Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podkasti

Deloindom podkast: Urejenost doma odraža naš način življenja

V tokratni epizodi Deloindom podkasta smo se o pospravljanju in organizaciji doma pogovarjali s Tino Markun, prvo certificirano svetovalko za urejanje domov po metodi KonMari® in Tjašo Justin, arhitektko in svetovalko za organizacijo doma.
Foto: Marko Feist/Delo
Foto: Marko Feist/Delo
18. 6. 2024 | 16:13
5. 11. 2024 | 11:18
4:40

Slovenci smo zelo ponosni na svoje domove, zelo jih varujemo ter težko odpremo ljudem.

Zadnji podkast pred poletnimi počitnicami smo začele s temo Slovenskih domov in zanimivih navad, ki jih imamo Slovenci. Sogovornici poudarita, da smo Slovenci zelo ponosni na svoje domove, zelo jih varujemo ter težko odpremo ljudem. Hkrati pa radi posedujemo veliko stvari ter z njimi polnimo tako domove kot dodatne shranjevalne površine na vikendih, domovih staršev in zidanicah. 

Lepe stvari hranimo za goste. To je narobe, lepe stvari si privoščite vi!

Na stvari se čustveno navežemo ter se od njih izjemno težko ločimo. »Stvari imamo enostavno preveč, in te stvari nimajo svojega mesta ali pa nimajo pravega mesta. Stvari, ki jih preredko uporabljamo, npr. lepi krožniki, so včasih težko dostopno shranjeni in torej v njih ne moremo uživati. Če je stvari preveč, jih ne moremo ceniti. Zato je prav, da se obdamo s tistimi stvarmi, ki jih imamo radi,« razloži Tina Markun. Tjaša Justin pa doda: »Lepe stvari hranimo za goste. To je narobe, lepe stvari si privoščite vi!«

Razlika je med tem, ali je dom neurejen ali nepospravljen.

Tina Markun se je ravno vrnila z izobraževalnega popotovanja na Japonsko, zato smo se dotaknile tudi bivalnih navad Japoncev ter njene poti do certifikata po metodi KonMari®, kaj ta metoda sploh je in kakšna je filozofija urejanja slavne Marie Kondo. »Smisel urejenega doma ni to, da je stalno pospravljen, ampak to, da dobro živimo in kako preživljamo čas. Če je dom urejen, je lahko tudi hitro pospravljen,« Tina Markun povzame filozofijo Marie Kondo. »Pospravljanje je vračanje stvari na svoje mesto, organizacija doma pa je ravno to, da ima vsaka stvar svoje mesto,« jo dopolni Justinova.

Pogovor je tekel še o projektu tako imenovanega 'odhrčkavanja', ki ga Tjaša Justin vodi preko svojih družabnih omrežij. V njem svoje sledilce vabi, naj vsak dan iz doma 'odhrčkajo' eno kategorijo predmetov, ki jih ne potrebujejo.

Tina Markun in Tjaša Justin se strinjata: Foto:
Tina Markun in Tjaša Justin se strinjata: Foto:

 

PREBERITE ŠE: TJAŠA JUSTIN: ČAS JE ZA »ODHRČKAVANJE« DOMA

Pogovarjale smo se tudi o njunem načinu dela, kako poteka sodelovanje s profesionalno organizatorko doma, koliko časa traja takšen postopek. Odgovorile smo tudi na vprašanje, kdo in kdaj se največ odloča za najem profesionalnega organizatorja. Sogovornici razložita, da so si sicer projekti med seboj zelo različni ter zahtevajo individualen pristop. Organizacija oziroma pospravljanje doma je lahko tudi izjemno čustveno naporen postopek, saj se ljudje od stvari zaradi sentimentalne navezanosti težko ločijo.

Pospravljanje je vračanje stvari na svoje mesto, organizacija doma pa je ravno to, da ima vsaka stvar svoje mesto.

Profesionalni organizatorki domov smo prosili za nekaj praktičnih nasvetov, kako se velja lotiti organizacije prepolne omare, katere pripomočke potrebujemo za urejen videz omare, kako lahko prihranimo prostor ter kakšni so triki zlaganja oblačil za lažje trajno vzdrževanje reda.

Pogovor zaključimo z razmišljanjem o tem, kaj sploh vnesti v svoj dom, kako se odreči prekomernemu nakupovanju ter slabi vesti ob zavračanju neželenih daril.

Vabljeni k poslušanju!

NAPOVEDUJEMO
Za nami je prvi del serije podkastov na temo bivanja, v katerem smo objavili šest epizod. Arhiv najdete v zavihku Podkasti. Čez poletje si bomo privoščili kratek oddih, jeseni pa se vračamo z novimi epizodami - namignemo vam le, da bo govora o montažnih hišah, oddajanju nepremičnin ter trendih pri opremi doma. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine