka stavba kot enostavni objekt lahko pokrila samo dobro parkirno mesto za osebno vozilo ter morda še kakšno kolo zraven. Za dve parkirni mesti je torej potreben že nezahteven objekt in za tega potrebujemo gradbeno dovoljenje. Za pokritje treh parkirnih mest bomo prav tako lahko izbrali nadstrešnico kot nezahtevni objekt velikosti 40 - 50 m2.
Iz kakšnih materialov je lahko izvedena nadstrešnica, če gre za enostavni ali nezahtevni objekt? Izbira materiala ni pomembna, pomembno pa je, da upoštevamo konstrukcijsko samostojnost, največjo dovoljena velikost, ki je 50 m2 in največjo dovoljeno višino, ki je 6 m od najnižje točke. Sama oblika in izgled nadstrešnice morata biti skladna z občinskim prostorsko izvedbenim aktom, ki velja na območju postavitve.
Vprašanje je postavljeno tudi glede odmika enostavnega ali nezahtevnega objekta od sosednje parcele. Običajno določajo prostorsko izvedbeni akti odmik za nezahtevne objekte najmanj 150 cm od medsosedske meje. Ta odmik je običajno lahko tudi manjši, če sosed poda soglasje. Če bo odmik najbolj izpostavljenega dela nezahtevnega objekta enak ali večji od odmika, določenega v občinskem prostorskem načrtu, soglasje soseda ne bo obvezno. Bo pa upravni organ vseeno najbrž povabil soseda kot stranskega udeleženca v sam postopek izdaje gradbenega dovoljenja. Postopek izdaje gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt se izvaja skladno z Zakonom o splošnem upravnem postopku. Niti postopek niti trajanje ni pravzaprav nič drugačno kot pri pridobivanju gradbenega dovoljenja za ostale vrste objektov. V praksi se velikokrat pridobiva gradbeno dovoljenje kar skupaj v enem postopku, torej za hišo kot osnovni oz. manj zahtevni objekt in nadstrešnico kot pomožni oz. nezahtevni objekt skupaj.
Zahtevku za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt je treba priložiti dokumentacijo za nezahtevni objekt (DNZO) in v praksi to pomeni, da lahko to dokumentacijo izdela vsak investitor, ki meni, da to zmore in zna narediti. V praksi to predstavlja kar precejšen zalogaj, saj upravni organ med postopkom izdaje gradbenega dovoljenja preverja prav vse podrobnosti. To pa velikokrat predstavlja nepremostljivo oviro pri številnih dopolnitvah.
Obema bralcema želim čimprejšnjo uspešno pridobitev gradbenega dovoljenja in uspešno izvedbo projekta.