Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podkasti

Deloindom podkast: Večna dilema - stanovanje ali hiša

arhitektka in voditeljica Deloindom podkastov
Foto: Marko Feist/Delo
Foto: Marko Feist/Delo
Nina Štajner
16. 4. 2024 | 15:55
5. 11. 2024 | 11:20
3:22

Kaj so glavne razlike med bivanjem v stanovanju ali hiši in na kaj velja pomisliti, ko se odločamo za izbiro sanjskega doma?

 

Zdi se, da so sanje slehernega Slovenca posedovanje lastne hiše, danes pa se zdi ta sen za marsikoga težje dosegljiv. Kaj so glavni plusi in minusi, ki najbolj vplivajo na odločitev izbire sanjskega doma, smo v našem prvem Deloindom podkastu spregovorili z gostoma, arhitektom Andrejem Mercino iz biroja Triiije in Tejo Majcen Pušnik iz nepremičninske agencije Baza.

Pri izbiri med bivanjem v stanovanju ali hiši gre seveda za zelo subjektivno temo, na katero vpliva vrsta dejavnikov, o katerih smo spregovorili s strokovnjakoma z dveh popolnoma različnih področij delovanja. Pogovarjali smo se o razlikah v količini svobode tako pri načrtovanju kot bivanju v stanovanju oziroma hiši, možnostih prilagajanja različnim življenjskim obdobjem, različnih profilih kupcev, zahtevnosti vzdrževanja ter občutku varnosti.

Gosta sta navedla prednosti in slabostih ene in druge možnosti, torej hiše in stanovanja, ter pojasnila, da ta odločitev ni nujno odvisna le od finančnih zmožnosti kupca. »V biroju lahko zastavimo hišo, ki bo na kvadratni meter cenejša od stanovanja, to sploh ni problem. Bolj mi je zanimivo, da smo zelo konservativno okolje in nekih inovacij v zasnovi, ki bi pomenile cenovne preskoke – torej, da ni zacementirano, da je stanovanje 70, hiša pa 100 – skoraj ni. To lahko opazujemo tako pri zasnovah kot pri načinu gradnje,« je pojasnil Mercina.

 

Sogovornika sta podala še nekaj iztočnic za premislek, ki bi ga moral opraviti vsak kupec ali najemnik nepremičnine, ko se odloča za nov dom, beseda pa je nanesla tudi na odnos, ki ga imamo Slovenci do svojih nepremičnin. »Ljudje so pogosto zelo navezani na svoje nepremičnine. Opažamo pa nov trend, da starejši, ki imajo večjo hišo, to prodajo in gredo v manjše stanovanje, morda celo v oskrbovano. Opažamo torej ta premik, da se nepremičnine uporabljajo bolj skladno s svojim namenom in so ljudje pripravljeni izpustiti svojo nepremičnino ter se je ne oklepati v nedogled,« je iz izkušenj povedala Majcen Pušnikova.

Dotaknili pa smo se tudi čisto osebne plati izbire ter spregovorili o tem, kako lahko tudi naša izkušnja bivanja v otroštvu močno vpliva na izbiro med življenjem v hiši ali stanovanju v odrasli dobi.

NAPOVEDUJEMO
V naslednji epizodi, ki bo zaradi prvomajskih praznikov objavljena že prihodnji torek, 23. aprila, bomo gostili energetskega svetovalca Bojana Žnidaršiča, s katerim se bomo ob koncu ogrevalne sezone pogovarjali o vzdrževanju in zamenjavi ogrevalnih naprav ter primerjali različne ogrevalne sisteme za gospodinjstva.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine