25. 4. 2012 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
VIDEO: Po tednu oblikovanja v Milanu – les in retrospektive
25. 4. 2012 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Milano je v času mednarodnega pohištvenega sejma posebna izkušnja. Tudi po desetih letih obiskovanja vedno znova prinese lepe novosti, ki navdušijo. Letos so se na sejmišče Rho in v različne predele središča mesta, ki se v tem času spremenijo v začasne razstavne prostore, kot vedno zgrinjale množice, ustavilo jih ni niti hladno in deževno vreme, prav nič značilno za prestolnico oblikovanja. Tokrat je bilo vse v znamenju lesa, prevladoval je v različnih oblikah, namenih in izvedbah.
Letos se je veliko razstavljavcev odločilo svoje razstavne prostore obleči v les, kot bi posnemali podjetje Kartell, ki je to storilo lani. Les smo lahko občudovali povsod, na tleh, stenah in tudi veliko izdelkih. Že omenjeno podjetje pa se je odločilo za pravo nasprotje temu trendu. Da bi prišli novi izdelki in njihovi oblikovalci bolj do izraza, je svoje novo oblikovanje postavilo v črne prostore, ki so jih navdihnili muzejski in arhitekturni ambienti. Postavitev je zasnoval Ferruccio Laviani.
Novo življenje starega lesa
Izvirnejšo različico uporabe lesa v oblikovanju si je zamislilo podjetje Riva 1920, ki daje novo priložnost odsluženemu lesu. Povabilo je več kot trideset znanih oblikovalcev in arhitektov, naj zanj oblikujejo pohištvo iz lesa vinskih sodov, v katerih so zorela vina, ki jih prideluje komuna San Patrignano. Ta je v zadnjih tridesetih letih sprejela več kot 1500 odvisnikov od drog in spada med večje rehabilitacijske centre v Evropi. Ena od njenih dejavnosti je vinogradništvo in vinarstvo, na leto pridelajo 600 tisoč steklenic vina. Starajo ga v sodih, izdelanih iz na zraku sušenega francoskega hrasta, ki pa po treh letih niso več uporabni za vino. Podjetje Riva 1920 se je odločilo reciklirati te izjemne količine lesa in mu vdihniti novo življenje. Nastali so zanimivi kosi, pod katerimi so se podpisali znani oblikovalci, kot so Aldo Cibic, Carlo Colombo, Alberto Meda, Alessandro Mendini, Angela Missoni, Paola Navone, Paolo Pininfarina, Karim Rashid, Marc Sadler in Matteo Thun.
Podjetje tudi sicer že vrsto let reciklira enkrat uporabljen les, in sicer lesene stebre, ki so stali kot kažipoti v beneških kanalih. Razstavljenih je bilo kar nekaj izdelkov iz tega materiala. Največ pozornosti pa je vzbudil avto v naravni velikosti, ki ga je oblikoval Paolo Pininfarina.
Les v kuhinji in kopalnici
Les so uporabili številni oblikovalci. V svetli ali zelo temni različici so lahko velike površine. Ogromna masivna jedilna miza, ki pokaže vso lepoto tega materiala, knjižna omara ali vsa kuhinja. Prav v kuhinjah je bilo letos veliko lesenih površin, ki so večinoma obdelane le z olji. Leseni deli so bili pravo nasprotje high-tech izvedbam, v katerih prevladujejo gladke površine brez ročajev. V kuhinji sicer tudi v prihodnjih letih ne bo šlo brez visokih omar za shranjevanje in vgradnjo gospodinjskih aparatov. Kuhinja je že nekaj let tesno povezana z dnevno sobo in tako bo še naprej, zato so se nekateri razstavljavci odločili kuhinjskemu pohištvu dodati še opremo, namenjeno dnevni sobi.
V kuhinjah ni veliko barv, v glavnem so bele, sive ali lesnih odtenkov. Tu in tam se je pojavila kakšna barvita izjema, na primer predali v svetli pastelno zeleni barvi, ponekod smo si lahko ogledali živahni oranžno in modro barvo. Tu se barvna lestvica konča. Barvitejši so dodatki v obliki orjaških lestencev ali sadja in zelenjave. Nekateri razstavljavci so svoje prostore okrasili z velikanskimi limonami in jajčevci, pri podjetju Minacciolo pa so sestavili celo steno iz lesenih zabojev, polnih rdečih paradižnikov. Pri kuhanju so nepogrešljiva zelišča, najboljša so domača, ki jih natrgamo, tik preden jih damo v lonec. Tega se zavedajo tudi oblikovalci kuhinj, zato so vanje vključili posebne prostore prav za lončke z zelišči. Drugi so jih umestili v razstavne prostore in tako barvno puste kuhinje popestrili z naravnim zelenjem.
Tudi nove kopalnice so odete v les in vse bolj podobne dnevnim sobam. Nekateri so jim tokrat odmerili toliko površine, kot merijo manjše dnevne sobe v blokovskih stanovanjih. Vanje so seveda namestili tudi opremo, ki jo običajno vidimo v bivalnem delu doma. Počivalnik, manjša zofa in veliki lestenci so del opreme nove kopalnice. Sicer pa je v tem prostoru velik poudarek na površinah, ki so še vedno zaobljene, elegantne in dokaj izčiščene. Kadi so v glavnem prostostoječe, umivalniki prav tako.
Retrospektive starih ikon oblikovanja
Letos se je veliko govorilo o trendu, ki so ga poimenovali nostalgija. V kopalnicah jo je bilo mogoče razbrati pri kadeh oz. njihovih oblikah, saj spominjajo na tiste iz drugih časov, ko jim zagotovo ni bilo odmerjeno toliko prostora. Pri Rapselu so prostostoječo kad izdelali celo iz bakra. Nostalgija po izdelkih iz preteklosti pa ni prevevala le kopalnic. Precej podjetij je na svojih razstavnih prostorih uporabilo oblikovalske kose iz minulih desetletij, ki so medtem postali ikone oblikovanja. Pri Zanotti, Edri, Vitri, Magisu, Arteku in še nekaterih drugih so bili na ogled stari, prenovljeni in novi primerki. Ob tem smo si lahko osvežili spomin na številne lepe izdelke, hkrati pa se nam je ponudila priložnost za izpraševanje, koliko novega pohištva sploh prenese prezasičeni trg.