Ambrozija in dresnik vse večji nadlogi Ljubljane

14. 6. 2012 | Besedilo: Janez Petkovšek, Delo

abrozija, dresnik

Na pred kratkim končan razpis za odstranjevanje alergogene ambrozije z mestnih zemljišč se ni prijavil nihče. Ker dozori julija, niti takojšnja ponovitev razpisa ne bi pomenila pravočasnega ukrepanja. Enako je z japonskim dresnikom, ki se je že močno razrasel.

Čeprav od 4. avgusta 2010 velja vladna uredba o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia, v kateri piše, da so za njihovo izvedbo pristojni oziroma odgovorni lastniki zemljišč, pa vsaj v Ljubljani te nadloge letos (še) ne bodo odstranjevali sistematično in vsepovsod.

Še največ si lahko obetajo prebivalci Rudnika oziroma južnih predelov mesta na meji z Barjem. Zavod za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Ljubljanskega barja (ZOLB) bo namreč v tamkajšnji četrtni skupnosti izvedel projekt mehanskega odstranjevanja ambrozije (MOL ga financira z nekaj več kot 4000 evri). Izvajati ga bodo začeli julija, tik pred dozorelostjo ambrozije, nadaljevali drugi teden v avgustu, končali pa v prvem tednu septembra.

Šlo bo za mehansko čiščenje oziroma ročno puljenje in košnjo, nato bodo konec septembra opravili tudi kontrolni pregled celotnega terena. Poskrbeli bodo za ozaveščanje prebivalstva s priložnostno razstavo posterjev – fotografij s strokovnim komentarjem v PTC Rakovnik in OŠ Oskarja Kovačiča, javnost pa bo o izvajanju aktivnosti obveščena prek medijev.

Kot je dejal Jernej Korenčič z omenjenega zavoda, je odstranjevanje ambrozije v tem območju še posebno pomembno, ker grozi nevarnost, da s svojo agresivnostjo poseže v značilno avtohtono biotsko raznovrstnost Ljubljanskega barja, kot se je že zgodilo s kanadsko rozgo in japonskim dresnikom. Povedal je še, da se proti invazivki, ki se je v Evropo »priselila« šele na začetku 19. stoletja, že nekaj let s posebnimi akcijami bojujejo na Madžarskem (nabiralci dobijo nagrado). Na Hrvaškem delujejo v drugi smeri – kazni za neupoštevanje zatiranja ambrozije so od dvesto do tisoč kun, v Kanadi pa kar tisoč kanadskih dolarjev. Pri nas jo kot problem zaznavamo od konca druge svetovne vojne, zakonsko je pokrita od leta 2010, toda v praksi se z njo spopadamo šele od lani.

Več o razširjenosti ambrozije in neuničljivem japonskem dresniku si lahko preberete v četrtkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE